Jesteś przed 40? Możesz dostać od brytyjskiego rządu do £1 tys. rocznie

Podczas prezentacji budżetu na rok podatkowy 2016/2017 Brytyjski kanclerz skarbu George Osborne zapowiedział wprowadzenie nowego typu konta oszczędnościowego, które zostało nazwane Lifetime ISA. Jest to produkt finansowy mający zastąpić help to buy ISA, które to z kolei zgodnie z prezentowanymi rozwiązaniami zakończy swój żywot w 2019 r.

Jak działa Lifetime ISA ?

Oszczędzając w ramach tego rachunku możemy otrzymać oprócz standardowego oprocentowania, dodatkowy bonus od brytyjskiego rządu, który będzie wynosił 25 proc. od zaoszczędzonej kwoty ale nie więcej niż £ 1 tys. w skali roku. Bonus będzie przyznawany corocznie do momentu ukończenia przez właściciela 50 roku życia. Zgodnie z zapowiedziami, konta typu Lifetime ISA będą dostępne od kwietnia 2017 r. Jeżeli obecnie korzystamy z konta Help to buy ISA, otrzymamy w 2017 roku możliwość przetransferowania środków na nowy typ konta, jednakże możemy otrzymać bonus tylko na jednym z nich. Każda osoba może założyć tylko jedno konto takiego typu, ale zbierając na depozyt możemy to robić wraz z naszym partnerem na dwóch osobistych kontach. Następnie środki razem z bonusami przeznaczyć na depozyt przy zakupie nieruchomości. Nieruchomość której depozyt sfinansujemy za pomocą środków zgromadzonych na koncie Lifetime ISA nie może kosztować więcej niż £ 450 tys. bez względu na lokalizacje.

Kto może założyć konto Lifetime ISA ?

Jedynym wymaganiem, które stawia się posiadaczowi tego rachunku jest wiek w przedziale od 18-go do 40-go roku życia. Warto również pamiętać że zgodnie z zaprezentowanymi informacjami pieniądze na ten rachunek możemy wpłacać tylko do 50-go roku życia.

W Jakim celu stworzono Lifetime ISA ?

Jak już nadmieniłem wyżej nowe konto powstanie, aby zastąpić Help to buy ISA, ale jest jednocześnie skierowane do większej grupy osób a samo jego zastosowanie ma również szersze spektrum. Możemy użyć zaoszczędzonych pieniędzy do skonsumowania ich na emeryturze po osiągnięciu 60-go roku życia, lub przeznaczyć je na depozyt przy zakupie nieruchomości jeżeli kupujemy naszą pierwszą nieruchomość. W obydwu wyżej wymienionych przypadkach pieniądze nie będą opodatkowane.

Gdzie jest haczyk ?

Jeżeli zgromadzone na koncie środki zdecydujemy się wypłacić przez osiągnięciem przez nas 60-go roku życia, to nie tylko nie otrzymamy rządowego bonusu, ale również zostaniemy obciążenie karą w wysokości 5 proc.

Podsumowanie – warto czy nie warto?

Przysłowie mawia, że w życiu nie mam nic za darmo, ale zobowiązanie do niewypłacania pieniędzy przed określonym terminem lub do przeznaczenia ich na wybrany cel, wydaje się niewielkim utrudnieniem. Dla niektórych może to być przeszkoda, jeżeli natomiast pominiemy te wymagania i przyjrzymy się liczbom, okaże się że bonus daje nam stopę zwrotu tak wysoką, że nie powstydziłby się jej Warren Buffet. 25 proc. to sporo, nawet jeśli bonus nie jest doliczany do całego kapitału, a tylko do tego, który jest zgromadzony w danym roku.

W połączeniu ze standardowym oprocentowaniem rachunku, wynik końcowy w długim terminie może być imponujący. Nie jesteśmy narażeni na żadne ryzyko jeżeli chodzi o stratę kapitału, a jeżeli kwota zgromadzona wynosi mniej niż £75 tys., to nawet w przypadku bankructwa instytucji, w której środki odkładaliśmy otrzymamy rekompensatę z funduszu gwarancyjnego.

Źródło | Michał Osmęda, Smart Polak

smart polak

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!