Kluczowe pytanie o tożsamość – kim jestem?

Kiedy byłam mała dużo myślałam o starości i o tym jaką staruszką chciałabym być. Zastanawiało mnie, dlaczego niektórzy starzy ludzie mają w sobie coś odstręczającego, a inni przyciągającego? Miałam poczucie winy z tego powodu, że się brzydzę niektórymi z nich a przecież wiedziałam, że starość dotyczy wszystkich i nie jest to niczyja wina.

Z drugiej strony widziałam, że jedni i drudzy maja zmarszczki i , że to nie starość mnie odrzuca. Kiedy próbowałam poruszać temat starości, a w konsekwencji i śmierci, zatykano mi usta „Boże! Dziecko o czym Ty myślisz? Co Ci chodzi po głowie? Przestań się tym zamartwiać!”

Jako nastolatka słyszałam, że…. Jestem turpistką.

Turpizm (łac. turpis = brzydki) – w sztuce, zabieg polegający na wprowadzeniu do utworu elementów brzydoty w celu wywołania szoku estetycznego. Tendencja występująca w niektórych kierunkach poetyckich 2. połowy XX wieku, której cechą jest antyestetyzm i swoisty kult brzydoty.

Różnym osobom z różnych okazji życzyłam, żeby nie bali się w chwili śmierci. Teraz rozumiem, że w naszej kulturze  musiały budzić niepokój TAKIE życzenia urodzinowe/świąteczne  w ustach dziecka i nastolatki i , że tak naprawdę życzyłam tego przede wszystkim sobie.

Dziś wiem, co to było za zjawisko: to coachingowe zaczynaj z wizją końca.

Jakim starcem/staruszką chciałbyś być? Jak wyglądać? Co robić? Jak się zachowywać? W końcu jak umrzeć?

Według psychologii procesu, jeden z większych progów jaki ludzie mają do przekraczania jest próg związany ze zmianą tożsamości. Zatem, jeśli pożądana przez nas zmiana jest bezpośrednio związana z koniecznością zmiany w samopostrzeganiu i samookreślaniu siebie , mamy duży kłopot z dokonaniem jej. Stoimy przed progiem. Czujemy silny opór. Czasami czujemy jakby ktoś próbowała dokonać zamachu na naszej osobie! Oczywiście siła tych odczuć jest wprost proporcjonalna do stopnia utożsamienia się z jakąś naszą częścią.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż każdy, kto chociaż raz przeżył w życiu  rozpad tożsamości  (a ten pierwszy jest najdotkliwszy) wie, że jest to historia o umieraniu. Przerażająca pieśń o nieuchronnym końcu. Jest też o przywiązaniu, o potrzebie posiadania gruntu pod nogami i o nicości, w którą grunt ten może się zamienić. Zazwyczaj nic nas tak bardzo nie przeraża, jak unicestwienie i poczucie , że się nie wie, KIM się tak naprawdę JEST. Dzieje się tak wtedy, kiedy stara tożsamość już nie funkcjonuje a nowej  jeszcze nie ma.

Rozpocząłem od dekonstrukcji siebie, na bardzo drobne kawałki. Moje przerażenie było ogromne, gdyż okazało się, że jest tych kawałków bardzo ale to bardzo dużo. W sercu zagościł strach. Co teraz? Przecież wiadomo, że łatwiej coś rozmontować niż złożyć.”

Tak o tym momencie procesu  coachingowego wypowiedział się jeden z moich Klientów.

Im rzadziej doświadczasz zasadniczej, radykalnej przemiany i im silniej trzymasz się swego starego utożsamienia, tym próg jest większy, a opór na zmianę silniejszy.

Wydaje Ci się, że Ciebie to nie dotyczy? Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania. Bądź uczciwy wobec siebie!

Zatem KIM JESTEŚ?

Matką, kobietą, żoną? Kibicem określonej drużyny, liberałem, katolikiem? Człowiekiem sukcesu, ofiarą? Góralką, Ślązakiem, Polakiem? Nauczycielem, joginem, mistrzem?  Jesteś rodzinny? Lubiący ludzi? Artystą? Racjonalistą? Marzycielem? Pragmatykiem? Podróżnikiem? Duchownym? Ateistą? Kim jesteś?

Znajdź istotę siebie w odpowiedzi na to pytanie. Następnie spróbuj TERAZ rozstać się z tym przekonaniem o sobie. Czy czujesz opór? Widzisz próg?

 • Z jakim obrazem Siebie jest Ci trudno się rozstać?
 • Z jakim Sobą chciałbyś się pożegnać, ale boisz się straty?
 • Gdybyś CO zrobił, to przestałbyś być Sobą?

Wreszcie, kim chciałbyś być, gdyby wszystko było możliwe i nie miałbyś żadnych ograniczeń ani konsekwencji (kar/nagród, opinii/ocen, ostracyzmu itp.)?

W pracy rozwojowej z Klientami rozróżniamy 6 poziomów/obszarów  pracy: środowisko, zachowanie, umiejętności, przekonania i wartości, tożsamość i duchowość.

Przykazania Trenera Rozwoju Osobistego mówią, że należy je eksplorować w wymienionym porządku, gdzie Tożsamość i pytania o nią, znajduje się prawie na samym końcu. Ponieważ pytanie o tożsamość wydaje mi się kluczowe, staram się  nie ociągać z jego zadaniem. Robię to tak po prostu, zawsze wtedy, kiedy czuję , że Klient przeżywa coś ważnego i jednocześnie ma opór lub, kiedy zbyt długo kołuje (np. nadmiarowo opowiada o czymś co się stało lub jest). Uruchamiam tym pytaniem inną energię.

Klient zaskoczony to Klient mniej uzbrojony, co zwiększa szansę na dostrzeżenie prawdy o sobie tu i teraz. Co widzę kiedy to się dokonuje? Strach, łzy w oczach, wzruszenie, smutek, zaskoczenie. Wtedy staramy się wrócić do oddechu, tego podstawowego artefaktu życia. To znak, że rodzi się nowe. Tworzę sprzyjającą przestrzeń do spokojnego przyglądania się temu co jest. I chociaż niewątpliwie jest to proces dekonstrukcji, w rzeczywistości  nie umieramy od tego całkiem, a jedynie grzebiemy jakąś naszą obumarłą część. Była nam bliska ale nie działająca (nie służyła nam). Czasami zmiana polega na redefinicji pojęcia/nazwy np. Dobra Mama.

„Jak jest teraz? Dalej widzę bardzo dużo kawałków siebie, wydaje mi się, że każdego dnia jest ich coraz więcej, ale perspektywa ponownego ich dzielenia, składania lub układania na nowo wręcz mnie ekscytuje i dodaje energii.”

W praktyce, pytanie o tożsamość można zadać na każdym poziomie np.:

 • Kim wybierasz, że jesteś w tym otoczeniu/środowisku?
 • Jak nazwałbyś kogoś, kto pracuje/żyje w takim miejscu jak Ty? (lub w taki sposób jak Ty?)
 • Kto się tak zachowuje?
 • Kim wybierasz, że jesteś, kiedy tak postępujesz?
 • Kim się staniesz jeśli posiądziesz takie umiejętności?
 • Kim będziesz jeśli podejmiesz taką a nie inną decyzję?
 • Kto realizuje takie wartości?
 • Wreszcie: Kim jesteś i do czego Cię to prowadzi?

GAUGUIN-PAUL.-DOU-VENONS-NOUS-QUE-SOMMES-NOUS-OU-ALLONS-NOUS.-1897.-1897.-HUILE-96-x-130

Przywołując obraz Paula Gauguina: „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?” – uświadamiam sobie, że są one wszechobecne i wszechdotyczące. Zatem szukajmy na nie odpowiedzi! Każdy Sobie dla Siebie. Bo tożsamość to w gruncie rzeczy bardzo intymna kwestia. Intymna ale i istotna.

 • SKĄD PRZYCHODZIMY? – to pytanie raczej zostawiam psychoterapeutom
 • KIM JESTEŚMY? DOKĄD ZMIERZAMY ? –  pytania jak najbardziej coachingowe.

Czy przekonanie o tym KIM jesteś TERAZ, nie stoi na przeszkodzie w przenoszeniu się tam, gdzie CHCESZ BYĆ  w  PRZYSZŁOŚCI? Jeśli nie- wszystko w porządku, jeśli tak to co z tym zrobisz?

Na koniec tych rozważań pragnę się podzielić dwoma osobistymi refleksjami i zaprosić Was jednocześnie do dzielenia się własnymi w komentarzach lub mailowo. Jestem ich taka ciekawa!

 1. Jaką staruszką chciałabym być?

Być jak Danuta Szaflarska i Wisława Szymborska! To jest to co wydaje mi się niezwykle pociągające!

 1. Zmiana tożsamości – moja osobista perspektywa jest taka, że ten proces, jego świadome doświadczanie traktuję jak trening w osiąganiu swojego życiowego celu z dzieciństwa: pozbawieniu się lęku  w momencie śmierci,  i zgody na koniec.

Justyna CzempikJustyna Czempik | antropolog kultury, coach rozwoju kompetencyjnego. Czytaj więcej tutaj: http://psychologiasprzedazy.biz/

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

, , , ,
Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

Nowa data Brexitu to 31 października!

, , ,
Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

, , ,
Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

, , ,
Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

, , ,
Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

, , ,
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

, , , ,
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

INFORMACJE I BIZNES

Nowa data Brexitu to 31 października!

, , ,
Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

, , ,
Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

, , ,
Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

, , ,
Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

, , ,
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

, , ,
Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.