» Dorota Kosko | Fot: za PAP

Samolot Airbus A320-200 należący do linii lotniczych Air Asia zniknął z radarów w trakcie lotu z Indonezji do Singapuru.

_______________________________________________________________________________________________________________

Do utraty łączności doszło o godzinie 07.24 czasu lokalnego (23.24 czasu angielskiego) z wieżą kontrolną na w Dżakarcie, po prośbie pilota o zmianę wysokości z 32,000 stóp na 38,000 stóp w celu uniknięcia chmur. Wówczas samolot znajdował się najprawdopodobniej nad Morzem Jawajskim, w okolicy wysp Jawa i Borneo, gdzie utrzymywało się duże zachmurzenie.

Lot o numerze QZ8501 rozpoczął się o godzinie 5.20 czasu lokalnego w Surabaya, a jego miejscem docelowym był Singapur, gdzie miał wylądować o 8.30. Jak zaznaczają przedstawiciele Air Asia, piloci samolotu byli doświadczonymi pracownikami.

Obecnie trwa operacja ratowniczo-poszukiwawcza, w której uczestniczą dwa samoloty sił powietrznych Singapuru.

Na pokładzie znajdują się 162 osoby, w tym 7 osób obsługi samolotu. Większość z nich to Indonezyjczycy, pozostali pasażerowie to trzech Koreańczyków oraz po jednej osobie z Singapuru, Wielkiej Brytanii i Malezji. Wśród zaginionych znajduje się 16 dzieci i niemowlę.

Dotychczas tanie linie lotnicze Air Asia nie straciły żadnego samolotu. Jednak 2014 rok był ciężkim rokiem dla lotnictwa cywilnego w Azji. Dwa samoloty Boeing 777 linii lotniczych Malaysia Airlines zostały stracone – lot MH370 (sprawa do dziś nie wyjaśniona, gdyż nie odnaleziono szczątków) oraz lot MH17 (zestrzelony na granicy Ukrainy z Rosją).

katastrofa samolotu_mapa

Jak poinformowało w niedzielę indonezyjskie ministerstwo transportu, z powodu zapadającego zmroku wstrzymano poszukiwanie samolotu. Akcja ma zostać wznowiona w poniedziałek o 7 czasu lokalnego – informuje TVN24