Jump for love

Utrata ciąży dotyka ponad 20% kobiet, a jeśli wziąć pod uwagę te, które poroniły, nie wiedząc, że noszą w sobie dziecko, liczba ta rośnie niemal do 50%. Mimo to, temat poronień jest swoistym tabu w naszym społeczeństwie. O tym się nie mówi – o tym najchętniej się milczy. Dlatego też kobiety, które dotknęła ta tragedia, zmuszone są przez swoje otoczenie do przeżywania swojego cierpienia w ciszy, do udawania, że nic się nie stało i że spokojnie można iść dalej.

Tymczasem dla rodzin dotkniętych dramatem poronienia, utrata nienarodzonego dziecka jest takim samym powodem do żałoby, jakim byłaby utrata jakiegokolwiek innego członka rodziny. Często nie wiedzą nawet, że są miejsca, gdzie mogą uzyskać pomoc psychologiczną, dzięki której łatwiej byłoby im przebrnąć przez najgorszy okres żałoby i pogodzić się z tym, co się stało.

Marzena zgodziła się opowiedzieć nam swoją historię, ponieważ uważa, że utrata dziecka w ciąży powinna przestać być traktowana jak temat zakazany. Chce pokazać kobietom, które samotnie mierzą się ze swoją tragedią, że nie są same , że są wokół nich inne, które też tego doświadczyły, a nade wszystko – że są ludzie, do których można zwrócić się o pomoc.

Wraz ze swoją przyjaciółką bierze udział w akcji „Jump for love”, zbierając pieniądze dla fundacji Mariposa Trust. Fundacja ta wspomaga rodziny, które utraciły dziecko w ciąży lub też zaraz po urodzeniu. Prowadzi również rozmowy z tutejszą służbą zdrowia i rządem, mające na celu zwiększenie wsparcia i pomocy dla osób, dotkniętych utratą dziecka.

Marzena poroniła w listopadzie ubiegłego roku. O tym, że jej maleństwo nie żyje, dowiedziała się na rutynowym badaniu usg. Jak sama mówi, nawet nie podejrzewała, że coś może być nie tak, dlatego informacja o tym, że jej dziecko nie żyje, była ogromnym szokiem. Ten dzień wspomina tak:

„Zabrali nas do drugiego pokoju (po badaniu – red.). Myślę, że czekaliśmy jakieś 5 min, ale dla mnie to była wieczność. W głowie miałam tylko to, że moje dziecko nie żyje i pytanie, jak to się stało, skoro nie czułam, że coś jest nie tak. Położna, która do nas przyszła, powiedziała tylko, że tak czasami bywa i dotyka to co czwartej kobiety. Potem zaczęła tłumaczyć procedury postępowania w takich przypadkach, jak mój.”

Szpital zaproponował jej trzy opcje – poczekać, aż organizm sam się oczyści, tabletki wczesnoporonne i zabieg łyżeczkowania. Kobieta wybrała zabieg, na który musiała czekać aż 4 dni. Wróciła do pracy.

„Menadżerka, na moją prośbę, przekazała informację o tym, co mnie spotkało, dziewczynom, z którymi pracuję, więc o nic nie pytały. Było dziwnie, ale dałam radę nie płakać w tym dniu.”

Dzień przed zabiegiem musiała wrócić do szpitala, żeby wypełnić niezbędne dokumenty.

„Najgorsze, co pamiętam z tego dnia, to fakt, że musiałam określić, co zrobić z maleństwem po zabiegu. Położna zapytała, czy chcę, by wraz z innymi zostało skremowane w szpitalu, czy wolałabym prywatny pogrzeb. Myślałam, że żartuje, ale po skandalu w Mortonhall, pytają każdego.”(Przypomnijmy – niemal trzy lata temu wybuchł ogromny skandal, kiedy okazało się, że prochy skremowanych w szpitalu dzieci, zamiast do rodzin, trafiały do jednego, nieoznakowanego grobu.)

Marzena zgodziła się, by kremacją jej dziecka zajął się szpital. Opowiada, że kiedy tamtego dnia wracała do domu, wciąż nie potrafiła zrozumieć, że wszystko dzieje się naprawdę. Jeszcze kilka dni wcześniej cieszyła się wraz ze swoją rodziną, że nosi pod sercem nowe życie, brata albo siostrzyczkę dla swojej córki – a teraz zmuszona była podpisywać zgodę na kremację. Wszystko wydawało się takie nierzeczywiste, nieprawdziwe. Na szczęście mogła liczyć na pomoc rodziny. Z Polski przyleciała jej mama, by na czas zabiegu zająć się córką Marzeny, duże wsparcie okazywał mąż.

Sam zabieg trwał niecałą godzinę. „Nie pamiętam, co czułam. Bałam się, że się nie obudzę, myślałam tylko o Julii (córka – red.)”

Tego samego dnia Marzena mogła wrócić do domu. Choć właśnie przeżyła najgorsze chwile w swoim życiu, szpital nie zaoferował jej żadnego wsparcia, nikt nie zapytał, czy potrzebuje psychologa.

„Mam wrażenie, że dla nich to jest jak katar – wszystko z ciebie zejdzie i już jesteś zdrowa. A to niestety tak nie działa. To było moje dziecko. Kochałam je od pierwszego dnia, kocham i będę kochać już zawsze.”

Między innymi dlatego Marzena bierze udział w akcji Jump for love. Chce, by z całej tej tragedii mogło powstać coś pozytywnego. Jak sama twierdzi, jest spokojniejsza, odkąd podjęła decyzję, że weźmie udział w zbiórce pieniędzy.

„Zbierając pieniądze. chcę pomóc wszystkim tym, którzy musieli zmierzyć się z poronieniem, którzy potrzebują wsparcia organizacji. Ja nawet nie wiedziałam, że takie wsparcie można dostać. Wierzę, że te pieniądze nie będą zmarnowane i komuś pomogą. Osób, które straciły dziecko, jest naprawdę dużo. Nagle okazało się, że dwie z moich koleżanek też straciły ciąże… Nikt o tym nie mówi, dopóki ktoś inny nie znajdzie się w takiej sytuacji… Tak jakby to takie tabu było… Jakby to był wstyd przyznać, że straciłaś dziecko…”

Na czym polega akcja Jump for love? Jeśli uda się zebrać odpowiednią sumę pieniędzy, Marzena, wraz z instruktorem, skoczy ze spadochronem. Całość sumy, którą uda się uzbierać, trafi na konto fundacji.

„Może to dziwnie zabrzmi, ale mam nadzieję, że skacząc z samolotu, choć przez chwilę poczuję się bliżej tego maleństwa…” – kończy swoją opowieść Marzena.

Jeżeli ktokolwiek zechciałby wesprzeć Marzenę i jej koleżankę w zbiórce pieniędzy na fundację The Mariposa Trust, serdecznie zapraszamy do wpłacania darowizn tutaj:

https://mydonate.bt.com/fundraisers/marzenamularczyk1

oraz tutaj:

https://mydonate.bt.com/fundraisers/ewawijata1

» Autor | Anna Kutera

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

REKLAMA

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!