Kontrowersje w sprawie rządowego opiekuna kontrolującego życie i dobrobyt dziecka

W sierpniu tego roku wejdzie w życie nowa ustawa dotycząca dzieci w Szkocji. Ustawa ta już od miesięcy budzi niepokój wśród wielu środowisk.

Named Person Scheme”, bo o tym mowa, wchodzi w życie 31 sierpnia 2016 roku. Z tym dniem każdemu dziecku w Szkocji zostanie nadany „opiekun”, który będzie kontrolował „dobrobyt” młodego człowieka, aż do ukończenia przezeń 18 lat. Zadaniem opiekuna będzie ocenienie jakości życia dzieci w odniesieniu do – między innymi – takich wytycznych jak: bezpieczeństwo, zdrowie, szacunek. Rolę Named Person, lub też State Guardian mają wypełniać pielęgniarki środowiskowe, położne i nauczyciele.

W teorii, wszystko wygląda bardzo obiecująco; „Named Person” to osoba, do której dziecko lub rodzic może zwrócić się o pomoc w razie problemów, które wymagają rozwiązania; ma pomagać, służyć radą, kierować do odpowiednich specjalistów. Ma też reagować, jeżeli uzna, że są podstawy sądzić, iż bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone.

Dlaczego więc ambicja szkockiego rządu, by uczynić Szkocję „najlepszym na świecie miejscem do dorastania” wzbudza tak wiele kontrowersji? Z kilku powodów. Przede wszystkim, wątpliwości budzi fakt, że ustawa nie określa jasno kompetencji Named Person. Rodzice obawiają, że osoby te będą miały nieograniczony wgląd w życie rodzinne, a przy tym zupełną swobodę w interpretowaniu sytuacji. Obawy te wydają się uzasadnione tym bardziej, że w przypadku, gdy rodzice odmówią skorzystania z pomocy „opiekunów”, mogą spodziewać się wzięcia pod lupę przez służby socjalne. Trzeba przy tym pamiętać, że ocena jakości życia dzieci będzie w dużej mierze zależała od subiektywnego punktu widzenia opiekuna, który niejednokrotnie może być – najzwyczajniej w świecie – błędny.

Niektórzy wprost nazywają ustawę szaleństwem, a osoby, będące zaangażowane w nią – szpiegami. Również pielęgniarki środowiskowe i nauczyciele – a więc osoby, mające pełnić funkcję Named Person – nie są do końca zadowoleni z faktu, że ustawa wchodzi w życie. Wielu z nich uważa, że stworzenie nowego stanowiska nie wpłynie znacząco na ilość wykrywanych nadużyć wobec dzieci, a więc jest bezcelowe. Tym bardziej, że tak nauczyciele, jak i HV już teraz mają obowiązek zgłaszać się do odpowiednich służb, jeśli uznają, że ich podopiecznym dzieje się krzywda. Niektórzy wyrażają również niepokój, że nowa funkcja, którą będą sprawować, wpłynie na zmniejszenie zaufania, jakim darzą ich rodzice.

Jak będzie naprawdę – zobaczymy za kilka miesięcy. Pozostaje jedynie wierzyć, że program, który rząd zamierza wdrożyć w życie i którego koszty przekraczają 42 miliony funtów, okaże się użyteczny i nie aż tak straszny, jak go malują.

OM | Anna Kutera

DOBRA ZMIANA … TO KASZANA! ZRÓB DOBRĄ ZMIANĘ PO SWOJEMU! A NIE WEDŁUG WZORU PREZESA

Krok po kroku – Emigracja / Koszt £ 4.00 „Emigracja. Krok po kroku”, to gotowa instrukcja wyjazdu za granicę: przygotowanie do wylotu; lotnisko i taksówka; lista agencji pracy i pracodawców; wzór brytyjskiej aplikacji o pracę oraz cv; gdzie i jak szukać pokoju; najszybszy sposób – kontakty i telefony – na załatwienie niezbędnego ubezpieczenia, konta bankowego i przychodni oraz wszelkich formalności; a także lista najczęściej popełnianych błędów na podstawie życia codziennego na emigracji właśnie.

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!