Jak prowadzić firmę prawdziwie międzynarodową czyli przypadek Tagvenue

Artur i Maksim poznali się 10 lat temu w Lancaster. Razem studiowali i razem wpadli na pomysł założenia firmy, która miała ułatwić znalezienie i wynajęcie odpowiedniej przestrzeni pod organizację wydarzeń. Tak powstał portal Tagvenue.com, obecnie najpopularniejsza w Wielkiej Brytanii platforma do rezerwacji lokali.

ZOBACZ OFERTĘ!

» Ubezpieczenia od utraty dochodu » Ubezpieczenia w razie chorób krytycznych » Polisy na życie.

Aby uzyskać niezbędne informacje wystarczy skontaktować się z naszymi pracownikami w oddziałach w Edynburgu i Glasgow. Dla naszych klientów jesteśmy dostępni niemal w każdym zakątku Szkocji.

Pomysł na biznes narodził się w UK, jest skierowany do tutejszego rynku i na nim odnosi sukcesy. Tagvenue to inteligentna wyszukiwarka miejsc gotowych do rezerwacji pod wesele, chrzciny czy imprezę firmową. Umożliwia wysłanie wielu zapytań jednocześnie, dokładne sprecyzowanie swoich oczekiwań, porównanie ofert i bezpośredni kontakt z lokalami. Praca nad platformą trwała niemal dwa lata i wymagała wielkiego wysiłku i pracy kilku osób, część z nich pracowała zdalnie. Współzałożycieli nadal dzieli spora odległość.

Artur na stałe mieszka w Krakowie, jest szefem biura, w którym pracuje razem z większością swoich pracowników. Maks mieszka i pracuje w Londynie, oprócz niego zdalnie zatrudnionych jest jeszcze kilka osób. Jak udaje im się zarządzać stale rosnącą, międzynarodową firmą?

KRAKÓW

Biuro Tagvenue mieści się w samym sercu historycznej dzielnicy żydowskiej – krakowskim Kazimierzu. Codziennie spotyka się w nim kilkanaście osób, pracujących nad rozwojem portalu. Sofia, która do Krakowa przyjechała aż z Gwatemali, jest w firmie od samego początku i odpowiada za kontakt z klientami. Spyros pochodzi z Grecji, pracuje w jej zespole razem z Vasilisą, Białorusinką. Gaspard z Francji należy do teamu programistów, zajmuje się analizą danych. Dostęp do specjalistów z branży IT to coś, z czego słynie Kraków, nazywany w środowisku startupowym Smoczą Doliną (z ang. ‘Dragon Valley’). Sprzyja biznesowi i jest skupiskiem młodych firm technologicznych, z czego Artur zdawał sobie sprawę od samego początku. Przekonał Maksa, że Kraków to doskonała lokalizacja na stworzenie biura i skorzystanie z kuźni talentów w tym ośrodku akademickim. Miasto pełne jest entuzjastów nietuzinkowych pomysłów, inwestorów, aniołów biznesu i przedstawicieli organizacji, wspierających debiutujących przedsiębiorców. Można wyróżnić się ofertą jako ciekawy pracodawca – dużo bardziej niż na zatłoczonym rynku w Wielkiej Brytanii. Istniejące tu środowisko startupowe było jednym z pierwszych, do których Artur skierował swoje kroki. Tutaj też rekrutowani są pracownicy. Wymogiem jest doskonała znajomość co najmniej języka angielskiego. Ważna jest też osobowość kandydatów, ich motywacja do pracy, dopasowanie do reszty międzynarodowego zespołu.

HOUSTON, MAMY PROBLEM

Ze względu na dzielącą ich odległość i spowodowaną nią specyfikę pracy, założyciele Tagvenue podzielili między sobą obowiązki, związane z zarządzaniem firmą. Spotkania wspólników muszą odbywać się na Skypie, czasem jednak, mimo ich regularności, dochodzi do nieporozumień. Czasem poróżni ich przeczytana książka i jakiś pogląd na daną sprawę, innym razem sprzeczają się o strategię rozwoju produktu. Jak minimalizują ryzyko kryzysu w startupie pełnym niezwykłych osobowości i talentów? – Wypracowaną kulturą pracy. Szanujemy inność, darzymy naszych pracowników zaufaniem ale wymagamy pełnej odpowiedzialności za powierzone zadania. Dotyczy to zarówno osób pracujących w naszym krakowskim biurze, jak i zdalnych pracowników – wyjaśnia Artur. Zgrany, zmotywowany zespół i staranna rekrutacja jest jedną ze składowych sukcesu firmy. Obaj wspólnicy są zgodni co do tego, że integracja wewnątrz zespołu jest istotna, dlatego regularnie organizowane są wspólne wyjścia i imprezy tematyczne, które pracownicy inicjują sami. – To ważne, ponieważ na co dzień skupiamy się na realizacji wspólnych celów i rozwiązywaniu problemów. Pracujemy ciężko, więc należy nam się za to nagroda – dodaje Artur.

5 prostych rad jak zbudować zmotywowany zespół według Tagvenue:

1. Zdefiniuj obszar, w którym potrzebujesz pomocy
2. Starannie rekrutuj pracowników
3. Obdarzaj zaufaniem ale zawsze precyzuj swoje oczekiwania
4. Dawaj feedback ale sam też bądź na niego gotowy
5. Pamiętaj o integracji zespołu

Autor | Karolina Kiepas

SZUKASZ PRACY W SZKOCJI?
ZMIEŃ KIERUNEK – NA SIEBIE!

Sklepokalipsa

11 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Brexit: Skandal z Cambridge Analytica doprowadzi do drugiego referendum?

10 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Wielka Brytania rozważa interwencję wojskową w Syrii?

10 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Business explosion, czyli jak szybko i skutecznie rozwijać biznes we współczesnym świecie.

10 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Romantyzm i przebojowość, czyli kryształowy hippie pop KALINY

10 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Polacy omal nie zginęli pod pędzącym pociągiem

9 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Powstaje nowa brytyjska partia: Pora na centrum

9 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

W jaki sposób różnice kulturowe w networkingu wpływają na sprzedaż w UK

9 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Czy niektóre polskie szkoły sobotnie mają związki z osobami i organizacjami promującymi skrajnie prawicowe poglądy?

8 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Nowe oblicze Brexitu. Polska może na nim zyskać?

8 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Najlepszy krupier na Wyspach

8 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Julia Skripal: Czuję się lepiej, proszę o uszanowanie prywatności

7 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Wszyscy jesteśmy rasistami

7 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

„Martwica z Alabamy” jest zagrożeniem dla psów w UK

7 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Poważne zmiany w MOT!

7 kwietnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Minister obrony Wielkiej Brytanii: Kończy się cierpliwość do Putina

27 marca 2018/Autor OPEN MAGAZYN

W Wielkiej Brytanii będzie więcej sklepów LIDL i ALDI

27 marca 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Rośnie zachorowalność na raka przez otyłość

27 marca 2018/Autor OPEN MAGAZYN
 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.