Jak o Polakach piszą brukowce?

Jak kształtuje się obraz Polaków w brytyjskich gazetach? Czy po przyjeździe Rumunów i Bułgarów „awansowaliśmy”, a może nadal brukowce donoszą o tym, że polujemy w parkach na łabędzie? – Jesteśmy tu legalnie, pracujemy, płacimy podatki, więc należy się nam szacunek. Tymczasem w ostatnich tygodniach pojawiło się wiele artykułów, jakoby Polacy nadużywali gościnności.

Znajomy na studiach zapytał mnie, czy poluję na kaczki i karpie w parku. Tylko sobie żartował, ale w ten sposób dowiedziałam się, że tak niektóre media przedstawiają moich rodaków – opisuje 29-letnia Marysia, ekonomistka z Manchesteru. Dziś nie odpowiada już na takie pytania, jednak co jakiś czas wciąż trafia na medialne doniesienia – a to o Polakach koczujących w namiotach, a to o bezdomnych, którzy jedzą szczury. – Za każdym razem, gdy widzę w autobusie czy na ulicy niezbyt czystego i niezbyt trzeźwego rodaka, cierpnie mi skóra. Wiem, że media uwielbiają sięgać po właśnie takie przykłady – opowiada Marysia.

Wybiórczo i krzywdząco

Można wyróżnić trzy główne rodzaje krzywdzących informacji o naszych rodakach. Pierwsze to nieprawdziwe przedstawianie historii, szczególnie drugiej wojny światowej. Drugie to te, o których wspominała Marysia – na podstawie kilku niefortunnych przykładów kształtuje się obraz całej społeczności. Trzeci rodzaj krzywdzących informacji to natomiast te, o Polakach zabierających pracę i zasiłki „rdzennym” mieszkańcom Wielkiej Brytanii.

W 2007 roku „Daily Mail” alarmował, że Polacy zabierają brytyjskiej gospodarce miliard funtów rocznie. W artykule można już było przeczytać, że nasi rodacy wysłali do ojczyzny miliard funtów, które w przeciwnym razie zasiliłyby brytyjską gospodarkę. – To typowe szczucie brukowców. Co z tego, że Polacy wysyłają pieniądze rodzinom? Mieszkają w Wielkiej Brytanii, tu jedzą, robią większość zakupów… Szkoda, że nikt nie policzył, ile w ten sposób dokładają do budżetu – dziwi się 30-letnia Martyna z Leeds, kelnerka. – Równie dobrze można by się oburzać, że Brytyjczycy jeżdżą na wakacje za granicę, a przecież mogliby zostawiać pieniądze u siebie – dodaje.

Zabieramy Child Benefit

Niestety, w tej sprawie niewiele się zmienia – w lutym tego roku ta sama gazeta alarmowała innym tytułem: „Dwie trzecie Child Benefit trafia do Polski!”. Dopiero po wnikliwym zapoznaniu się z treścią można  było wyczytać, że nie chodzi o 2/3 wszystkich zasiłków na dzieci. Artykuł traktował o imigrantach, którzy pobierają zasiłki i wysyłają je dzieciom w ojczyźnie. Na pierwszym miejscu pod tym względem są Polacy, dalej Irlandczycy i Czesi. Siłą rzeczy, bo Polaków jest przecież w Wielkiej Brytanii zdecydowanie więcej, niż przedstawicieli pozostałych dwóch nacji. W artykule nie ma jednak mowy o tych proporcjach.

Wszyscy czy kilkunastu?

Wielu imigrantów już wie, że na rewelacje brukowców trzeba patrzeć przez palce. – Podchwycą wszystko, a najgorsze, że potem polskie media też to przedrukowują i żyją tym tydzień – uważa Martyna. Tak było np. z informacją z początku czerwca – lokalny dziennik z Derbyshire napisał o tym, że policja z małego miasteczka przeprowadzi lekcje dobrego wychowania dla Polaków, którzy zakłócają porządek na rynku, pijąc alkohol. Sprawa trafiła do ogólnokrajowej prasy, a z niej do polskich gazet, które grzmiały, że powinniśmy się wstydzić. Całe to zamieszanie dotyczyło… kilkunastu osób, wśród których byli zarówno Polacy, jak i Litwini. – Warto o tym pamiętać, gdy czytamy wstrząsające historie o Rumunach i Bułgarach. Powinniśmy protestować tak samo, jak wtedy gdy piszą to o Polakach, bo i tak często trafiamy do tego samego worka. Trzeba się wspierać – tłumaczy Martyna, która zawsze stara się reagować, gdy zobaczy w mediach krzywdzącą informację.

Media podzielone

Dziś widać, że media w stosunku do Polaków są podzielone. „The Guardian” czy „The Telegraph” piszą sporo o polskiej gospodarce, kulturze; nasz kraj pada też w kontekście polityki międzynarodowej. W tym roku pisano m.in. o tym, że Polska przyjęła uchodźców z Ukrainy, o wyborach, historii Pałacu Kultury, o polskim kinie, które uwielbia Martin Scorsese czy spotkaniu premier Ewy Kopacz z Davidem Cameronem. – Polacy są od nas lepsi w czytaniu i matematyce, prześcigają nas w naukach ścisłych – pisał „Telegraph” o nowych wynikach międzynarodowych badań nad edukacją.

Tymczasem brukowce zajmowały się parą Polaków, którzy upili się w Turcji, Polaku, który pobił pracowników NHS, czterech polskich kierowcach aresztowanych w porcie za transport ludzi i planowanymi cięciami zasiłków dla emigrantów. Na szczęście dziś takie gazety, choć wciąż lubią „straszyć” emigrantami, coraz rzadziej podają nieprawdziwe informacje na temat Polski. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki temu, że coraz lepiej organizujemy się, by bronić swoich praw. W lutym zeszłego roku kilkaset osób protestowało przeciwko dyskryminacji Polaków w mediach na Downing Street. – Jesteśmy tu legalnie, pracujemy, płacimy podatki, więc należy się nam szacunek. Tymczasem w ostatnich tygodniach pojawiło się wiele artykułów, jakoby Polacy nadużywali gościnności – tłumaczyła jedna z protestujących dziennikarzowi RMF FM.

Obozy już nie polskie

Coraz prężniej działają organizacje takie, jak Reduta Dobrego Imienia. Stowarzyszenie stara się prostować nieprawdziwe informacje o Polsce, jakie pojawiają się w mediach. Usiłuje też nakłonić polityków, by interweniowali w przypadku używania szczególnie krzywdzących określeń. – Niech Rzeczypospolita wreszcie zdecydowanie zareaguje na oszczerstwa i kłamstwa, znieważające nie tylko współczesnych Polaków, ale także tych, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny. Używanie sformułowania „polski obóz śmierci” sugeruje, że to Polacy są sprawcami holocaustu. Nie wolno dopuścić, aby to przekonanie się utrwaliło i zostało powszechnie przyjęte. Dlatego ściganie z urzędu użycia tych sformułowań – także za granicą, na co pozwala ta ustawa – zahamuje ten niezwykle niebezpieczny proces, który zagraża także bezpieczeństwu Polski – pisał w lutym prezes stowarzyszenia Maciej Świrski do Radosława Sikorskiego. Trzy lata temu Instytut Pamięci Narodowej stworzył stronę truthaboutcamps.eu, z której można dowiedzieć się o niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Polski.

Piszą sprostowania

– Tylko takie działania sprawią, że przestaniemy być obrażani w mediach. Nikt nie zrobi tego za nas. Łatwo się obrażać na brukowce, które piszą o nas głupoty, ale dopiero od niedawna komuś się chce reagować i pokazywać, że ani nie żerujemy na brytyjskim systemie zasiłków, ani nie jesteśmy potomkami założycieli obozów koncentracyjnych – tłumaczy Anna z Warszawy, która podpisała niedawno petycję Reduty Dobrego Imienia o „ściganie” z urzędu mediów, które używają określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Petycję tę podpisało już kilkadziesiąt tysięcy osób.

W 2011 i 2013 roku tego sformułowania używały na swoich łamach m.in. „The Guardian” i „North Somerset Times”. W każdym przypadku gazety przeprosiły i poprawiły błąd po interwencji czytelników. – Nie trzeba być w żadnej organizacji ani czekać na to, aż zareaguje rząd. Interweniować może każdy. W dzisiejszych czasach czytam brytyjskie gazety nie wychodząc z domu w Warszawie. Zawsze informuję wszystkich znajomych o tego typu nieprawdziwych informacjach. Już kilka razy zdarzyło się, że po mailach moich i przyjaciół gazeta zmieniała treść artykułu. Dlatego każdy głos się liczy – przekonuje Anna.

» Sonia Grodek | goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!