» Damian Biliński | Fot: Justyna Siwy

Od tygodnia mieszkańcy Wielkiej Brytanii czekali na zaćmienie słońca. W Londynie zjawisko miało rozpocząć się od 8:24 i miało potrwać do godziny 10:41. W Polsce zaćmienie rozpoczęło się od godziny 9:43 czasu lokalnego, a maksymalną fazę miało osiągnąć 10:52.

___________________________________________________________________________________________________________________

Miejmy nadzieję, że z powodu chwilowego zaćmienia słońca, niektórych pasjonatów oglądania nie zaćmiło na zawsze, bowiem oglądanie zjawiska bezpośrednio i, bez żadnych zabezpieczeń grozić może nieodwracalnymi skutkami zdrowotnymi. Dlaczego?

“Częściowe zaćmienie jest bardziej niebezpieczne niż całkowite, ponieważ ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet cienka wiązka światła może spowodować nieodwracalne uszkodzenia oka. Jeśli nie potrafisz znaleźć odpowiedniego sposobu na oglądanie tego zjawiska, to nie powinieneś oglądać go w ogóle, bo możesz sobie tylko zaszkodzić” – tłumaczył Robin Scagell, wiceprezes Society for Popular Astronomy (SPA).

Przypomnijmy, że zjawisko zaćmienia słońca, nie wpływa bezpośrednio na stan naszego zdrowia, choć osoby z podwyższoną i określoną wrażliwością, mogą odczuwać lęki. Jednak zaćmienie może o ponad 1/3 obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie i wywołać spadki napięcia w europejskiej sieci energetycznej.

Oczywiście obserwowanie zaćmienia słońca nie było dane wszystkim obserwującym. I wcale nie chodzi o przebywanie w tym czasie, w pracy. W wielu rejonach Szkocji, chmury uniemożliwiły podziwianie zjawiska. Jednak pomimo niedogodności pogodowych, śpiewu ptaków, które podczas zaćmienia nieco przycichły, zwierząt w zoo, które w panice pochowały się w klatkach, zamarłej komunikacji miejskiej i ludzi wpatrzonych w niebo, jakby mieli przylecieć za chwilę kosmici, naszej redakcyjnej koleżance udało się zarejestrować magiczne zjawisko w kilku fotograficznych klatkach.

Warto na koniec przypomnieć, że przysłonięcie Słońca w takim stopniu ostatni raz mogliśmy obserwować 16 lat temu. Na kolejne przyjdzie nam czekać lat kilkanaście. W Polsce, na pełne przesłonięcie słońca, trzeba będzie poczekać aż 120 lat. Ale o tym napiszą dopiero nasze wnuki…

Fot: Justyna Siwy

irisart

Sharing is caring!