Kosmiczne koszty opieki nad dzieckiem

Temat urlopów macierzyńskich oraz powrotu do pracy po kilku miesiącach opieki nad dzieckiem wciąż jest gorący. I nie rozchodzi się już tylko o uregulowanie sytuacji młody rodzic – pracodawca, ale również o fakt, że koszty opieki nad dzieckiem są bardzo wysokie – zwłaszcza w Londynie.

Z trudną sytuacją borykają się przede wszystkim samotni rodzice, kiedy nadchodzi koniec przysługującego urlopu macierzyńskiego i trzeba dziecku zapewnić opiekę w domu lub przedszkolu. Średnia kwota, jaką rodzić musi przeznaczyć na opiekę w przedszkolu to aż połowa z domowego budżetu pod odliczeniu kosztów zamieszkania – wynika z analizy Family and Childcare Trust – za przedszkole dla dwójki dzieci płacę niespełna tysiąc funtów miesięcznie – mówi Sarah mieszkająca w Birmingham.

W Londynie natomiast średni koszt opieki nad dzieckiem to 158 funtów za 25 godzin opieki. To aż o 47 funtów więcej niż wynosi średnia całego kraju – Dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Wynika to z całkowitego braku wsparcia ze strony państwa – Podkreśla Fiona Weir, przewodnicząca organizacji Gingerbread – Wciąż zaostrzają się kryteria według których może rodzicom przysługiwać 30 godzin bezpłatnej opieki nad dzieckiem. Należy zauważyć, że taka sytuacja jeszcze bardziej komplikuje powrót do pracy młodego rodzica.

Gingerbread wyszedł z inicjatywą, która ma na celu ułatwienie powrotu do pracy. Chodzi o wniesie depozytu za opiekę przez Greater London Authority z tego względu, że najczęściej opłaty za przedszkole muszą zostać uiszczone zanim pierwsza wypłata wpłynie na konto. Niepokojące jest, że chociaż odsetek rodziców pracujących wzrósł na przestrzeni kilku lat o 15% to nadal połowa z nich żyje w skrajnym ubóstwie. Pracownicy Gingerbread przeprowadzają rozmowy z rodzinami będącymi w trudnej sytuacji – Pracuję tylko 20 godzin tygodniowo, ponieważ znam finansowe następstwa pracy na pełen etat dla samotnego rodzica – mówi o swojej decyzji samotna matka mieszkająca w Southwark. Zaznaczyła również, że w wakacje będzie musiała zrezygnować z pracy z powodu braku środków na opłacenie opieki.

Matka, która również skorzystała z porady Gingerbread w Enfield powiedziała:

Jeżeli wróciłabym do pracy na pełen etat musiałabym liczyć się z miesięcznymi kosztami rzędu 1 500 funtów miesięcznie. Na taki wydatek po prostu mnie nie stać. Pracuję tylko na pół etatu. W dalszym ciągu muszę przeznaczyć aż 700 funtów miesięcznie na opiekę, ale taką kwotę będę w stanie pożyczyć od rodziny, lub zorganizować w inny sposób.

OM | Marta Koszentka

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!