Izba Lordów zablokuje Brexit?

Niewykluczone, że to może być ostatnia szansa dla zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Okazuje się bowiem, że parlamentarzyści z Izby Gmin zawiązują koalicje, aby nie doszło do Brexitu.

Według informacji „The Times”, członkini Izby Lordów z ramienia Partii Konserwatywnej i była dziennikarka Patience Wheatcroft powiedziała, że istnieje prawdopodobieństwo iż wyższa izba brytyjskiego parlamentu może wstrzymać art. 50 Traktatu Lizbońskiego i proces wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii. Kwestia sporna polega na tym, czy parlament musi zatwierdzić art. 50. Jeśli tak by się stało, to wówczas Izba Lordów może opóźnić cały mechanizm wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Warto mieć świadomość, iż wynik brytyjskiego referendum w sprawie Brexit’u nie jest wiążący. Premier Theresa May, która objeła „stery” po ustąpieniu Davida Camerona, może wynik referendum zignorować i zwrócić się w tej sprawie do parlamentu. Ale brytyjski parlament jest suwerenny i nie obowiązują go wyniki głosowania. A zatem, nawet jeśli uchwałę przyjmie Izbia Gmin, zablokować może ją Izba Lordów, w której zawiązuje się koalicja przeciwko Brexitowi – przekonuje Lady Patience Wheatcroft.

Co stanie się jeśli Izba Lordów opóźni lub wstrzyma Brexit? Niewykluczone, że doszłoby do drugiego referendum lub rozpisania nowych wyborów, które mogłby dać większość obozowi prounijnemu. Wówczas sprawa wyjścia lub pozostania Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej pozostaje otwarta.

Warto wiedzieć, że Izba Lordów jest izbą wyższą dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który składa się też z Izby Gmin i Suwerena panującej rodziny królewskiej. Skład Izby Lordów i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją. Pełna, oficjalna nazwa Izby Lordów brzmi: The Right Honourable the Lords Spiritual and Temporal of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Parliament assembled.

OM / Open Magazyn.pl

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!