» jm | The Polish Review

We Włoszech odnotowano już 13. zgonów, wśród osób które niedawno poddały się szczepieniom przeciwko grypie. Włoskie ministerstwo zdrowia twierdzi, że ze wstępnych badań nie wynika, że przyczyną tych zgonów może być szczepionka. Wczoraj w nocy zmarła kolejna osoba, która poddała się ostatnio szczepieniu przeciw grypie. – informuje „Corriere della Sera”

________________________________________________________________________________________________

W jednym ze szpitali, w regionie Cumbria zmarł kolejny pacjent, który wcześniej był szczepiony przeciwko grypie. To 83-letni mężczyzna cierpiący na kilka chorób. Zdaniem lekarzy, nie ma na razie powodów, by twierdzić, że śmierć pacjenta mogła mieć związek ze szczepieniem. Nie da się jednak ukryć, że w ciągu niespełna miesiąca doszło we Włoszech do 13 zgonów i w każdym przypadku okazywało się, że zmarła osoba była wcześniej traktowana szczepionką przeciw grypie, o nazwie FLUAD Novartis.

Ewentualny związek szczepień ze zgonami potraktowano na tyle poważnie, że Agencja Leków (AIFA) zablokowała dystrybucję szczepionki, ale przede wszystkim zakazała jej stosowania.

Do tej pory przypadki zgonów odnotowano w siedmiu regionach Włoch: Sycylia (2); Molise (1); Apulia (2); Toskania (2); Emilia-Romania (2); Lombardia (2); Lazio (1) i Umbria (1).

Włoska minister zdrowia Beatrice Lorenzin w wywiadzie dla Sky TG24, powiedziała m.in.: – Pierwsze wyniki testów, prowadzone na dużej liczbie próbek nie wykazują związku pomiędzy podejrzanymi zgonami, a szczepionkami przeciwko grypie.

Zaapelowała też do mediów i obywateli, by nie wywoływać paniki w związku ze szczepieniami, przypominając, że w ubiegłym roku roku, aż 8 tys. osób zmarło na grypę – żadna z nich nie była szczepiona.

Claudio Cricelli, prezes Włoskiego Towarzystwa Medycyny Ogólnej twierdzi, że codziennie we Włoszech umiera 1800 osób. Większość zgonów, około 1600 dziennie dotyczy osób starszych, z czego około 800 osób zaszczepionych. – Nie ma korelacji pomiędzy podaniem szczepionki i a zgonami, z wyjątkiem szczególnych okoliczności. Przyczyną śmierci są zwykle: nowotwory, choroby układu krążenia, układu oddechowego, itp. – uważa Cricelli.

Novartis, to jeden z największych koncernów farmaceutycznych na świecie. Główna siedziba znajduje się w Szwajcarii , w Bazylei, działa w 140 krajach świata, zatrudniając około 100 000 osób. Roczne obroty N0vartisu, to 45 mld.

W internecie roi się od ostrzeżeń przed szczepieniami przeciwko grypie. O ich skutkach ubocznych ostrzegają nie tylko pacjenci, którzy ich doświadczyli, lecz również, choć w znacznej mniejszości, lekarze.

Co prawda każdy biorca szczepionki jest informowany o skutkach ubocznych, ale zapewne nie o wszystkich, np. o możliwości utraty życia.

Ostatni raport Departamentu Sprawiedliwości USA z 2013 roku informuje o 70 wnioskach o odszkodowania dotyczących niebezpiecznego wpływu szczepień – w tym przeciw grypie na zdrowie. Z raportu wynika, że 42 proc. tych wniosków dotyczących wyłącznie skutków ubocznych szczepienia przeciw grypie, zostało uznanych, jako kwalifikujące się do odszkodowań, doprowadziły bowiem, do poważnych chorób, lub zgonów.

(jm) | The Polish Review

polish_review_100

Sharing is caring!