Język ciała, czyli – jak inni postrzegają nasze zachowania?

» Marcin Kuna

Jak już wiemy przeciętnemu człowiekowi wyrobienie sobie podświadomej opinii o Tobie, zajmuje ok. 3 sekund. Następne 7 decyduje o jej utrwaleniu bądź modyfikacji. Wydawałoby się, że każdy postrzega świat i otaczających go ludzi na własny – unikatowy sposób.

_____________________________________________________________________________________________________________

Nic bardziej mylnego. Zachowania ludzkie,a więc też ich ruchy, ton głosu i postawa zazwyczaj są odczytywane przez osoby w otoczeniu według określonego klucza.

Weźmy na przykład nasze ręce.
To w jakiej pozycji i gdzie się znajdują podczas gdy patrzy na nas druga osoba ma duży wpływ na jej podświadome zdanie na nasz temat. Załóżmy, że podczas konwersacji z nowopoznaną osobą trzymasz ręce za plecami „na kelnera”. Podświadomie stanie się ona niespokojna i wprowadzona w stan niepokoju, ponieważ nie widzi twoich dłoni. Jest to spowodowane instynktem samozachowawczym, który drzemie głęboko w naszym umyśle. Jako dwa osobniki stające na przeciwko siebie, jeden z nich nie wie czy drugi przypadkiem nie trzyma za plecami broni i go nie zaatakuje. Choć może to się wydawać ciężkie do zaakceptowania, zastanów się, jaka jest Twoja pierwsza reakcja, gdy ktoś obok Ciebie energicznie sięga w stronę swojej głowy (na przykład by poprawić włosy). Instynkt każe Ci obserwować jego zachowanie, a może nawet zrobić krok w tył.

Podobnie jest z naszymi nogami, tonem głosu czy mimiką twarzy.
Kiedy podczas konwersacji z drugą osobą twoje kolana są skrzyżowane (noga na nogę) a sylwetka pochylona, druga osoba podświadomie odbierze twoją postawę, jako „zamkniętą”, co może dać jej poczucie większej dominacji, a w efekcie nawet próby narzucenia swoich racji. Kiedy mówisz głośno i zdecydowanie, osoby o bardziej introwertycznej (zamkniętej i nieśmiałej) osobowości, mogą darzyć cię większym szacunkiem, ale zmniejsza to twoje szanse na pozyskanie ich przyjaźni. Kiedy przebywając z kimś zbyt długo patrzysz się mu prosto w oczy, może zmniejszyć to zaufanie danej osoby lub wręcz wywołać dynamiczne zachowanie obronne. Wszystko to zależy od osobowości i charakteru naszego rozmówcy.

Empatia
Jak najlepiej używać języka ciała? Nic prostszego. Bądź sobą i przede wszystkim pracuj nad swoją empatią – czyli umiejętnością zrozumienia uczuć drugiej osoby. Dzięki temu nawet, jeżeli nie znasz zasad mowy ciała, będziesz w stanie nawiązać relacje z innymi w skuteczniejszy sposób, a język twojego ciała naturalnie się dostosuje.

Sharing is caring!