Jak o Polakach piszą brukowce?

Jak kształtuje się obraz Polaków w brytyjskich gazetach? Czy po przyjeździe Rumunów i Bułgarów „awansowaliśmy”, a może nadal brukowce donoszą o tym, że polujemy w parkach na łabędzie? – Jesteśmy tu legalnie, pracujemy, płacimy podatki, więc należy się nam szacunek. Tymczasem w ostatnich tygodniach pojawiło się wiele artykułów, jakoby Polacy nadużywali gościnności.

Znajomy na studiach zapytał mnie, czy poluję na kaczki i karpie w parku. Tylko sobie żartował, ale w ten sposób dowiedziałam się, że tak niektóre media przedstawiają moich rodaków – opisuje 29-letnia Marysia, ekonomistka z Manchesteru. Dziś nie odpowiada już na takie pytania, jednak co jakiś czas wciąż trafia na medialne doniesienia – a to o Polakach koczujących w namiotach, a to o bezdomnych, którzy jedzą szczury. – Za każdym razem, gdy widzę w autobusie czy na ulicy niezbyt czystego i niezbyt trzeźwego rodaka, cierpnie mi skóra. Wiem, że media uwielbiają sięgać po właśnie takie przykłady – opowiada Marysia.

Wybiórczo i krzywdząco

Można wyróżnić trzy główne rodzaje krzywdzących informacji o naszych rodakach. Pierwsze to nieprawdziwe przedstawianie historii, szczególnie drugiej wojny światowej. Drugie to te, o których wspominała Marysia – na podstawie kilku niefortunnych przykładów kształtuje się obraz całej społeczności. Trzeci rodzaj krzywdzących informacji to natomiast te, o Polakach zabierających pracę i zasiłki „rdzennym” mieszkańcom Wielkiej Brytanii.

W 2007 roku „Daily Mail” alarmował, że Polacy zabierają brytyjskiej gospodarce miliard funtów rocznie. W artykule można już było przeczytać, że nasi rodacy wysłali do ojczyzny miliard funtów, które w przeciwnym razie zasiliłyby brytyjską gospodarkę. – To typowe szczucie brukowców. Co z tego, że Polacy wysyłają pieniądze rodzinom? Mieszkają w Wielkiej Brytanii, tu jedzą, robią większość zakupów… Szkoda, że nikt nie policzył, ile w ten sposób dokładają do budżetu – dziwi się 30-letnia Martyna z Leeds, kelnerka. – Równie dobrze można by się oburzać, że Brytyjczycy jeżdżą na wakacje za granicę, a przecież mogliby zostawiać pieniądze u siebie – dodaje.

Zabieramy Child Benefit

Niestety, w tej sprawie niewiele się zmienia – w lutym tego roku ta sama gazeta alarmowała innym tytułem: „Dwie trzecie Child Benefit trafia do Polski!”. Dopiero po wnikliwym zapoznaniu się z treścią można  było wyczytać, że nie chodzi o 2/3 wszystkich zasiłków na dzieci. Artykuł traktował o imigrantach, którzy pobierają zasiłki i wysyłają je dzieciom w ojczyźnie. Na pierwszym miejscu pod tym względem są Polacy, dalej Irlandczycy i Czesi. Siłą rzeczy, bo Polaków jest przecież w Wielkiej Brytanii zdecydowanie więcej, niż przedstawicieli pozostałych dwóch nacji. W artykule nie ma jednak mowy o tych proporcjach.

Wszyscy czy kilkunastu?

Wielu imigrantów już wie, że na rewelacje brukowców trzeba patrzeć przez palce. – Podchwycą wszystko, a najgorsze, że potem polskie media też to przedrukowują i żyją tym tydzień – uważa Martyna. Tak było np. z informacją z początku czerwca – lokalny dziennik z Derbyshire napisał o tym, że policja z małego miasteczka przeprowadzi lekcje dobrego wychowania dla Polaków, którzy zakłócają porządek na rynku, pijąc alkohol. Sprawa trafiła do ogólnokrajowej prasy, a z niej do polskich gazet, które grzmiały, że powinniśmy się wstydzić. Całe to zamieszanie dotyczyło… kilkunastu osób, wśród których byli zarówno Polacy, jak i Litwini. – Warto o tym pamiętać, gdy czytamy wstrząsające historie o Rumunach i Bułgarach. Powinniśmy protestować tak samo, jak wtedy gdy piszą to o Polakach, bo i tak często trafiamy do tego samego worka. Trzeba się wspierać – tłumaczy Martyna, która zawsze stara się reagować, gdy zobaczy w mediach krzywdzącą informację.

Media podzielone

Dziś widać, że media w stosunku do Polaków są podzielone. „The Guardian” czy „The Telegraph” piszą sporo o polskiej gospodarce, kulturze; nasz kraj pada też w kontekście polityki międzynarodowej. W tym roku pisano m.in. o tym, że Polska przyjęła uchodźców z Ukrainy, o wyborach, historii Pałacu Kultury, o polskim kinie, które uwielbia Martin Scorsese czy spotkaniu premier Ewy Kopacz z Davidem Cameronem. – Polacy są od nas lepsi w czytaniu i matematyce, prześcigają nas w naukach ścisłych – pisał „Telegraph” o nowych wynikach międzynarodowych badań nad edukacją.

Tymczasem brukowce zajmowały się parą Polaków, którzy upili się w Turcji, Polaku, który pobił pracowników NHS, czterech polskich kierowcach aresztowanych w porcie za transport ludzi i planowanymi cięciami zasiłków dla emigrantów. Na szczęście dziś takie gazety, choć wciąż lubią „straszyć” emigrantami, coraz rzadziej podają nieprawdziwe informacje na temat Polski. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki temu, że coraz lepiej organizujemy się, by bronić swoich praw. W lutym zeszłego roku kilkaset osób protestowało przeciwko dyskryminacji Polaków w mediach na Downing Street. – Jesteśmy tu legalnie, pracujemy, płacimy podatki, więc należy się nam szacunek. Tymczasem w ostatnich tygodniach pojawiło się wiele artykułów, jakoby Polacy nadużywali gościnności – tłumaczyła jedna z protestujących dziennikarzowi RMF FM.

Obozy już nie polskie

Coraz prężniej działają organizacje takie, jak Reduta Dobrego Imienia. Stowarzyszenie stara się prostować nieprawdziwe informacje o Polsce, jakie pojawiają się w mediach. Usiłuje też nakłonić polityków, by interweniowali w przypadku używania szczególnie krzywdzących określeń. – Niech Rzeczypospolita wreszcie zdecydowanie zareaguje na oszczerstwa i kłamstwa, znieważające nie tylko współczesnych Polaków, ale także tych, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny. Używanie sformułowania „polski obóz śmierci” sugeruje, że to Polacy są sprawcami holocaustu. Nie wolno dopuścić, aby to przekonanie się utrwaliło i zostało powszechnie przyjęte. Dlatego ściganie z urzędu użycia tych sformułowań – także za granicą, na co pozwala ta ustawa – zahamuje ten niezwykle niebezpieczny proces, który zagraża także bezpieczeństwu Polski – pisał w lutym prezes stowarzyszenia Maciej Świrski do Radosława Sikorskiego. Trzy lata temu Instytut Pamięci Narodowej stworzył stronę truthaboutcamps.eu, z której można dowiedzieć się o niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Polski.

Piszą sprostowania

– Tylko takie działania sprawią, że przestaniemy być obrażani w mediach. Nikt nie zrobi tego za nas. Łatwo się obrażać na brukowce, które piszą o nas głupoty, ale dopiero od niedawna komuś się chce reagować i pokazywać, że ani nie żerujemy na brytyjskim systemie zasiłków, ani nie jesteśmy potomkami założycieli obozów koncentracyjnych – tłumaczy Anna z Warszawy, która podpisała niedawno petycję Reduty Dobrego Imienia o „ściganie” z urzędu mediów, które używają określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Petycję tę podpisało już kilkadziesiąt tysięcy osób.

W 2011 i 2013 roku tego sformułowania używały na swoich łamach m.in. „The Guardian” i „North Somerset Times”. W każdym przypadku gazety przeprosiły i poprawiły błąd po interwencji czytelników. – Nie trzeba być w żadnej organizacji ani czekać na to, aż zareaguje rząd. Interweniować może każdy. W dzisiejszych czasach czytam brytyjskie gazety nie wychodząc z domu w Warszawie. Zawsze informuję wszystkich znajomych o tego typu nieprawdziwych informacjach. Już kilka razy zdarzyło się, że po mailach moich i przyjaciół gazeta zmieniała treść artykułu. Dlatego każdy głos się liczy – przekonuje Anna.

» Sonia Grodek | goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Fałszywe 20-funtówki w obiegu. Kolejny raz przed świętami

Po raz kolejny w okresie przedświątecznym w Wielkiej Brytanii pojawiły się w obiegu fałszywe banknoty o nominale 20 funtów. Dla oszustów jest to sposób na zrobienie tańszych zakupów na święta Bożego Narodzenia.

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Liczba pracowników w Wielkiej Brytanii z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej, w tym z Polski, spadła w najszybszym tempie od 20 lat - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).

Brytyjscy farmerzy będą mogli zatrudniać pracowników spoza UE

Zgodnie z nowymi propozycjami rządowymi brytyjscy farmerzy po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię będą mogli zatrudniać do prac sezonowych pracowników spoza Wspólnoty.

Czy mięso zostanie opodatkowane?

Naukowcy apelują do brytyjskich władz, by podnieśli ceny produktów zwierzęcych. Według nich mogłoby uratować życie tysiącom osób.

Od stycznia spadają ceny prądu i gazu!

Od pierwszego stycznia spadają ceny prądu i gazu. Jak poinformował Ofgem – regulator rynku energetycznego w Wielkiej Brytanii - dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza to oszczędności rzędu 76 funtów na rachunkach za prąd i gaz.

Ryanair zwalnia za zdjęcie śpiących na podłodze

W minionym miesiącu do sieci trafiło zdjęcie, na którym widać pilotów i pracowników personelu pokładowego Ryanaira, którzy śpią na podłodze pokoju biurowego. Teraz linie lotnicze ich zwolniły.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Pomnik ku czci Generała Stanisława Maczka odsłonięty w Edynburgu

W sobotę 3 października w Edynburgu został odsłonięty pomnik poświęcony gen. Stanisławowi Maczkowi - jednemu z największych polskich bohaterów wojennych. Odsłonięcia dokonali Lady Fraser z Carmyllie, wdowa po lordzie Fraserze - inicjatorze pomysłu budowy pomnika - oraz major Zbigniew Mieczkowski.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon odwiedziła Auschwitz-Birkenau

"Wróciłam z poruszającego dnia w Auschwitz-Birkenau z @HolocaustUK. Trudno ubrać w słowa, jaki to miało na mnie wpływ. Sama skala makabry i pozostałości po tylu ludzkich życiach - buty, walizki, zdjęcia - są trudne do objęcia rozumem" - napisała.

EasyJet na prąd?

Elektryczne latanie staje się rzeczywistością i możemy teraz przewidzieć przyszłość, która nie jest uzależniona wyłącznie od paliwa lotniczego. Docelowy zasięg samolotu elektrycznego wynosi około 500 kilometrów.

Ponad 70 największych firm w UK wzywa do ponownego referendum

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wielokrotnie podkreślała, że nie podejmie decyzji o przeprowadzeniu kolejnego referendum. Zdaniem szefowej rządu, taka decyzja byłaby "zdradą dla demokracji".

INFORMACJE I BIZNES

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Liczba pracowników w Wielkiej Brytanii z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej, w tym z Polski, spadła w najszybszym tempie od 20 lat - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).

Brytyjscy farmerzy będą mogli zatrudniać pracowników spoza UE

Zgodnie z nowymi propozycjami rządowymi brytyjscy farmerzy po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię będą mogli zatrudniać do prac sezonowych pracowników spoza Wspólnoty.

Czy mięso zostanie opodatkowane?

Naukowcy apelują do brytyjskich władz, by podnieśli ceny produktów zwierzęcych. Według nich mogłoby uratować życie tysiącom osób.

Od stycznia spadają ceny prądu i gazu!

Od pierwszego stycznia spadają ceny prądu i gazu. Jak poinformował Ofgem – regulator rynku energetycznego w Wielkiej Brytanii - dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza to oszczędności rzędu 76 funtów na rachunkach za prąd i gaz.

Ryanair zwalnia za zdjęcie śpiących na podłodze

W minionym miesiącu do sieci trafiło zdjęcie, na którym widać pilotów i pracowników personelu pokładowego Ryanaira, którzy śpią na podłodze pokoju biurowego. Teraz linie lotnicze ich zwolniły.

Mądry Polak po szkodzie a Brytyjczyk po... referendum

Wyniki sondażu przeprowadzonego dla stacji Channel4 pokazują, że obecnie aż 54% Brytyjczyków głosowałoby za pozostaniem w Unii Europejskiej gdyby referendum odbyło się teraz.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

Ludzkość ma ogromny dług u Ziemi

Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość odnawialnych zasobów naturalnych. Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok. Codziennie jemy, pijemy, podłączamy smartfony do prądu, poruszamy się pojazdami wydzielającymi spaliny – w skrócie: zużywamy zasoby Ziemi.

"The Guardian": Polscy sędziowie zastraszani przez państwo

Brytyjski dziennik "The Guardian" poinformował, że trzech wysokich rangą polskich sędziów poskarżyło się na prowadzoną przeciwko nim przez instytucje rządowe kampanię "zastraszania i szykan". "Próbują mnie złamać" - przyznał jeden z nich.

Dlaczego Social Service zabiera dzieci polskim rodzicom?

– W kwietniu dowiedzieliśmy się o 27 dzieciach, które zostały zgłoszone do „social services”. Ośmioro z nich trafiło już do rodzin zastępczych – mówi Agnieszka Przybyłek-Pieza, dyrektorka Centrum Pomocy Rodzinie Przystań. – Zaczął się sezon.

STYL I KULTURA

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”

Apel do Brytyjczyków, aby gromadzili własne zapasy. Rząd spodziewa się braków

Brytyjski rząd obawia się opóźnień w dostawie żywności i leków w razie załamania się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i przygotowuje alternatywny plan, zakładający m.in. wynajem własnych promów - ujawnił 'Financial Times'. Jednocześnie wezwano Brytyjczyków, aby na własną rękę gromadzili zapasy leków.

Posłanka PiS żąda zakazu pokazywania filmu KLER

Posłanka PiS, Anna Sobecka – związana z Radiem Maryja, chce zakazać wyświetlania filmu w kinach chociaż, jak sama przyznaje, widziała jedynie zwiastun.

Służba zdrowia bije na alarm - fala zachorowań na kiłę

W ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań na kiłę wzrosła na Wyspach trzykrotnie, a na rzeżączkę dwukrotnie. Dało to największą zachorowalność od 1949 roku.

Chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko wirusowi brodawczaka

Rząd potwierdził, że chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka zgodnie z ostatnimi zaleceniami ze strony Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Polskie matki rodzą najwięcej dzieci w Wielkiej Brytanii

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, Polki-migrantki zajmują pierwsze miejsce wśród kobiet, które urodziły dzieci w Wielkiej Brytanii. „Polskie” porody stanowią prawie 30%.