Nazywany „Jihadi Johnem” mężczyzna, pojawiający się na wielu nagraniach wideo Państwa Islamskiego, na których obcina głowy zakładnikom, nazywa się Mohammed Emwazi i pochodzi z zachodniego Londynu – poinformował w czwartek portal BBC News.

___________________________________________________________________________________________________________________

Emwazi urodził się w Kuwejcie i ma 25-27 lat – twierdzi BBC, wskazując, że mężczyzna był znany brytyjskim służbom specjalnym, ale te nie ujawniały jego tożsamości ze względów operacyjnych.

Reuters informuje w czwartek, że sprawy nie chciała skomentować brytyjska policja. „Nie będziemy potwierdzać na tym etapie (śledztwa) niczyjej tożsamości, ani przekazywać ostatnich ustaleń na temat postępów tego antyterrorystycznego dochodzenia” – oświadczył Richard Walton z wydziału do walki z terroryzmem londyńskiej policji metropolitalnej.

Amerykański dziennik „Washington Post” informował niedawno, że „Jihadi John” to Emwazi, obywatel Wielkiej Brytanii, pochodzący z dobrze sytuowanej rodziny; wychowywał się w zachodnim Londynie i jest informatykiem.

W nagraniach wideo opublikowanych w internecie przez Państwo Islamskie pojawia się ubrany na czarno bojownik, w kominiarce na głowie, trzymający w ręku nóż i mówiący z angielskim akcentem; najpewniej to on dokonał egzekucji trzech Amerykanów i dwóch Brytyjczyków.

Według „Washington Post” Emwazi wyjechał do Syrii około roku 2012 i następnie dołączył do Państwa Islamskiego, które w czerwcu 2014 roku ogłosiło kalifat na opanowanych obszarach w Syrii i Iraku.

Źródło | Cooltura za PAP

cooltura_logo_150

Sharing is caring!