Internetowa sprzedaż – hobby czy zarabianie?

35-letnia Kasia z Przemyśla od lat, przy okazji każdej wizyty w Polsce, odwiedza wszystkie lumpeksy w okolicy. – Mam talent do wyszukiwania markowych, ładnych ubrań. Kupuję je za kilka złotych. Ostatnio np. szorty Calvina Kleina. Po powrocie na Wyspy wstawiam na eBay, czasem jakieś wyjątkowo dobre znalezisko oddaję do komisu – opowiada i dodaje, że robi to głównie dla przyjemności, ale też dla pieniędzy, bo przebicie na jednej rzeczy może być nawet dwudziestokrotne.

DOBRE BIURO
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta.

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
ODSZKODOWANIA

Jedyna firma na rynku szkockim (mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji) oferująca wizyty domowe jak również auta zastępcze do 24h po wypadku. Operujemy na całym terenie Szkocji, mamy indywidualny kontakt z każdym klientem, który otrzymuje szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące przebiegu całego procesu ubiegania się o rekompensatę. Jesteśmy firmą zobowiązaną do kontaktu z klientem 7dni w tygodniu.

Oferujemy kompleksowy zakres usług takich jak: darmowa fizjoterapia, darmowe auta zastępcze, darmowe holowanie, monitorowane komisje lekarskie, opieka nad klientem podczas całego procesu ubiegania się o rekompensatę.

Mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji (średnio o 40% wyższe odszkodowania w porównaniu do innych firm czy kancelarii), a także najbardziej atrakcyjną ofertę na rynku. Jesteśmy firmą własnościową obsługującą kilkuset klientów rocznie. Żaden z naszych klientów nigdy nie był niezadowolony.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie Szkocji!

ZOBACZ TAKŻE!

WYPADEK DROGOWY

Jeżeli brałeś udział w wypadku drogowym i na skutek tego Twój stan zdrowia się pogorszył to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Nie chodzi tutaj tylko o urazy typu złamana kończyna lub bardzo poważne obrażenia wewnętrzne. Żeby uzyskać odszkodowanie wystarczy odczuwać ból lub dyskomfort. Jeśli na skutek wypadku nie byłeś w stanie pracować, uległy zniszczeniu jakieś przedmioty lub poniosłeś inne straty jesteśmy w stanie odzyskać wszystko co do pensa. Jeżeli kolizja, w której brałeś udział zakończyła się szczęśliwie tylko uszkodzeniem samochodu nie jesteś skazany na swojego ubezpieczyciela i excess w wysokości kilkuset funtów. Jeśli zgłosisz się do naszej firmy naprawimy Twój samochód, a na czas naprawy otrzymasz samochód zastępczy. To wszystko bez czekania i angażowania Twojej firmy ubezpieczeniowej.

WYPADEK W PRACY

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku w pracy z powodu zaniedbań pracodawcy lub bezpośredniej winy jego lub współpracowników masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Należy pamiętać, że za zaniedbanie można uznać brak odzieży ochronnej, brak przeszkolenia pracownika lub źle czy też nie ergonomicznie przygotowane miejsce do pracy. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań aby praca, którą wykonuje dla niego pracownik mogła być wykonana w maksymalnie bezpiecznym środowisku i nie narażała pracownika na utratę zdrowia lub życia. Jeżeli na skutek wypadku nie jesteś w stanie pracować lub/oraz wymagasz opieki osób trzecich pracodawca powinien pokryć wszystkie koszty związane z Twoimi stratami oraz kosztami powrotu do zdrowia.

WYPADEK W MIEJSCU PUBLICZNYM

Właściciele sklepów, urzędy, zarządy dróg są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w miejscach publicznych, które pod nie podlegają. Niezależnie od tego czy kelner w restauracji oblał Cię wrzątkiem, skręciłeś kostkę w dziurze w chodniku czy przewróciłeś się na rozlanym oleju w sklepie pamiętaj o tym, że masz prawo do uzyskania odszkodowania. Warunkiem jednak jest to, że uszczerbek na zdrowiu nie został spowodowany nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności lub na skutek Twojej nieuwagi lub brawury.

ZATRUCIE NA WAKACJACH

Jeżeli organizator wczasów all inclusive nie zadbał o odpowiednią jakość jedzenia na skutek czego zatrułeś się, wymiotowałeś lub miałeś biegunkę masz prawo uzyskać odszkodowanie zdrowotne oraz zwrot kosztu wycieczki, wizyt lekarskich itp. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji pamiętaj aby poinformować o tym przedstawiciela biura podróży lub recepcję oraz sporządzić oficjalny raport. Jeżeli zauważysz zwierzęta lub ptaki w pobliżu jedzenia lub co gorsza owady na lub w jedzeniu zrób zdjęcia. Pomoże Ci to później w uzyskaniu ewentualnego odszkodowania.

NAPRAWY KREDYTOWE

Nasza firma, jako jedna z niewielu oferuje naszym klientom naprawy kredytowe. Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci mogą nie mieć czasu lub chęci czekać na dzień kiedy strona przeciwna wyśle pieniądze na naprawę samochodu. Żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na naprawiony samochód oferujemy naszym klientom naprawy kredytowe. Jak to działa?

1. Instruujemy inżyniera, który sporządza raport uszkodzeń oraz wycenę.
2. Po akceptacji raportu zabieramy samochód do naszego serwisu i zaopatrujemy klienta w samochód zastępczy.
3. Naprawiamy samochód.
4. Zawozimy klientowi naprawiony, wypolerowany i umyty samochód i odbieramy samochód zastępczy.

Tak, to takie proste!

NO WIN – NO FEE

No win – no fee to pewnego rodzaju gwarancja. Jeżeli prawnikowi nie uda się uzyskać odszkodowania dla klienta nie pobiera od niego żadnej opłaty za prowadzenie sprawy. W sytuacji kiedy sprawa zakończy się pomyślnie i klient otrzyma odszkodowanie prawnik pobiera prowizję w wysokości 25% odszkodowania zdrowotnego. (Należy jednak pamiętać, że prawnik ma prawo wystąpić do klienta o zwrot całości kosztów postępowania jeżeli klient kłamał w celu uzyskania korzyści majątkowej, wypadku nie było lub wypadek był ustawiony. W takiej sytuacji należy również spodziewać się, że strona przeciwna wystąpi o zwrot poniesionych kosztów oraz skieruje sprawę o wyłudzenie do sądu.

Uwaga! Działamy na terenie Anglii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
REZYDENTURA I OBYWATELSTWO

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie całej Wielkiej Brytanii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
BENEFITY

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Na swoim hobby zarabia miesięcznie najwyżej 150 funtów, ale to dla niej i tak dużo, bo pracuje na pół etatu jako kasjerka. Z kolei 24-letnia Kamila z Portsmouth ze sprzedaży bibelotów i makatek własnej roboty na Etsy zarabia w dobrym miesiącu nawet kilkaset funtów. W gorszym – najwyżej kilkadziesiąt. – Chciałabym z tym wiązać moją przyszłość, to moja pasja. Ale nie chcę zakładać firmy. Nigdy nie myślałam o podatkach. Boję się zobowiązań i tego, że jakby mi coś nie wyszło, zostałabym z długami – przyznaje.

To nie ich sprawa?

To „The Telegraph” ujawnił ostatnio, że fiskus wziął się za dochody uzyskiwane poprzez portale takie jak Etsy, eBay, Gumtree czy Amazon. Już wcześniej miała miejsce podobna akcja, której efekty pozytywnie zaskoczyły urzędników. W 2012 roku po kampanii na ten temat zebrano 9 milionów funtów. Rekordzista nie zapłacił 1,4 mln podatku w ciągu sześciu lat i trafił na dwa lata do więzienia. Inny sprzedający „zapomniał” rozliczyć podatek za 500 tys. sprzedanych filmów, płyt i gier. Sprzedawcy nie mogą już czuć się anonimowi. Urząd podatkowy ma dostęp do nazwisk, adresów e-mail i szczegółów transakcji tych kupujących, którzy wzbudzają podejrzenia.

Zaniżają ceny

Tegoroczna akcja uderza nie tylko w „grube ryby”, bo wśród 14 tys. osób, które dostały listy z HMRC, niektóre zarobiły na handlu zaledwie 100 funtów. Tysiąc listów trafiło do osób, co do których urząd miał pewność, że uniknęły płacenia podatków. Są jednak i tacy, którzy od początku swej „działalności” rozliczają się z fiskusem, jak 26-letni Konrad z Manchesteru, który sprzedaje na aukcjach części komputerowe. – Rzeczy, które sprzedaję do tanich nie należą, a ja chcę mieć dobrą reputację, więc od początku wystawiałem rachunki. Dla mnie to nawet lepiej, żeby zaczęli ścigać tych, co handlują „na lewo”, bo ci zaniżają ceny – tłumaczy. Z punktu widzenia klientów może to oznaczać podwyżkę cen płyt, kosmetyków czy ubrań kupowanych na portalach aukcyjnych.

Nie wiedzą, że oszukują

Sprzedających martwi jednak raczej to, czy to do nich „przyczepi się” fiskus. Niektórzy mają powody do obaw. „Firma zajmująca się sprzedażą internetową zatrudni na pełen etat osobę do obsługi aukcji Allegro, eBay oraz do sprawdzania towaru“, „Zatrudnimy pracownicę do wystawiania aukcji w internecie, minimum 50 aukcji dziennie” – takie ogłoszenia pokazują, że granica pomiędzy wielką firmą z działem sprzedaży a amatorami wystawiającymi okazyjnie stare sprzęty, się zaciera. – Wiele osób nie oszukuje świadomie, po prostu nie wiedzą, czy przekroczyli granicę „firmy”, czy nie – wyjaśnia 31-letnia Patrycja, doradca podatkowy z Londynu. – Ktoś może wystawić na takim portalu kilka książek ze starego księgozbioru i nie liczyć na wiele. Jeśli pojawi się zainteresowanie, wystawi ich już kilkanaście, a potem kilkadziesiąt miesięcznie. Może to trwać parę miesięcy. Taka osoba technicznie podpada pod kategorię „dużej firmy”, ale praktycznie wciąż może mieć wytłumaczenie, że tylko pozbywa się rupieci z piwnicy – zwraca uwagę Patrycja.

Dla zysku czy zabawy?

Jak więc poznać, że to może nas dotyczyć? Po pierwsze musimy zyskiwać na sprzedaży. – Niby oczywistość, ale przecież wiele osób sprzedaje po to, żeby zrobić miejsce w domu i nie liczy na zyski – tłumaczy Patrycja. Obawiać się powinny te osoby, które kupują taniej, żeby sprzedać drożej – takie działanie wyraźnie daje do zrozumienia, że robimy to dla zarobku. Kwota musi być na tyle znaczna, by przekraczała próg wolny od podatku – w tym roku prawie 11 tys. funtów. Jeśli więc zarabiamy tylko na aukcjach w internecie, musielibyśmy miesięcznie zyskiwać ponad 900 funtów. Jeśli jednak poza internetową działalnością chodzimy też do „zwykłej” pracy, prawdopodobnie jakakolwiek transakcja będzie powyżej kwoty wolnej od podatku. Po drugie, działalność musi być stała, a więc nie dotyczy to osób, które wyprzedają rzeczy np. tylko raz w roku, przed świętami. Co zrobić, jeśli podpadamy pod te kategorie? Musimy pamiętać o tym, ile zarabiamy i wpisywać to w zeznaniu podatkowym. A jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, najpierw należy zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą.

Uberowcy nielegalni

Pod obstrzałem są też popularne ostatnio dzielone przewozy, takie jak Uber, Lyft czy Blablacar, gdzie indywidualni kierowcy jadący w danym kierunku mogą zabrać chętnych pasażerów, którzy zgłoszą się do nich za pośrednictwem aplikacji. Takie sposoby od początku nie cieszyły się entuzjazmem taksówkarzy i firm przewozowych, których zdaniem stanowiły nieuczciwą konkurencję, nie posiadającą wiedzy, zezwoleń czy ubezpieczenia od przewozu osób. Dla pasażerów liczyło się co innego – nawet o połowę tańsze przewozy.

Problemy Ubera zaczęły się w krajach, gdzie działają prężne związki zawodowe kierowców, które dbają, by każdy z nich zarabiał co najmniej pensję minimalną. Rząd Francji nałożył na Uber karę 625 tys. funtów, a we Frankfurcie i innych niemieckich miastach zabroniono mu korzystać z usług kierowców, którzy nie mają licencji przewozowej. To, co najbardziej zniechęca rządy do takiego systemu przewozów, to właśnie unikanie płacenia podatków przez kierowców i przejście całej branży do szarej strefy. Dla osób, które w ten sposób dorabiają, sygnał jest jasny: jak najszybciej zacznij płacić legalnie podatki.

Wakacje się zwracają

Podobne są perypetie serwisu Airbnb, które pozwalają wystawić na wynajem nieużywany pokój czy dom na czas urlopu. – To fantastyczny sposób na poznanie danego miasta. Już nigdy nie zamieszkam w hotelu. Zamiast chodzić do restauracji, można sobie gotować samemu. Jak w domu – mówi 23-letnia Monika z Warszawy, która była w ten sposób w Paryżu i Mediolanie. Zachwyceni są też wynajmujący. Wśród nich 28-letnia Dalia ze stolicy Polski, która wyjechała na wymarzoną podróż do Iranu. Na parę tygodni wyjazdu postanowiła wynająć swoją świeżo odnowioną kawalerkę na Mokotowie. – Miałam zajęte dwa tygodnie za ok. 130 zł dziennie. Koszty wyjazdu zwróciły mi się z nawiązką – mówi.

Wynajem bez podatku

To niepokoi rządzących nie tylko w Wielkiej Brytanii. Poza obawami o bezpieczeństwo korzystających i skargami sąsiadów, główny zarzut to właśnie unikanie podatków. To dlatego w centrum Berlina nie można już wynajmować całych mieszkań – miasto traciło setki tysięcy euro na niezapłaconym podatku hotelowym w wysokości 10-15 proc. opłaty za nocleg. Według „The Independent” w Londynie Airbnb pokazało swoje drugie, gorsze oblicze. W centrum tego miasta mieszkań nie mają zwyczajni ludzie, tylko firmy deweloperskie. I to zdaniem gazety one dominują wśród ogłoszeniodawców. Zamiast obniżać ceny, jeszcze je podwyższają. Według śledztwa dziennika to czysty biznes – w City of London prawie 60 proc. domów i mieszkań jest wynajmowana przez cały rok i taki sam odsetek wystawiających ma więcej niż jedną nieruchomość na wynajem. 45 proc. mieszkań jest wynajmowana na ponad trzy miesiące naraz, a żadna ze stron nie płaci przy tym podatków.

Fiskus też czyta bloga

W Wielkiej Brytanii póki co korzystanie z portalu większości użytkowników jeszcze nie przynosi problemów, ale na świecie już zaczyna się to, co HMRC robi ostatnio z „zawodowymi” sprzedawcami z eBaya czy Gumtree. Boleśnie przekonał się o tym Dany Papineau z Kanady, który przez wiele lat był szczęśliwym wynajmującym w ramach Airbnb, a później założył stronę, na której dzielił się poradami z tymi, którzy dopiero zaczynają wynajmować mieszkania. Z detalami opisywał tam trudnych gości, sekrety sprzątania czy sposoby, by zwiększyć zysk. Miał pecha – na bloga natknął się jeden z fiskusów z Quebecu. Wkrótce w skrzynce pocztowej, Papinaeu znalazł rachunek wzywający do opłacenia podatku hotelowego i sprzedażowego za trzy lata wstecz. Opiewał na 62 tysiące dolarów.

Szare plamy

Co dalej? Na pewno przed nami zacieśnianie regulacji, bo póki co e-rynek wciąż częściowo przypomina Dziki Zachód. – Załóżmy na przykład, że ktoś stworzył aplikację do liczenia kalorii i umożliwia użytkownikom zrobienie dotacji w zamian za pobranie programu. Przypuśćmy, że taka osoba żyje z tej aplikacji, czyli z dotacji. Z drugiej strony można powiedzieć, że po prostu żyje ze sprzedaży swojego programu. Czy powinien płacić podatki – zastanawia się Patrycja. Na WhatsApp i Instagramie kwitnie w tym czasie handel zdjęciami i czasem poświęconym na rozmowę pomiędzy pięknymi, młodymi ludźmi a ich sponsorami, a na Skype i podobnych aplikacjach odbywają się lekcje językowe. Mamy też portale takie, jak Gumtree, gdzie często usługa jest tylko reklamowana, a przekazanie gotówki i towaru odbywa się już w świecie realnym. Jak widać wciąż jest jeszcze wiele szarych plam, jeśli chodzi o świadczenie usług w internecie. Jedno jest pewne – rząd traci na tym rocznie miliardy funtów i nie spocznie, póki nie odzyska tych pieniędzy.
HMRC traci na nieopodatkowanych dochodach z sieci 5,9 miliarda funtów rocznie.

Kiedy powinieneś płacić podatki za to, co sprzedajesz w sieci?

  • robisz to dla zysku
  • poświęcasz temu dużo czasu (np. 7 miesięcy w roku; 6 godzin dziennie)
  • przekraczasz próg kwoty wolnej od podatku

Źródło | Sonia Grodek

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

DOBRE BIURO

Poznaj koszyk naszych usług i rozwiąż swój problem razem z nami. Wystarczy skontaktować się z naszą firmą. Opis usług znajduje się poniżej. Zapoznaj się z koszykiem naszych usług i wyślij wiadomość.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA