Iraccy chrześcijanie zaproszeni przez Czechy uciekli do Niemiec – zostaną deportowani do Iraku

25. osobowa grupa irackich uchodźców, której rząd Czech zaproponował azyl uciekła do Niemiec. Uciekinierzy po 24. godzinach zostali zawróceni do Czech. Rząd rozważa deportację Irakijczyków do ich ojczyzny ponieważ złamali prawo obowiązujące w Republice Czeskiej.

Uchodźcy – 25.osobowa grupa irackich chrześcijan-przybyli do Czech z jednego z obozów w Libanie, dokąd uciekli przed prześladowaniami ze strony radykalnych islamistów w swojej ojczyźnie. Władze Czech opłaciły uchodźcom podróż, oraz zaoferowały im lokum w jednym z ośrodków dla azylantów usytuowanym w miejscowości Okrouhlik pod Igławą – tam mieli przejść procedury związane z uzyskaniem azylu, które miały być tylko formalnością, ponieważ już wcześniej zweryfikowano, że członkowie tej grupy są tymi, za których się podają.

Jak informuje publiczna Telewizja Czeska (ČT) uchodźcy wytrzymali w ośrodku zaledwie pięć dni – w szóstym dniu pobytu zamówili potajemnie, u prywatnego przewoźnika, autokar, którym udali się do Niemiec. Tam autokarem zainteresowała się policja, która przesłuchała uciekinierów i po upływie doby odesłała ich do Czech. Po przybyciu na miejsce uchodźcy zostali umieszczeni w areszcie deportacyjnym, w którym przebywać do 7 kwietnia. W tym czasie – jak poinformował szef czeskiego MSW, Milan Chovanec – zostaną podjęte czynności zmierzające do deportowania Irakijczyków z Czech.

Jedynym problemem, jest to, gdzie wrócą uchodźcy, którym nie uśmiechał się pobyt u naszego południowego sąsiada – czy do Libanu, gdzie uzyskali status uchodźców, czy do Iraku, wszyscy bowiem, posiadają paszporty irackie.

Incydent z uchodźcami sprawił, że dyskusja na temat przyjmowania uchodźców rozgorzała w Czechach, na nowo. Podkreśla się, że poszukiwacze azylu nie uciekają przed wojną, lecz są typowymi „turystami zasiłkowymi” – gdyby było inaczej, uchodźcy byliby wdzięczni, że mają dach na głową, wyżywienie, a przede wszystkim gwarancje bezpieczeństwa, życie w kraju, w którym panuje pokój, gdzie mają perspektywę zdobycia kwalifikacji, pracy i prowadzenia normalnego życia.

Media podkreślają, że zdarzenie z uchodźcami może zwiększyć i tak już powszechne nastroje anty-imigranckie – od kilku lat wskaźnik niechęci do cudzoziemców jest w Czechach najwyższy, sytuując się na poziomie ponad 80 procent.

Źródło | Redakcja

polish_review_100

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!