Kątnik – częsty gość w brytyjskich domach

Sezon na pająki rozpoczął się na dobre. Niskie temperatury to gwarancja nowych lokatorów, które nie lubią zimna.

Włochate pająki sporych rozmiarów budzą obrzydzenie w większości z nas. Niestety, kątniki to gatunek, który często odwiedza nasze domy w okresie od jesieni do wiosny. 

Kątniki większe, zwane też olbrzymimi, czy po angielsku, giant house spiders, pochodzą z północno-zachodniej Europy i niestety, występują w całej Wielkiej Brytanii.

Kolejną złą wiadomością dla nas jest to, że gdy tylko kończy się lato, te dość odrażające pająki w panice szukają schronienia w naszych domach. Chętnie więc zameldują się w komórkach, na strychach i w ogrzewanych z powodu niskich temperatur, sypialniach i salonach.

Jak sama nazwa wskazuje, kątniki większe ( giant house spiders) są bardzo duże i osiągają rozmiar do 15 centymetrów, dlatego widziane w domach, często są uznawane za przemykającą szybko mysz. Trzeba nam wiedzieć, że kątniki to bardzo szybkie pająki, a dzięki długim nogom potrafią biec ( tego nie można nazwać chodzeniem)  z prędkością 50 centymetrów na sekundę!

Na negatywne wrażenie działa nie tylko wielkość kątników, ale także fakt, iż ich ciało pokryte jest włosami. Ilość oczu w liczbie 4 par, masywna budowa i „różki” wystające z głowy dodają swoje 3 grosze do efektu końcowego i strachu przed tymi pająkami. Żyją dość długo- od 4 do 7 lat, co jest godne podziwu. Mają jednak dużo wrogów naturalnych i nie czarujmy się, wiele kątników ginie z rąk ludzi.

Kątniki mają słaby wzrok, dlatego muszą polegać na innych zmysłach, takich jak włoski, dzięki którym wykrywają  drgania sieci oraz powietrza, co ułatwia im polowanie oraz ucieczkę.

Pomimo wszystkich, niewątpliwie odpychających cech wyglądu, nie są agresywne. Unikają ludzi, lubią spokój i przeważnie uciekają. Co nie znaczy, że nie potrafią się bronić w chwili zagrożenia. Ich ugryzienie wywołuje ból podobny do użądlenia pszczoły i są zdolne nawet do przebicia ludzkiej skóry.

Open Magazyn | Redakcja

 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.