» Przemysław Ozdowy | Źródło: www. heute.at

Jak bawić się to tylko do rana.
Co roczne firmowe imprezy świąteczne dla wielu często kończą się wielkim kacem następnego dnia. W badaniach naukowych na Uniwersytecie w Graz zostało potwierdzone, że imprezy takie również promują i poprawiają relacje między pracodawcami i pracownikami. W związku z tym nie należy się zbytnio kacem przejmować i należy z zaangażowaniem uczestniczyć w firmowej imprezie świątecznej pamiętając o tym , że daje ona możliwość „lepszego zrozumienia siebie na wzajem”.

Co ze mną się nie napijesz?
Renate Ortlieb, kierownik projektu badawczego powiedziała, że nie tylko fakt, że impreza jest przez firmę organizowana mówi coś o samej firmie. Ważniejsze jest jak impreza się odbywa, bo to maluje pełny obraz organizacji przedsiębiorstwa, pokazuje relacje między pracownicze i ich wzajemne oddziaływanie.

Preferowane przytulne pensjonaty.
Wyniki badania wskazują jednoznacznie: Austriacy kochają imprezy świąteczne w gospodach i w miłej atmosferze. Najlepiej żeby wybór potraw i napojów był szeroki. Nastrój, który panuje normalnie na takich imprezach jest zwykle określany jako żywiołowy i radosny.

Całowanie i głaskanie.
Nie wypada przedstawiać sytuacji do jakich dochodzi z udziałem alkoholu. Z pewnością są to sytuacje intymne i czasami może wstydliwe, ale na pewno nie tak drastyczne, żeby zaburzyć atmosferę chwili, a które potwierdzają nam zwłaszcza relacje międzyludzkie. Pocałunki lub głaskanie są jak najbardziej akceptowalne, ale nic po za tym.

Jeżeli prezent to przemyślany.
Obchody Bożego Narodzenia są również wykorzystywane do wymiany drobnych upominków, które mogą stać się czasami niezłą gafą. Ekspert z Instytutu Zarządzania Zasobami Ludzkimi zaleca zwłaszcza szefostwu, żeby z uwagą dobierali prezenty, a szczególną uwagę przywiązywali do jego symboliki. Najczęstszym błędem jest podtrzymywanie stereotypów związanych ze wzorem „męskości i kobiecości”. To może być zły sygnał dla osoby obdarowanej i może mieć wpływ na jej ogólną wydajność. Przykładowymi nietrafionymi prezentami są vouchery do sklepu dla majsterkowiczów dla mężczyzn lub do wellness dla kobiet.

Więcej aktualnych informacji z Austrii o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie Polacy w Austrii – Polen in Österreich https://www.facebook.com/groups/543044279160183/.

Sharing is caring!