Jak prowadzić firmę prawdziwie międzynarodową czyli przypadek Tagvenue

Artur i Maksim poznali się 10 lat temu w Lancaster. Razem studiowali i razem wpadli na pomysł założenia firmy, która miała ułatwić znalezienie i wynajęcie odpowiedniej przestrzeni pod organizację wydarzeń. Tak powstał portal Tagvenue.com, obecnie najpopularniejsza w Wielkiej Brytanii platforma do rezerwacji lokali.

ZOBACZ OFERTĘ!

» Ubezpieczenia od utraty dochodu » Ubezpieczenia w razie chorób krytycznych » Polisy na życie.

Aby uzyskać niezbędne informacje wystarczy skontaktować się z naszymi pracownikami w oddziałach w Edynburgu i Glasgow. Dla naszych klientów jesteśmy dostępni niemal w każdym zakątku Szkocji.

Pomysł na biznes narodził się w UK, jest skierowany do tutejszego rynku i na nim odnosi sukcesy. Tagvenue to inteligentna wyszukiwarka miejsc gotowych do rezerwacji pod wesele, chrzciny czy imprezę firmową. Umożliwia wysłanie wielu zapytań jednocześnie, dokładne sprecyzowanie swoich oczekiwań, porównanie ofert i bezpośredni kontakt z lokalami. Praca nad platformą trwała niemal dwa lata i wymagała wielkiego wysiłku i pracy kilku osób, część z nich pracowała zdalnie. Współzałożycieli nadal dzieli spora odległość.

Artur na stałe mieszka w Krakowie, jest szefem biura, w którym pracuje razem z większością swoich pracowników. Maks mieszka i pracuje w Londynie, oprócz niego zdalnie zatrudnionych jest jeszcze kilka osób. Jak udaje im się zarządzać stale rosnącą, międzynarodową firmą?

KRAKÓW

Biuro Tagvenue mieści się w samym sercu historycznej dzielnicy żydowskiej – krakowskim Kazimierzu. Codziennie spotyka się w nim kilkanaście osób, pracujących nad rozwojem portalu. Sofia, która do Krakowa przyjechała aż z Gwatemali, jest w firmie od samego początku i odpowiada za kontakt z klientami. Spyros pochodzi z Grecji, pracuje w jej zespole razem z Vasilisą, Białorusinką. Gaspard z Francji należy do teamu programistów, zajmuje się analizą danych. Dostęp do specjalistów z branży IT to coś, z czego słynie Kraków, nazywany w środowisku startupowym Smoczą Doliną (z ang. ‘Dragon Valley’). Sprzyja biznesowi i jest skupiskiem młodych firm technologicznych, z czego Artur zdawał sobie sprawę od samego początku. Przekonał Maksa, że Kraków to doskonała lokalizacja na stworzenie biura i skorzystanie z kuźni talentów w tym ośrodku akademickim. Miasto pełne jest entuzjastów nietuzinkowych pomysłów, inwestorów, aniołów biznesu i przedstawicieli organizacji, wspierających debiutujących przedsiębiorców. Można wyróżnić się ofertą jako ciekawy pracodawca – dużo bardziej niż na zatłoczonym rynku w Wielkiej Brytanii. Istniejące tu środowisko startupowe było jednym z pierwszych, do których Artur skierował swoje kroki. Tutaj też rekrutowani są pracownicy. Wymogiem jest doskonała znajomość co najmniej języka angielskiego. Ważna jest też osobowość kandydatów, ich motywacja do pracy, dopasowanie do reszty międzynarodowego zespołu.

HOUSTON, MAMY PROBLEM

Ze względu na dzielącą ich odległość i spowodowaną nią specyfikę pracy, założyciele Tagvenue podzielili między sobą obowiązki, związane z zarządzaniem firmą. Spotkania wspólników muszą odbywać się na Skypie, czasem jednak, mimo ich regularności, dochodzi do nieporozumień. Czasem poróżni ich przeczytana książka i jakiś pogląd na daną sprawę, innym razem sprzeczają się o strategię rozwoju produktu. Jak minimalizują ryzyko kryzysu w startupie pełnym niezwykłych osobowości i talentów? – Wypracowaną kulturą pracy. Szanujemy inność, darzymy naszych pracowników zaufaniem ale wymagamy pełnej odpowiedzialności za powierzone zadania. Dotyczy to zarówno osób pracujących w naszym krakowskim biurze, jak i zdalnych pracowników – wyjaśnia Artur. Zgrany, zmotywowany zespół i staranna rekrutacja jest jedną ze składowych sukcesu firmy. Obaj wspólnicy są zgodni co do tego, że integracja wewnątrz zespołu jest istotna, dlatego regularnie organizowane są wspólne wyjścia i imprezy tematyczne, które pracownicy inicjują sami. – To ważne, ponieważ na co dzień skupiamy się na realizacji wspólnych celów i rozwiązywaniu problemów. Pracujemy ciężko, więc należy nam się za to nagroda – dodaje Artur.

5 prostych rad jak zbudować zmotywowany zespół według Tagvenue:

1. Zdefiniuj obszar, w którym potrzebujesz pomocy
2. Starannie rekrutuj pracowników
3. Obdarzaj zaufaniem ale zawsze precyzuj swoje oczekiwania
4. Dawaj feedback ale sam też bądź na niego gotowy
5. Pamiętaj o integracji zespołu

Autor | Karolina Kiepas

SZUKASZ PRACY W SZKOCJI?
ZMIEŃ KIERUNEK – NA SIEBIE!

Brexit może nastąpić później

4 lutego 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

4 lutego 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Cud natury czy in vitro?

4 lutego 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

25 stycznia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

25 stycznia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Jak seks wpływa na zdrowie?

25 stycznia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

„Oddajcie nam naszych ludzi” – premier Morawiecki odleciał

24 stycznia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Anglicy kupują „brexit box” zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

19 stycznia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

16 stycznia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

15 stycznia 2019/Autor OPEN MAGAZYN

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

22 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

21 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

21 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

21 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

20 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

19 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Brytyjska armia utworzy „bataliony brexitu”

19 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

17 grudnia 2018/Autor OPEN MAGAZYN
 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.