Mimo dużego poparcia dla niepodległości Szkocji, wielu jej mieszkańców już teraz zadeklarowało, że wyjedzie z regionu w przypadku jej odłączenia od Zjednoczonego Królestwa.

Co szósty Szkot wyemigruje do Anglii lub Walii, jeśli Szkocja faktycznie uzyska niepodległość – tak wynika z ostatnich sondaży. Z kolei niemal połowa respondentów opowiada się za niepodległością Szkocji i twierdzi, że tylko samodzielny kraj zapewni im spokojną przyszłość. Zdania są w tej kwestii podzielone po równo.

Szkocka Partia Narodowa, która postuluje niepodległość Szkocji utrzymuje, że autonomiczne państwo, dzięki posiadaniu licznych surowców, przyniesie mieszkańcom dobrobyt. Własna polityka gospodarcza sprawdzi się bardziej niż dotychczasowe rządy Londynu. Samodzielne państwo to również brak problemów z bronią nuklearną.

Przeciwnicy odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa twierdzą natomiast, że autonomia Szkocji może doprowadzić do dużych problemów gospodarczych. Brak zastrzyku finansowego w postaci brytyjskich środków budżetowych, problem z własną walutą – to tylko wierzchołek góry lodowej.

Referendum na temat niepodległości Szkocji odbędzie się 18 września. Wtedy to jej mieszkańcy zadeklarują, jaka będzie przyszłość ich małej ojczyzny.

Grażyna P.
Źródło: Interia.pl, autor: Joanna Bąk

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *