Konto bankowe w UK – czym się kierować przy wyborze?

Dzięki nowym ustaleniom budżetowym brytyjskiego rządu, pojawia coraz więcej ulg podatkowych od oszczędności, albo osiągniętych dochodów. I więcej zostaje w Twojej kieszeni. Szczególnie dzięki zwolnieniom podatkowym od oszczędności trzymanie pieniędzy na koncie bankowym staje się coraz bardziej korzystne.

Ale banki proponują różnorodne konta. Często z dodatkowymi warunkami. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Tym bardziej, że w ostatnim czasie pojawiły się nowe rodzaje kont. Dlatego przede wszystkim dobrze jest się zastanowić, do czego tak właściwie potrzebne jest mi konto bankowe? Bo od tego zależy także wybór. Jaka jest podstawowa oferta?

Konto bankowe – rodzaje

Current account

Takie konto pozwala na realizację opłat przez polecenie zapłaty (Direct Debit) lub stałych zleceń (standing order), otrzymywanie za pośrednictwem banku zarobków czy zasiłków, korzystanie z karty debetowej i wypłatę środków z bankomatu oraz
możliwość skorzystania z debetu, zatwierdzonego wcześniej przez bank

Niektóre z tych kont, w zamian za opłaty (przeciętnie £10–15 na miesiąc), oferują dodatkowe korzyści, jak ubezpieczenie czy wyższe odsetki (albo w ogóle oprocentowanie), ubezpieczenie telefonu, samochodu, itp.

Szczególnie wtedy należy rozważyć czy dana oferta jest mi w ogóle potrzebna i czy opłaty za nią nie przeważą potencjalnych zysków. Dodatkowo sprawdź, czy nie płacisz już za daną usługę lub czy możesz z niej skorzystać gdzieś indziej znacznie taniej.
Gdzie znaleźć takie konto? Są one raczej szeroko dostępne, w każdej ofercie banku.

Basic account

Przeznaczone są dla osób, które mają niezbyt zadowalającą dla banku historie kredytową. I dlatego bank może odmówić założenia current account. W przypadku basic account jego założenie jest dla banku o tyle wygodne, że konto nie posiada możliwości debetu. Wiadomo więc, że klient nie zadłuży się na nim. Jakie są inne właściwości tego typu konta?

  • jest darmowe
  • nie proponuje odsetek
  • pozwala na wpłatę pensji, zasiłków
  • umożliwia ustanowienie Direct Debit i standing order
  • w przypadku braku środków na koncie na opłatę Direct Debit bank może nałożyć karę

Część banków oferuje kartę debetową do konta. Możliwe, że będziesz musiał o nią dopytać w banku, gdyż ta oferta może nie być eksponowana.

Jam Jar accounts

To konto jest o tyle interesujące, że pozwala przejść z zarządzania pieniędzmi z kopert na subkonta, a momentami jest to po prostu wygodniejsze. Ten rodzaj kont nazywany jest także rent accountslub budgeting accounts. Ich nazwa odnosi się do słoików, w których można trzymać swoje oszczędności lub poszczególne kategorie wydatków tworzących budżet domowy. I teraz, zamiast trzymać i używać gotówkę w codziennych zakupach, możesz w tym celu wykorzystać to właśnie konto bankowe.

Z głównego rachunku możesz wydzielić kilka subkont, które będą odpowiadać Twoim „słoikom”. Po przelaniu pieniędzy na główne konto, rozdzielasz je na poszczególne kategorie. W ten sposób masz pewność, że pieniądze nie „rozejdą się”. Możesz tak samo wydzielić odpowiedni fundusz na oszczędności. Inne cechy tego rodzaju konta to:

  • możesz korzystać z Direct Debit do opłacania rachunków
  • Niektóre z kont tego typu można podłączyć do karty prepaid
  • dostęp do serwisów z poradami na temat zarządzania pieniędzmi
  • możliwość korzystania z alertów sms, jeśli stan rachunku jest niski

Wadą jest konieczność ponoszenie opłaty – zazwyczaj £5–15 miesięcznie. Jeśli wynajmujesz dom od councilu lub housing association – czasem mogą oni ponosić opłatę za Ciebie. Konta tego typu nie są jeszcze popularne. Na razie kilka credit union je proponuje. Listę takich placówek w Wielkiej Brytanii znajdziesz na stronie findyourcreditunion.co.uk

Konta dla studentów

Banki często mają dla studentów specjalne oferty konta, np. z bezodsetkowym debetem na koncie – do uzgodnionej wysokości. Czasami z założeniem konta łączyć mogą się różne atrakcyjne warunki – po to aby przyzwyczaić studenta i zachęcić go do korzystania w z danego banku w przyszłości.

Koszty związane z prowadzeniem konta

Gdy już wiesz , jakie konto jest Ci potrzebne, przejrzyj, jakie opłaty z się z nim wiążą. Część ofert może być darmowa, ale coraz częściej też zdarza się, że płacisz za cześć usług oferowanych Ci przez bank. Przed założeniem szczególnie dokładnie warto sprawdzić wysokość opłat związanych z przekroczeniem debetu.

Dostęp do konta

Kolejną sprawa wartą rozważenia jest dostęp do konta i tego, w jaki sposób chcesz z niego korzystać. Czy potrzebujesz kontaktu z oddziałem? A może wystarczy Ci tylko kontakt telefoniczny lub internetowy?

Sprawdź także, czy wypłaty bankomatowe są pozbawione prowizji. Albo czy dany bank nie pobiera opłat za korzystanie z nieswoich bankomatów. Zazwyczaj korzystanie z tychże jest darmowe, ale bezpiecznie dla Twoich pieniędzy, jeśli to sprawdzisz. Bo może się zdarzyć, że bank proponuje Ci super warunki, ale łączą się one z jakimiś obostrzeniami, których na wstępie nie jesteś świadom.

Bezpieczeństwo Twoich pieniędzy

Gdy będziesz wybierać bank, zawsze upewnij się, że podlega on kontroli FCA, czyli Financial Conduct Authorithy. Gdyby z jakichś powodów Twój bank upadł, dzięki temu, że podlegał on nadzorowi finansowemu będziesz w stanie odzyskać posiadane w nim pieniądze.

Formalności podczas założenia konta

Jak zawsze będziesz potrzebować dokumentu tożsamości – jak prawo jazdy lub paszport. Bank poprosi Cię też o list z potwierdzeniem adresu, np. Council Tax bill. Po potwierdzeniu danych, będziesz mógł podpisać umowę z bankiem. Bez względu na to, czy jest ona podpisana w oddziale czy dostarczona przez kuriera, upewnij się, że rozumiesz dokładnie co podpisałeś. Albo chociaż, że możesz przez jakiś czas zrezygnować z konta bez ponoszenia kosztów.

Zmiana konta

Jeśli korzystasz już z konta, ale znalazłeś korzystniejszą ofertę, zawsze możesz zmienić konto. Banki i towarzystwa budowlane (ang. building society) oferują 7-dniowy serwis związany ze zmianą konta bankowego. Masz też gwarancję odzyskania odsetek i zrefundowania opłat, gdyby coś podczas zmiany konta poszło nie tak.

Gdy już wiesz, gdzie chcesz przenieść swoje pieniądze, wystarczy byś skontaktował się z nowym bankiem. Możesz to zrobić online lub w oddziale. Czasami także i telefonicznie. Bank poprosi o potwierdzenie twojej tożsamości i adresu i dokona „credit check”.

Gdy dostaniesz zielone światło, będziesz musiał wypełnić Current Account Switch Agreement form i Current Account Switch Service – Account Closure form, a także wybrać datę, kiedy chcesz dokonać przeniesienia. Tego dnia Twoje stare konto zostanie zamknięte, a nowe otworzone w wybranej placówce.

W dniu przeniesienia nowy bank upewni się, że wszystkie Twoje środki, a także polecenia zapłaty (stading orders, direct debits) zostały przetransferowane do nowego banku. Przez następne 3 lata wszystkie płatności dokonywane na Twoje stare konto powinny być automatycznie przekierowywane na nowe konto bankowe. Oczywiście nie zaszkodzi, jeśli upewnisz się, że wszystko zostało należycie przeprowadzone.

Konto bankowe w naszych czasach to konieczność. Pensja, emerytura i zasiłki wypłacane są tylko na konto w banku. I choć to jeszcze melodia przyszłości, coraz częściej słychać o pomysłach, by rezygnować z papierowych pieniędzy w ogóle, a zastąpić je obrotem bezgotówkowym. Dlatego warto umieć się poruszać w świecie bankowości. Wybór konta to pierwszy krok w tym kierunku.

Anna Czereszewska, Smart Polak

smart polak

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA