Jump for love

Utrata ciąży dotyka ponad 20% kobiet, a jeśli wziąć pod uwagę te, które poroniły, nie wiedząc, że noszą w sobie dziecko, liczba ta rośnie niemal do 50%. Mimo to, temat poronień jest swoistym tabu w naszym społeczeństwie. O tym się nie mówi – o tym najchętniej się milczy. Dlatego też kobiety, które dotknęła ta tragedia, zmuszone są przez swoje otoczenie do przeżywania swojego cierpienia w ciszy, do udawania, że nic się nie stało i że spokojnie można iść dalej.

Tymczasem dla rodzin dotkniętych dramatem poronienia, utrata nienarodzonego dziecka jest takim samym powodem do żałoby, jakim byłaby utrata jakiegokolwiek innego członka rodziny. Często nie wiedzą nawet, że są miejsca, gdzie mogą uzyskać pomoc psychologiczną, dzięki której łatwiej byłoby im przebrnąć przez najgorszy okres żałoby i pogodzić się z tym, co się stało.

Marzena zgodziła się opowiedzieć nam swoją historię, ponieważ uważa, że utrata dziecka w ciąży powinna przestać być traktowana jak temat zakazany. Chce pokazać kobietom, które samotnie mierzą się ze swoją tragedią, że nie są same , że są wokół nich inne, które też tego doświadczyły, a nade wszystko – że są ludzie, do których można zwrócić się o pomoc.

Wraz ze swoją przyjaciółką bierze udział w akcji „Jump for love”, zbierając pieniądze dla fundacji Mariposa Trust. Fundacja ta wspomaga rodziny, które utraciły dziecko w ciąży lub też zaraz po urodzeniu. Prowadzi również rozmowy z tutejszą służbą zdrowia i rządem, mające na celu zwiększenie wsparcia i pomocy dla osób, dotkniętych utratą dziecka.

Marzena poroniła w listopadzie ubiegłego roku. O tym, że jej maleństwo nie żyje, dowiedziała się na rutynowym badaniu usg. Jak sama mówi, nawet nie podejrzewała, że coś może być nie tak, dlatego informacja o tym, że jej dziecko nie żyje, była ogromnym szokiem. Ten dzień wspomina tak:

„Zabrali nas do drugiego pokoju (po badaniu – red.). Myślę, że czekaliśmy jakieś 5 min, ale dla mnie to była wieczność. W głowie miałam tylko to, że moje dziecko nie żyje i pytanie, jak to się stało, skoro nie czułam, że coś jest nie tak. Położna, która do nas przyszła, powiedziała tylko, że tak czasami bywa i dotyka to co czwartej kobiety. Potem zaczęła tłumaczyć procedury postępowania w takich przypadkach, jak mój.”

Szpital zaproponował jej trzy opcje – poczekać, aż organizm sam się oczyści, tabletki wczesnoporonne i zabieg łyżeczkowania. Kobieta wybrała zabieg, na który musiała czekać aż 4 dni. Wróciła do pracy.

„Menadżerka, na moją prośbę, przekazała informację o tym, co mnie spotkało, dziewczynom, z którymi pracuję, więc o nic nie pytały. Było dziwnie, ale dałam radę nie płakać w tym dniu.”

Dzień przed zabiegiem musiała wrócić do szpitala, żeby wypełnić niezbędne dokumenty.

„Najgorsze, co pamiętam z tego dnia, to fakt, że musiałam określić, co zrobić z maleństwem po zabiegu. Położna zapytała, czy chcę, by wraz z innymi zostało skremowane w szpitalu, czy wolałabym prywatny pogrzeb. Myślałam, że żartuje, ale po skandalu w Mortonhall, pytają każdego.”(Przypomnijmy – niemal trzy lata temu wybuchł ogromny skandal, kiedy okazało się, że prochy skremowanych w szpitalu dzieci, zamiast do rodzin, trafiały do jednego, nieoznakowanego grobu.)

Marzena zgodziła się, by kremacją jej dziecka zajął się szpital. Opowiada, że kiedy tamtego dnia wracała do domu, wciąż nie potrafiła zrozumieć, że wszystko dzieje się naprawdę. Jeszcze kilka dni wcześniej cieszyła się wraz ze swoją rodziną, że nosi pod sercem nowe życie, brata albo siostrzyczkę dla swojej córki – a teraz zmuszona była podpisywać zgodę na kremację. Wszystko wydawało się takie nierzeczywiste, nieprawdziwe. Na szczęście mogła liczyć na pomoc rodziny. Z Polski przyleciała jej mama, by na czas zabiegu zająć się córką Marzeny, duże wsparcie okazywał mąż.

Sam zabieg trwał niecałą godzinę. „Nie pamiętam, co czułam. Bałam się, że się nie obudzę, myślałam tylko o Julii (córka – red.)”

Tego samego dnia Marzena mogła wrócić do domu. Choć właśnie przeżyła najgorsze chwile w swoim życiu, szpital nie zaoferował jej żadnego wsparcia, nikt nie zapytał, czy potrzebuje psychologa.

„Mam wrażenie, że dla nich to jest jak katar – wszystko z ciebie zejdzie i już jesteś zdrowa. A to niestety tak nie działa. To było moje dziecko. Kochałam je od pierwszego dnia, kocham i będę kochać już zawsze.”

Między innymi dlatego Marzena bierze udział w akcji Jump for love. Chce, by z całej tej tragedii mogło powstać coś pozytywnego. Jak sama twierdzi, jest spokojniejsza, odkąd podjęła decyzję, że weźmie udział w zbiórce pieniędzy.

„Zbierając pieniądze. chcę pomóc wszystkim tym, którzy musieli zmierzyć się z poronieniem, którzy potrzebują wsparcia organizacji. Ja nawet nie wiedziałam, że takie wsparcie można dostać. Wierzę, że te pieniądze nie będą zmarnowane i komuś pomogą. Osób, które straciły dziecko, jest naprawdę dużo. Nagle okazało się, że dwie z moich koleżanek też straciły ciąże… Nikt o tym nie mówi, dopóki ktoś inny nie znajdzie się w takiej sytuacji… Tak jakby to takie tabu było… Jakby to był wstyd przyznać, że straciłaś dziecko…”

Na czym polega akcja Jump for love? Jeśli uda się zebrać odpowiednią sumę pieniędzy, Marzena, wraz z instruktorem, skoczy ze spadochronem. Całość sumy, którą uda się uzbierać, trafi na konto fundacji.

„Może to dziwnie zabrzmi, ale mam nadzieję, że skacząc z samolotu, choć przez chwilę poczuję się bliżej tego maleństwa…” – kończy swoją opowieść Marzena.

Jeżeli ktokolwiek zechciałby wesprzeć Marzenę i jej koleżankę w zbiórce pieniędzy na fundację The Mariposa Trust, serdecznie zapraszamy do wpłacania darowizn tutaj:

https://mydonate.bt.com/fundraisers/marzenamularczyk1

oraz tutaj:

https://mydonate.bt.com/fundraisers/ewawijata1

» Autor | Anna Kutera

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

REKLAMA

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

POPULARNE TERAZ

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

, , ,
Brytyjskie więzienia nie są w stanie powstrzymać rekordowej skali przemocy, samobójstw, samookaleczeń i przyjmowania narkotyków. We wszystkich tych przypadkach jest tam coraz gorzej – poinformował główny inspektor więziennictwa.

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

INFORMACJE I BIZNES

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

, , , , ,
Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

, , , , , , , ,
„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

STYL I KULTURA

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Jak zostać dawcą szpiku

, , , ,
Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

, , , , , ,
„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”