Kluczowe pytanie o tożsamość – kim jestem?

Kiedy byłam mała dużo myślałam o starości i o tym jaką staruszką chciałabym być. Zastanawiało mnie, dlaczego niektórzy starzy ludzie mają w sobie coś odstręczającego, a inni przyciągającego? Miałam poczucie winy z tego powodu, że się brzydzę niektórymi z nich a przecież wiedziałam, że starość dotyczy wszystkich i nie jest to niczyja wina.

Z drugiej strony widziałam, że jedni i drudzy maja zmarszczki i , że to nie starość mnie odrzuca. Kiedy próbowałam poruszać temat starości, a w konsekwencji i śmierci, zatykano mi usta „Boże! Dziecko o czym Ty myślisz? Co Ci chodzi po głowie? Przestań się tym zamartwiać!”

Jako nastolatka słyszałam, że…. Jestem turpistką.

Turpizm (łac. turpis = brzydki) – w sztuce, zabieg polegający na wprowadzeniu do utworu elementów brzydoty w celu wywołania szoku estetycznego. Tendencja występująca w niektórych kierunkach poetyckich 2. połowy XX wieku, której cechą jest antyestetyzm i swoisty kult brzydoty.

Różnym osobom z różnych okazji życzyłam, żeby nie bali się w chwili śmierci. Teraz rozumiem, że w naszej kulturze  musiały budzić niepokój TAKIE życzenia urodzinowe/świąteczne  w ustach dziecka i nastolatki i , że tak naprawdę życzyłam tego przede wszystkim sobie.

Dziś wiem, co to było za zjawisko: to coachingowe zaczynaj z wizją końca.

Jakim starcem/staruszką chciałbyś być? Jak wyglądać? Co robić? Jak się zachowywać? W końcu jak umrzeć?

Według psychologii procesu, jeden z większych progów jaki ludzie mają do przekraczania jest próg związany ze zmianą tożsamości. Zatem, jeśli pożądana przez nas zmiana jest bezpośrednio związana z koniecznością zmiany w samopostrzeganiu i samookreślaniu siebie , mamy duży kłopot z dokonaniem jej. Stoimy przed progiem. Czujemy silny opór. Czasami czujemy jakby ktoś próbowała dokonać zamachu na naszej osobie! Oczywiście siła tych odczuć jest wprost proporcjonalna do stopnia utożsamienia się z jakąś naszą częścią.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż każdy, kto chociaż raz przeżył w życiu  rozpad tożsamości  (a ten pierwszy jest najdotkliwszy) wie, że jest to historia o umieraniu. Przerażająca pieśń o nieuchronnym końcu. Jest też o przywiązaniu, o potrzebie posiadania gruntu pod nogami i o nicości, w którą grunt ten może się zamienić. Zazwyczaj nic nas tak bardzo nie przeraża, jak unicestwienie i poczucie , że się nie wie, KIM się tak naprawdę JEST. Dzieje się tak wtedy, kiedy stara tożsamość już nie funkcjonuje a nowej  jeszcze nie ma.

Rozpocząłem od dekonstrukcji siebie, na bardzo drobne kawałki. Moje przerażenie było ogromne, gdyż okazało się, że jest tych kawałków bardzo ale to bardzo dużo. W sercu zagościł strach. Co teraz? Przecież wiadomo, że łatwiej coś rozmontować niż złożyć.”

Tak o tym momencie procesu  coachingowego wypowiedział się jeden z moich Klientów.

Im rzadziej doświadczasz zasadniczej, radykalnej przemiany i im silniej trzymasz się swego starego utożsamienia, tym próg jest większy, a opór na zmianę silniejszy.

Wydaje Ci się, że Ciebie to nie dotyczy? Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania. Bądź uczciwy wobec siebie!

Zatem KIM JESTEŚ?

Matką, kobietą, żoną? Kibicem określonej drużyny, liberałem, katolikiem? Człowiekiem sukcesu, ofiarą? Góralką, Ślązakiem, Polakiem? Nauczycielem, joginem, mistrzem?  Jesteś rodzinny? Lubiący ludzi? Artystą? Racjonalistą? Marzycielem? Pragmatykiem? Podróżnikiem? Duchownym? Ateistą? Kim jesteś?

Znajdź istotę siebie w odpowiedzi na to pytanie. Następnie spróbuj TERAZ rozstać się z tym przekonaniem o sobie. Czy czujesz opór? Widzisz próg?

 • Z jakim obrazem Siebie jest Ci trudno się rozstać?
 • Z jakim Sobą chciałbyś się pożegnać, ale boisz się straty?
 • Gdybyś CO zrobił, to przestałbyś być Sobą?

Wreszcie, kim chciałbyś być, gdyby wszystko było możliwe i nie miałbyś żadnych ograniczeń ani konsekwencji (kar/nagród, opinii/ocen, ostracyzmu itp.)?

W pracy rozwojowej z Klientami rozróżniamy 6 poziomów/obszarów  pracy: środowisko, zachowanie, umiejętności, przekonania i wartości, tożsamość i duchowość.

Przykazania Trenera Rozwoju Osobistego mówią, że należy je eksplorować w wymienionym porządku, gdzie Tożsamość i pytania o nią, znajduje się prawie na samym końcu. Ponieważ pytanie o tożsamość wydaje mi się kluczowe, staram się  nie ociągać z jego zadaniem. Robię to tak po prostu, zawsze wtedy, kiedy czuję , że Klient przeżywa coś ważnego i jednocześnie ma opór lub, kiedy zbyt długo kołuje (np. nadmiarowo opowiada o czymś co się stało lub jest). Uruchamiam tym pytaniem inną energię.

Klient zaskoczony to Klient mniej uzbrojony, co zwiększa szansę na dostrzeżenie prawdy o sobie tu i teraz. Co widzę kiedy to się dokonuje? Strach, łzy w oczach, wzruszenie, smutek, zaskoczenie. Wtedy staramy się wrócić do oddechu, tego podstawowego artefaktu życia. To znak, że rodzi się nowe. Tworzę sprzyjającą przestrzeń do spokojnego przyglądania się temu co jest. I chociaż niewątpliwie jest to proces dekonstrukcji, w rzeczywistości  nie umieramy od tego całkiem, a jedynie grzebiemy jakąś naszą obumarłą część. Była nam bliska ale nie działająca (nie służyła nam). Czasami zmiana polega na redefinicji pojęcia/nazwy np. Dobra Mama.

„Jak jest teraz? Dalej widzę bardzo dużo kawałków siebie, wydaje mi się, że każdego dnia jest ich coraz więcej, ale perspektywa ponownego ich dzielenia, składania lub układania na nowo wręcz mnie ekscytuje i dodaje energii.”

W praktyce, pytanie o tożsamość można zadać na każdym poziomie np.:

 • Kim wybierasz, że jesteś w tym otoczeniu/środowisku?
 • Jak nazwałbyś kogoś, kto pracuje/żyje w takim miejscu jak Ty? (lub w taki sposób jak Ty?)
 • Kto się tak zachowuje?
 • Kim wybierasz, że jesteś, kiedy tak postępujesz?
 • Kim się staniesz jeśli posiądziesz takie umiejętności?
 • Kim będziesz jeśli podejmiesz taką a nie inną decyzję?
 • Kto realizuje takie wartości?
 • Wreszcie: Kim jesteś i do czego Cię to prowadzi?

GAUGUIN-PAUL.-DOU-VENONS-NOUS-QUE-SOMMES-NOUS-OU-ALLONS-NOUS.-1897.-1897.-HUILE-96-x-130

Przywołując obraz Paula Gauguina: „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy?” – uświadamiam sobie, że są one wszechobecne i wszechdotyczące. Zatem szukajmy na nie odpowiedzi! Każdy Sobie dla Siebie. Bo tożsamość to w gruncie rzeczy bardzo intymna kwestia. Intymna ale i istotna.

 • SKĄD PRZYCHODZIMY? – to pytanie raczej zostawiam psychoterapeutom
 • KIM JESTEŚMY? DOKĄD ZMIERZAMY ? –  pytania jak najbardziej coachingowe.

Czy przekonanie o tym KIM jesteś TERAZ, nie stoi na przeszkodzie w przenoszeniu się tam, gdzie CHCESZ BYĆ  w  PRZYSZŁOŚCI? Jeśli nie- wszystko w porządku, jeśli tak to co z tym zrobisz?

Na koniec tych rozważań pragnę się podzielić dwoma osobistymi refleksjami i zaprosić Was jednocześnie do dzielenia się własnymi w komentarzach lub mailowo. Jestem ich taka ciekawa!

 1. Jaką staruszką chciałabym być?

Być jak Danuta Szaflarska i Wisława Szymborska! To jest to co wydaje mi się niezwykle pociągające!

 1. Zmiana tożsamości – moja osobista perspektywa jest taka, że ten proces, jego świadome doświadczanie traktuję jak trening w osiąganiu swojego życiowego celu z dzieciństwa: pozbawieniu się lęku  w momencie śmierci,  i zgody na koniec.

Justyna CzempikJustyna Czempik | antropolog kultury, coach rozwoju kompetencyjnego. Czytaj więcej tutaj: http://psychologiasprzedazy.biz/

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

, , , ,
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

INFORMACJE I BIZNES

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.