Jak prowadzić firmę prawdziwie międzynarodową czyli przypadek Tagvenue

Artur i Maksim poznali się 10 lat temu w Lancaster. Razem studiowali i razem wpadli na pomysł założenia firmy, która miała ułatwić znalezienie i wynajęcie odpowiedniej przestrzeni pod organizację wydarzeń. Tak powstał portal Tagvenue.com, obecnie najpopularniejsza w Wielkiej Brytanii platforma do rezerwacji lokali.

ZOBACZ OFERTĘ!

» Ubezpieczenia od utraty dochodu » Ubezpieczenia w razie chorób krytycznych » Polisy na życie.

Aby uzyskać niezbędne informacje wystarczy skontaktować się z naszymi pracownikami w oddziałach w Edynburgu i Glasgow. Dla naszych klientów jesteśmy dostępni niemal w każdym zakątku Szkocji.

Pomysł na biznes narodził się w UK, jest skierowany do tutejszego rynku i na nim odnosi sukcesy. Tagvenue to inteligentna wyszukiwarka miejsc gotowych do rezerwacji pod wesele, chrzciny czy imprezę firmową. Umożliwia wysłanie wielu zapytań jednocześnie, dokładne sprecyzowanie swoich oczekiwań, porównanie ofert i bezpośredni kontakt z lokalami. Praca nad platformą trwała niemal dwa lata i wymagała wielkiego wysiłku i pracy kilku osób, część z nich pracowała zdalnie. Współzałożycieli nadal dzieli spora odległość.

Artur na stałe mieszka w Krakowie, jest szefem biura, w którym pracuje razem z większością swoich pracowników. Maks mieszka i pracuje w Londynie, oprócz niego zdalnie zatrudnionych jest jeszcze kilka osób. Jak udaje im się zarządzać stale rosnącą, międzynarodową firmą?

KRAKÓW

Biuro Tagvenue mieści się w samym sercu historycznej dzielnicy żydowskiej – krakowskim Kazimierzu. Codziennie spotyka się w nim kilkanaście osób, pracujących nad rozwojem portalu. Sofia, która do Krakowa przyjechała aż z Gwatemali, jest w firmie od samego początku i odpowiada za kontakt z klientami. Spyros pochodzi z Grecji, pracuje w jej zespole razem z Vasilisą, Białorusinką. Gaspard z Francji należy do teamu programistów, zajmuje się analizą danych. Dostęp do specjalistów z branży IT to coś, z czego słynie Kraków, nazywany w środowisku startupowym Smoczą Doliną (z ang. ‘Dragon Valley’). Sprzyja biznesowi i jest skupiskiem młodych firm technologicznych, z czego Artur zdawał sobie sprawę od samego początku. Przekonał Maksa, że Kraków to doskonała lokalizacja na stworzenie biura i skorzystanie z kuźni talentów w tym ośrodku akademickim. Miasto pełne jest entuzjastów nietuzinkowych pomysłów, inwestorów, aniołów biznesu i przedstawicieli organizacji, wspierających debiutujących przedsiębiorców. Można wyróżnić się ofertą jako ciekawy pracodawca – dużo bardziej niż na zatłoczonym rynku w Wielkiej Brytanii. Istniejące tu środowisko startupowe było jednym z pierwszych, do których Artur skierował swoje kroki. Tutaj też rekrutowani są pracownicy. Wymogiem jest doskonała znajomość co najmniej języka angielskiego. Ważna jest też osobowość kandydatów, ich motywacja do pracy, dopasowanie do reszty międzynarodowego zespołu.

HOUSTON, MAMY PROBLEM

Ze względu na dzielącą ich odległość i spowodowaną nią specyfikę pracy, założyciele Tagvenue podzielili między sobą obowiązki, związane z zarządzaniem firmą. Spotkania wspólników muszą odbywać się na Skypie, czasem jednak, mimo ich regularności, dochodzi do nieporozumień. Czasem poróżni ich przeczytana książka i jakiś pogląd na daną sprawę, innym razem sprzeczają się o strategię rozwoju produktu. Jak minimalizują ryzyko kryzysu w startupie pełnym niezwykłych osobowości i talentów? – Wypracowaną kulturą pracy. Szanujemy inność, darzymy naszych pracowników zaufaniem ale wymagamy pełnej odpowiedzialności za powierzone zadania. Dotyczy to zarówno osób pracujących w naszym krakowskim biurze, jak i zdalnych pracowników – wyjaśnia Artur. Zgrany, zmotywowany zespół i staranna rekrutacja jest jedną ze składowych sukcesu firmy. Obaj wspólnicy są zgodni co do tego, że integracja wewnątrz zespołu jest istotna, dlatego regularnie organizowane są wspólne wyjścia i imprezy tematyczne, które pracownicy inicjują sami. – To ważne, ponieważ na co dzień skupiamy się na realizacji wspólnych celów i rozwiązywaniu problemów. Pracujemy ciężko, więc należy nam się za to nagroda – dodaje Artur.

5 prostych rad jak zbudować zmotywowany zespół według Tagvenue:

1. Zdefiniuj obszar, w którym potrzebujesz pomocy
2. Starannie rekrutuj pracowników
3. Obdarzaj zaufaniem ale zawsze precyzuj swoje oczekiwania
4. Dawaj feedback ale sam też bądź na niego gotowy
5. Pamiętaj o integracji zespołu

Autor | Karolina Kiepas

SZUKASZ PRACY W SZKOCJI?
ZMIEŃ KIERUNEK – NA SIEBIE!

Czy dzisiaj zostanie odwołana premier Theresa May?!

12 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Czeka nas sześć miesięcy koszmaru?!

8 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Nowy dokument w sprawie przyszłości Polaków

7 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

le prawdy zawierają ciążowe mity?

7 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

7 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

7 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Premier May apeluje do Brytyjczyków o poparcie Brexitu

25 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Unia Europejska zatwierdziła umowę rozwodową z Brytyjczykami. Co dalej?

25 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Po brexicie porządku na ulicach w Anglii może pilnować wojsko

22 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Szef MSZ Hiszpanii dopuszcza akcesję Szkocji do UE

22 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Przez Brexit może zniknąć Mars!

22 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Theresa May: „Brexit to koniec uprzywilejowania dla migrantów z UE”. W tym dla Polaków

20 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Kłopoty Premier: sondaże pokazują rosnące poparcie dla drugiego referendum

17 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

17 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Fałszywe 20-funtówki w obiegu. Kolejny raz przed świętami

13 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

13 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Brytyjscy farmerzy będą mogli zatrudniać pracowników spoza UE

13 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Czy mięso zostanie opodatkowane?

8 listopada 2018/Autor OPEN MAGAZYN
 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.