Imigrantki w Wielkiej Brytanii, w tym Polki, są szczególnie narażone na przemoc domową

Do 10 grudnia na Wyspach Brytyjskich trwa kampania „Przemoc to nie tylko”. Przedstawicielki Polish Women Support Network były obecne na oficjalnym otwarciu 16-dniowej Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć w szkockim sądzie okręgowym – Edinburgh Sheriff Court 25 listopada.

Wczoraj akcja ruszyła w Aberdeen, a w inauguracji wzięła udział Adrianna Sosnowska z polskiej grupy wsparcia Kołowrotek.

Tylko w Szkocji w ciągu roku, na przełomie lat 2016-2017, wniesiono 30 tysięcy oskarżeń w związku z przemocą domową, w tym odnotowano 288 przypadków gwałtu oraz 8 przypadków śmierci ofiary – to dane, które na inauguracji kampanii w stolicy Szkocji przytoczyła Ruth McQuaid, przedstawicielka Crown Office and Procurator Fiscal Service. Zauważyła też, że grupą szczególnie narażoną są mniejszości narodowe i etniczne.

– Imigrantki często są nieświadome, że pewne zachowania, których są ofiarą, są przestępstwem w Szkocji, bo nie są one karalne w ich rodzinnym kraju – zaznaczyła McQuaid

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach język może stanowić barierę przed zgłoszeniem sprawy do odpowiednich służb, dlatego do dyspozycji policji są odpowiednio przeszkoleni tłumacze – zapewnił przedstawiciel szkockiej policji Gordon McCreadie.

– Przemoc domowa to najbardziej niedoszacowany rodzaj przestępstw. I jednocześnie najbardziej szkodliwy, gdyż koszty ponoszą nie tylko ofiary, lecz całe rodziny – mówiła prowadząca spotkanie Angela Voulgari, z organizacji SACRO. Potwierdzają to badania naukowe, które zaprezentował Thanos Karatzias z Edinburgh Napier University.

– Trauma z dzieciństwa, jak na przykład przemoc domowa, czy molestowanie, odpowiada za jedną trzecią zaburzeń emocjonalnych (depresja, nerwica czy zespół stresu pourazowego) w wieku dojrzałym. Zatem ma ona ogromne konsekwencje dla społeczeństwa, jak i systemu zdrowia na przestrzeni całego życia jednostki – tłumaczył dr Karatzias.

W czasie wydarzenia w Sheriff Court głos zabrała również Katarzyna Nowakowska, która boleśnie doświadczyła przemocy domowej. – Gdy byłam w ciąży obiecałam mojemu synkowi w brzuchu, że wyrwiemy się z tego, że razem uciekniemy. A ja, prędzej czy później, ale zawsze dotrzymuję słowa – mówiła łamiącym się głosem.

– Postanowiłam podzielić się swoją historią, ponieważ mam nadzieję, że dzięki mojemu udziałowi w kampanii będziemy mogli pomóc większej liczbie osób – powiedziała Katarzyna, która prowadzi grupę wsparcia „Survivors” dla innych ofiar przemocy w rodzinie w Centrum Feniks w Edynburgu.

Przemoc domowa to również słowa

Kampania „Przemoc to nie tylko…”skupia się na przemocy wobec kobiet, ponieważ to mężczyźni są głównie sprawcami przemocy domowej.

– Ma to swoje źródło w nierównym traktowaniu kobiet i mężczyzn, tzw. nierówność płci w kontekście społecznym – mówi Ewelina Krzemień, Women’s Support Worker, Ross-shire Women’s Aid.

Nie oznacza to, że kobiety nie stosują przemocy, ani że mężczyźni nie są ich ofiarami. – Najczęściej jest to przemoc emocjonalna, fizyczna bardzo rzadko. Mieliśmy w naszym centrum ok 10-15% zgłoszeń od mężczyzn. Są dla nich specjalne organizacje pomocowe – tłumaczy Anna Jańczuk z Centrum Pomocy Rodzinie Familia w Londynie.

Jednak celem kampanii jest dotarcie do osób zastraszonych i odizolowanych, a następnie wskazanie, jakie są dostępne w Wielkiej Brytanii formy pomocy. Stąd też pomysł na kampanię w mediach społecznościowych i hasztag #przerwijmilczenie.

– My skupiliśmy się na jednym problemie, kiedy to ofiarą jest kobieta i temu poświęcona jest nasza akcja – podkreśla Adrianna Sosnowska, prowadząca grupę wsparcia Kołowrotek w Aberdeen.

Przemoc domowa to również słowa

Kampania kładzie również nacisk na różne formy przemocy: nie tylko fizyczną czy seksualną, ale też finansową, ekonomiczną, religijną czy emocjonalną.

– „Przez ciebie piję, bo ciągle ci coś nie pasuje”. „Jak mnie zostawisz, zabiorę ci dziecko!” „Beze mnie jesteś nikim…” Takie zdania mogą być zakwalifikowane jako formy szantażu i przemocy emocjonalnej. Problem jest szczególnie widoczny na emigracji, gdzie ofiara bywa odcięta od najbliższej rodziny i przyjaciół oraz zależna finansowo od partnera

– przekonuje Magda Czarnecka z Centrum Feniks.

Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii i doświadczające przemocy domowej mają do dyspozycji bezpłatny polski telefon zaufania: 0 800 061 4004, czynny dwa razy w tygodniu, w środy w godz. 9.30-14.30 i piątki w godz. 9.30-12.30. Co roku zgłasza się ok. 300 osób.

Kampania obejmuje ulotki i plakaty, dystrybuowane w całej Wielkiej Brytanii, animację po polsku przygotowaną na zlecenie Ross-Shire Women’s Aid, jak również grafiki dostępne na fanpage’u na Facebooku oraz artykuły edukacyjne, m.in. „Czy jestem w zdrowym związku?”

Przemoc domowa w liczbach: (Szkocja, dane za 2016/17, źródło: Police Scotland)

 • Notuje się blisko 59 tysięcy przypadków przemocy domowej rocznie
 • W przypadku 47% zgłoszeń istniały dowody na popełnienie więcej niż jednego przestępstwa
 • Przemoc domowa stanowi 9% wszystkich przypadków przestępstw seksualnych i aż 24% wszystkich przestępstw z użyciem siły
 • Przypadki przemocy domowej są odnotowywane średnio co 9 minut
 • Interwencja policji trwa średnio 9 godzin
 • 88% incydentów ma miejsce w domu
 • 39% ofiar próbowało uciec od oprawcy w przeciągu 12 miesięcy od zgłoszenia, przy czym tylko połowie nich się to udało.
 • 27% ofiar żyje w strachu
 • 42% przypadków przemocy domowej dotyczyło par, które miały dzieci
 • 2,3 mld funtów – tyle rocznie kosztują szkockiego podatnika interwencje w sprawie przemocy domowej

O organizatorach: Polish Women Support Network

Organizatorem kampanii jest Polish Women Support Network. To oddolna, społeczna inicjatywa pracowników i wolontariuszy pomagających polskim ofiarom przemocy domowej w Wielkiej Brytanii. Nieformalne zrzeszenie zawiązało się w lutym tego roku i początkowo obejmowało 10 organizacji ze Szkocji, wliczając Kołowrotek, Renfreshire Polish Association i Centrum Feniks – organizację charytatywną w Edynburgu. . Obecnie PWSN ma 15 członków statutowych, wliczając kluczowe organizacje pomocowe w Anglii. Partnerami inicjatywy są też lokalne punkty Womens’ Aid oraz policja.

Organizacje zajmujące się przemocą domową zwróciły uwagę, iż istnieje potrzeba edukowania Polaków na temat różnych rodzajów przemocy, konsekwencji, jakie przemoc domowa niesie dla ofiar, jak również dla innych członków rodziny, w tym dzieci oraz dostępnej pomocy, gdzie mogą otrzymać wsparcie.

Istotnym punktem działalności Polish Women Support Network jest również uwrażliwienie instytucji brytyjskich, jak i też samych ofiar przemocy domowej narodowości polskiej, o specyfice kulturowej w reagowaniu i przyjmowaniu pomocy, jak i konieczności udzielania wsparcia językowego

– Żyjemy w kraju, w którym przemoc domowa traktowana jest bardzo poważnie i istnieje tu wiele form pomocy, której Polacy mogą nie być świadomi. Chcemy im też przybliżyć podstawy prawne oraz procedury działania policji, które funkcjonują w pracy z osobami pokrzywdzonymi – sumuje Magda Czarnecka.

Projekt jest częściowo finansowany z Big Lottery Fund.

Więcej informacji:

Link do spotu: Nadzieja i strach. Historia przemocy domowej
Fanpage kampanii: Facebook.com/przemoctonietylko
Strona PWSN: www.polishwomensupportnetwork.org

Email: przemoctonietylko@gmail.com
Kontakt dla mediów: media@feniks.org.uk

 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

Zabójcze pragnienie. Historia zabójstwa polskiej prostytutki

9 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Lekarzom nie udało się uratować Polaka. Został zamordowany!

9 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Aldi odebrał dostawę kokainy o wartości prawie 15 milionów euro

8 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

David Cameron triumfuje i zdecydowanie wygrywa wybory

8 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Polak skatował żonę na oczach dzieci

7 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Polscy bandyci zabili rodaka za „rower i marihuanę”! Właśnie usłyszeli wyroki!

7 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Obrzezanie kobiet. Koszmarne praktyki w cywilizowanej Wielkiej Brytanii

7 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Upadek Wielkiej Brytanii jest bliski!?

7 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Ryanair zmniejsza opłaty

6 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Policja aresztowała trzech Polaków podejrzanych o morderstwo kobiety!

6 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Koszmarne statystyki! Brytyjki umierają podczas porodu częściej niż Polki!

6 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

500.000 tys. funtów w spadku, za bezinteresowne wyczyszczenie rynny!

5 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Mayday, Mayday! Brak papieru toaletowego i roztrój żołądka kapitana linii Ryanair

5 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Jeśli jesteś w ciąży w UK i prowadzisz zdrowy tryb życia, możesz narażać swoje dziecko na ryzyko

5 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Grupa Brytyjskich bandytów niemal doprowadziła Polaka do śmierci!

5 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Pierwszy muzułmański seks shop!

4 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Pracodawca do Polaków: Zrobię wam drugi Auschwitz!

4 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Polak włamał się do mieszkania 89-letniej staruszki. Wpadł przez piwko!

3 maja 2015/Autor OPEN MAGAZYN

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.