Kluczowe pytanie o tożsamość – kim jestem?

Kiedy byłam mała dużo myślałam o starości i o tym jaką staruszką chciałabym być. Zastanawiało mnie, dlaczego niektórzy starzy ludzie mają w sobie coś odstręczającego, a inni przyciągającego? Miałam poczucie winy z tego powodu, że się brzydzę niektórymi z nich a przecież wiedziałam, że starość dotyczy wszystkich i nie jest to niczyja wina.

Z drugiej strony widziałam, że jedni i drudzy maja zmarszczki i , że to nie starość mnie odrzuca. Kiedy próbowałam poruszać temat starości, a w konsekwencji i śmierci, zatykano mi usta „Boże! Dziecko o czym Ty myślisz? Co Ci chodzi po głowie? Przestań się tym zamartwiać!”

Jako nastolatka słyszałam, że…. Jestem turpistką.

Turpizm (łac. turpis = brzydki) – w sztuce, zabieg polegający na wprowadzeniu do utworu elementów brzydoty w celu wywołania szoku estetycznego. Tendencja występująca w niektórych kierunkach poetyckich 2. połowy XX wieku, której cechą jest antyestetyzm i swoisty kult brzydoty.

Różnym osobom z różnych okazji życzyłam, żeby nie bali się w chwili śmierci. Teraz rozumiem, że w naszej kulturze  musiały budzić niepokój TAKIE życzenia urodzinowe/świąteczne  w ustach dziecka i nastolatki i , że tak naprawdę życzyłam tego przede wszystkim sobie.

Dziś wiem, co to było za zjawisko: to coachingowe zaczynaj z wizją końca.

Jakim starcem/staruszką chciałbyś być? Jak wyglądać? Co robić? Jak się zachowywać? W końcu jak umrzeć?

Według psychologii procesu, jeden z większych progów jaki ludzie mają do przekraczania jest próg związany ze zmianą tożsamości. Zatem, jeśli pożądana przez nas zmiana jest bezpośrednio związana z koniecznością zmiany w samopostrzeganiu i samookreślaniu siebie , mamy duży kłopot z dokonaniem jej. Stoimy przed progiem. Czujemy silny opór. Czasami czujemy jakby ktoś próbowała dokonać zamachu na naszej osobie! Oczywiście siła tych odczuć jest wprost proporcjonalna do stopnia utożsamienia się z jakąś naszą częścią.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż każdy, kto chociaż raz przeżył w życiu  rozpad tożsamości  (a ten pierwszy jest najdotkliwszy) wie, że jest to historia o umieraniu. Przerażająca pieśń o nieuchronnym końcu. Jest też o przywiązaniu, o potrzebie posiadania gruntu pod nogami i o nicości, w którą grunt ten może się zamienić. Zazwyczaj nic nas tak bardzo nie przeraża, jak unicestwienie i poczucie , że się nie wie, KIM się tak naprawdę JEST. Dzieje się tak wtedy, kiedy stara tożsamość już nie funkcjonuje a nowej  jeszcze nie ma.

Rozpocząłem od dekonstrukcji siebie, na bardzo drobne kawałki. Moje przerażenie było ogromne, gdyż okazało się, że jest tych kawałków bardzo ale to bardzo dużo. W sercu zagościł strach. Co teraz? Przecież wiadomo, że łatwiej coś rozmontować niż złożyć.”

Tak o tym momencie procesu  coachingowego wypowiedział się jeden z moich Klientów.

Im rzadziej doświadczasz zasadniczej, radykalnej przemiany i im silniej trzymasz się swego starego utożsamienia, tym próg jest większy, a opór na zmianę silniejszy.

Wydaje Ci się, że Ciebie to nie dotyczy? Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania. Bądź uczciwy wobec siebie!

Zatem KIM JESTEŚ?

Matką, kobietą, żoną? Kibicem określonej drużyny, liberałem, katolikiem? Człowiekiem sukcesu, ofiarą? Góralką, Ślązakiem, Polakiem? Nauczycielem, joginem, mistrzem?  Jesteś rodzinny? Lubiący ludzi? Artystą? Racjonalistą? Marzycielem? Pragmatykiem? Podróżnikiem? Duchownym? Ateistą? Kim jesteś?

Znajdź istotę siebie w odpowiedzi na to pytanie. Następnie spróbuj TERAZ rozstać się z tym przekonaniem o sobie. Czy czujesz opór? Widzisz próg?

 • Z jakim obrazem Siebie jest Ci trudno się rozstać?
 • Z jakim Sobą chciałbyś się pożegnać, ale boisz się straty?
 • Gdybyś CO zrobił, to przestałbyś być Sobą?

Wreszcie, kim chciałbyś być, gdyby wszystko było możliwe i nie miałbyś żadnych ograniczeń ani konsekwencji (kar/nagród, opinii/ocen, ostracyzmu itp.)?

W pracy rozwojowej z Klientami rozróżniamy 6 poziomów/obszarów  pracy: środowisko, zachowanie, umiejętności, przekonania i wartości, tożsamość i duchowość.

Przykazania Trenera Rozwoju Osobistego mówią, że należy je eksplorować w wymienionym porządku, gdzie Tożsamość i pytania o nią, znajduje się prawie na samym końcu. Ponieważ pytanie o tożsamość wydaje mi się kluczowe, staram się  nie ociągać z jego zadaniem. Robię to tak po prostu, zawsze wtedy, kiedy czuję , że Klient przeżywa coś ważnego i jednocześnie ma opór lub, kiedy zbyt długo kołuje (np. nadmiarowo opowiada o czymś co się stało lub jest). Uruchamiam tym pytaniem inną energię.

Klient zaskoczony to Klient mniej uzbrojony, co zwiększa szansę na dostrzeżenie prawdy o sobie tu i teraz. Co widzę kiedy to się dokonuje? Strach, łzy w oczach, wzruszenie, smutek, zaskoczenie. Wtedy staramy się wrócić do oddechu, tego podstawowego artefaktu życia. To znak, że rodzi się nowe. Tworzę sprzyjającą przestrzeń do spokojnego przyglądania się temu co jest. I chociaż niewątpliwie jest to proces dekonstrukcji, w rzeczywistości  nie umieramy od tego całkiem, a jedynie grzebiemy jakąś naszą obumarłą część. Była nam bliska ale nie działająca (nie służyła nam). Czasami zmiana polega na redefinicji pojęcia/nazwy np. Dobra Mama.

„Jak jest teraz? Dalej widzę bardzo dużo kawałków siebie, wydaje mi się, że każdego dnia jest ich coraz więcej, ale perspektywa ponownego ich dzielenia, składania lub układania na nowo wręcz mnie ekscytuje i dodaje energii.”

W praktyce, pytanie o tożsamość można zadać na każdym poziomie np.:

 • Kim wybierasz, że jesteś w tym otoczeniu/środowisku?
 • Jak nazwałbyś kogoś, kto pracuje/żyje w takim miejscu jak Ty? (lub w taki sposób jak Ty?)
 • Kto się tak zachowuje?
 • Kim wybierasz, że jesteś, kiedy tak postępujesz?
 • Kim się staniesz jeśli posiądziesz takie umiejętności?
 • Kim będziesz jeśli podejmiesz taką a nie inną decyzję?
 • Kto realizuje takie wartości?
 • Wreszcie: Kim jesteś i do czego Cię to prowadzi?

GAUGUIN-PAUL.-DOU-VENONS-NOUS-QUE-SOMMES-NOUS-OU-ALLONS-NOUS.-1897.-1897.-HUILE-96-x-130

Przywołując obraz Paula Gauguina: „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?” – uświadamiam sobie, że są one wszechobecne i wszechdotyczące. Zatem szukajmy na nie odpowiedzi! Każdy Sobie dla Siebie. Bo tożsamość to w gruncie rzeczy bardzo intymna kwestia. Intymna ale i istotna.

 • SKĄD PRZYCHODZIMY? – to pytanie raczej zostawiam psychoterapeutom
 • KIM JESTEŚMY? DOKĄD ZMIERZAMY ? –  pytania jak najbardziej coachingowe.

Czy przekonanie o tym KIM jesteś TERAZ, nie stoi na przeszkodzie w przenoszeniu się tam, gdzie CHCESZ BYĆ  w  PRZYSZŁOŚCI? Jeśli nie- wszystko w porządku, jeśli tak to co z tym zrobisz?

Na koniec tych rozważań pragnę się podzielić dwoma osobistymi refleksjami i zaprosić Was jednocześnie do dzielenia się własnymi w komentarzach lub mailowo. Jestem ich taka ciekawa!

 1. Jaką staruszką chciałabym być?

Być jak Danuta Szaflarska i Wisława Szymborska! To jest to co wydaje mi się niezwykle pociągające!

 1. Zmiana tożsamości – moja osobista perspektywa jest taka, że ten proces, jego świadome doświadczanie traktuję jak trening w osiąganiu swojego życiowego celu z dzieciństwa: pozbawieniu się lęku  w momencie śmierci,  i zgody na koniec.

Justyna CzempikJustyna Czempik | antropolog kultury, coach rozwoju kompetencyjnego. Czytaj więcej tutaj: http://psychologiasprzedazy.biz/

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

, , ,
Brytyjskie więzienia nie są w stanie powstrzymać rekordowej skali przemocy, samobójstw, samookaleczeń i przyjmowania narkotyków. We wszystkich tych przypadkach jest tam coraz gorzej – poinformował główny inspektor więziennictwa.

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Nowy dokument w sprawie przyszłości Polaków

, , ,
Co się stanie z imigrantami unijnymi, w tym Polakami, w Wielkiej Brytanii, jeśli nie będzie umowy o wyjściu Londynu z Unii Europejskiej? Na to pytanie odpowiada najnowszy dokument opublikowany przez brytyjski rząd. W planach jest m.in. węższe prawo do apelacji i krótszy czas, w którym imigranci będą mogli przyjeżdżać na Wyspy na starych zasadach.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Premier May apeluje do Brytyjczyków o poparcie Brexitu

, , ,
Premier Theresa May w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę liście otwartym do Brytyjczyków zaapelowała o poparcie dla wynegocjowanego porozumienia z UE w sprawie Brexitu. List publikują niedzielne wydania czołowych brytyjskich czasopism.

Unia Europejska zatwierdziła umowę rozwodową z Brytyjczykami. Co dalej?

, , ,
Unijni przywódcy zawiadomili brytyjską premier Theresę May, że zgadzają się na 585-stronicowy tekst umowy rozwodowej Londynu z Brukselą. Ale dla pani May dopiero teraz zaczyna się prawdziwa batalia – jak znaleźć większość w jej własnym parlamencie, by umowa w ogóle mogła wejść w życie.

INFORMACJE I BIZNES

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

Brytyjczycy za wjazd do krajów UE będą musieli zapłacić?

, , , , ,
Jedną z konsekwencji Brexitu będzie to, że Brytyjczycy, którzy bardzo chętnie do tej pory odwiedzali Kraje Unii będą musieli zapłacić 7 euro za możliwość wjazdu.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

, , , , ,
Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

, , , , , , , ,
„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

Ludzkość ma ogromny dług u Ziemi

, , ,
Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość odnawialnych zasobów naturalnych. Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok. Codziennie jemy, pijemy, podłączamy smartfony do prądu, poruszamy się pojazdami wydzielającymi spaliny – w skrócie: zużywamy zasoby Ziemi.

STYL I KULTURA

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Jak zostać dawcą szpiku

, , , ,
Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

, , , , , ,
„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”

Apel do Brytyjczyków, aby gromadzili własne zapasy. Rząd spodziewa się braków

, , , , , ,
Brytyjski rząd obawia się opóźnień w dostawie żywności i leków w razie załamania się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i przygotowuje alternatywny plan, zakładający m.in. wynajem własnych promów - ujawnił 'Financial Times'. Jednocześnie wezwano Brytyjczyków, aby na własną rękę gromadzili zapasy leków.