» Sonia Grodek | Goniec.com

Będzie trudniej o zasiłki, podatki od sprzedaży nieruchomości wzrosną, a Universal Credit na dobre rozgości się w Anglii. Oto największe zmiany w podatkach i zasiłkach w 2015 roku.

____________________________________________________________________________________________________________

Ważne zmiany zaczęły wchodzić w życie już w listopadzie 2014 r. Od tego miesiąca emigranci z krajów Unii nie mogą pobierać zasiłku dla bezrobotnych i zasiłku na dzieci przez pierwsze trzy miesiące po przyjeździe, a Jobseeker’s Allowance będzie im przysługiwać tylko przez pół roku, chyba że będą mieli realne perspektywy na znalezienie pracy.

– Ciekawe, jak będzie oceniane, kto ma realne szanse – zastanawia się Patrycja z Warszawy, która w styczniu wybiera się do Anglii do pracy. – Bo „realne szanse” to dosyć pojemne określenie, prawda? Urzędnicy twierdzą, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie, ale że „realne szanse” najczęściej będą oznaczały np. propozycję pracy, która rozpocznie się za kilka miesięcy lub przechodzenie szkolenia, które niedługo ma „zaowocować” pracą – wyjaśnia.

Podatek od nieruchomości

W kwietniu zmieni się też próg zarobków obowiązujących przy przyznawaniu Carer’s Allowance. Dziś to 102 funty tygodniowo, a za kilka miesięcy kwota ta wzrośnie do 110 funtów. Inna zmiana, która wejdzie w życie 30 kwietnia, może uderzyć po kieszeni Polaków posiadających nieruchomość w Anglii. Dotychczas tylko obywatele i rezydenci Anglii musieli płacić podatek od zysków kapitałowych (CGT) w wysokości 18 proc., a dla najbogatszych obywateli 28 proc. To oznaczało, że np. sprzedając za 3 miliony funtów nieruchomość kupioną wcześniej za 1 milion, musieli oni zapłacić 560 tys. funtów podatku.

Takiego obowiązku nie mieli jednak obywatele innych krajów, którzy lokowali często pieniądze w angielskie nieruchomości, by uniknąć ich opodatkowania. The Guardian podaje, że z wszystkich nabytych w zeszłym roku w Londynie nieruchomości, połowę kupiły osoby zza granicy. Od kwietnia one również będą musiały zapłacić podatek od zysku pozyskanego dzięki sprzedaży czy wynajmowi nieruchomości.

Powód? Burmistrz Londynu Boris Johnson twierdzi, że osoby zza granicy, które nie musiały dotychczas płacić podatków, beztrosko windowały ceny nieruchomości poza zasięg zwykłych mieszkańców. Możliwe więc, że w najbliższych miesiącach zaobserwujemy też spadek cen mieszkań w Anglii.

Dla niepełnosprawnych

30 czerwca 2015 roku wypłacone zostaną ostatnie pieniądze w ramach Independent Living Fund. To wypłacane dotychczas automatycznie pieniądze dla niepełnosprawnych osób, które chcą żyć samodzielnie. Od tego momentu zamiast jednego, ogólnokrajowego zasiłku, osoby niepełnosprawne będą musiały zgłosić się do lokalnego ośrodka pomocy, w którym indywidualnie zostanie ustalone, czy i jaka pomoc im się należy.

Nowy, lokalny zasiłek będzie się nazywał Personal Independence Payment. Szkocja w lipcu wprowadzi własne regulacje, które mają dać pewność, że 3000 szkockich niepełnosprawnych nie straci na zmianach. 1 września wejdą też w życie zmiany dotyczące Disabled Student Allowance, czyli zasiłki dla niepełnosprawnych studentów. Zmaleć mają stawki świadczenia, jednak jeszcze nie znane są szczegóły.

Pomoc na dziecko

Jesienią 2015 r. miejsce pomocy przyznawanej na dziecko przez pracodawcę osobom, które mają niskie dochody (np. vouchery na opiekę) zajmie Tax Free Childcare. Osoby, które nie korzystają z ulg podatkowych na dziecko, a zarabiają mniej niż 150 tys. funtów rocznie, w roku będą mogły otrzymać od rządu zwrot do 2000 funtów kosztów opieki nad dzieckiem.

Ostatnia zmiana przyszłego roku dotyczy dodatku na ogrzewanie zimą – Winter Fuel Payment. Rząd zauważył, że dziś pobiera go kilkadziesiąt tysięcy osób żyjących w krajach, w których zimą nie trzeba palić w piecu, jak Hiszpania, Grecja, Włochy czy Portugalia. Dzięki symbolicznemu odebraniu takim osobom tego zasiłku rząd zyska 30 milionów funtów rocznie.

Co dalej?

Rok 2015 to też dalszy ciąg wprowadzania Universal Credit (jednego zasiłku w miejsce dotychczasowych wielu wypłacanych przez różne urzędy). Na początek będzie on wprowadzany w przypadku rodzin. Pod koniec listopada wprowadzono go w Birkenhead, Bromborough, Hoylake, Upton, Wallasey i Warrington, a na początku przyszłego roku ma objąć też osoby samotne z innych części kraju. Minister pracy, Ian Duncan Smith, twierdzi, że na początku 2015 roku już 1 na 3 Jobcentre będzie objęte Universal Credit.

Jakie jeszcze zmiany czekają nas w przyszłości? Wicepremier Nick Clegg postulował niedawno, by ograniczyć wypłacanie Child Benefit na dzieci, przebywające za granicą. – Jeśli para z Polski lub jeden rodzic pracuje w UK, to powinni otrzymać Child Benefit w wysokości takiej, jak otrzymują rodziny w Polsce, czyli 18 funtów, a nie 80 – mówi wicepremier.

– To oszczędzi trochę pieniędzy, ale najważniejsze jest symboliczne znaczenie takiego kroku – dodaje. Zwrócił uwagę, że w zeszłym roku 24 tys. polskich rodzin ubiegało się w Anglii o taki zasiłek, a 75 proc. dzieci, na które wypłacane miało być świadczenie, mieszkało w Polsce. Taka zmiana wejdzie jednak w życie najwcześniej w 2016 roku.

Najważniejsze zmiany:

» kwiecień: Carer’s Allowance: zmiana progu zarobków z 102 na 110 funtów
» czerwiec: koniec Independent Living Fund
» wrzesień: wejdzie w życie Tax Free Childcare

Źródło | Goniec.com

goniec_150