Imigranci idą na studia

» Przemysław Ozdowy | Źródło: tagesspiegel.de

Maturzyści ze środowisk migrantów zawyżają średnią „Studierneigung” według której przyznawane są miejsca na niemieckich uczelniach. Dla wszystkich maturzystów obowiązuje jedna zasada: oceny i miejsce zamieszkania.

_____________________________________________________________________________________________________________________

Maturzyści ze środowisk imigranckich mają szczególnie dużą skłonność do dalszego kształcenia się i rozpoczynają studia, tak wynika z badań Centrum Nauki w Berlinie. Żeby zapewnić sobie miejsca na wymarzonych uczelniach pracują ciężko w szkołach średnich aby uzyskać jak najwyższe oceny. Średnia „Studierneigung” maturzystów z tej grupy jest o dziewięć punktów procentowych wyższa od średniej krajowej, uzyskanej przez pozostałą części maturzystów. W badaniu tym określono wszystkie osoby, których co najmniej jeden rodzic nie urodził się w Niemczech. Naukowcy przeanalizowali dane z lat 1999-2010.

Według badania kobiety mają mniejsze ambicje i nie idą na studia tak często jak mężczyźni.

Sytuacja ta jest szczególnie wyraźna zwłaszcza kiedy okoliczności są niekorzystne. Na przykład gdzie rodzice mają niski poziom wykształcenia lub niski status zawodowy. Z badań wynika, że „Studierneigung absolwentów szkół średnich jest wyjątkowo niskie w regionach gdzie wysokie jest bezrobocie.

Studierneigung różni się znacząco w zależności od kraju związkowego. Tak więc absolwenci w Nadrenii Północnej-Westfalii uczyli się gorzej niż ich koledzy z Bawarii. Aż 28 procent z nich zakończyło szkołę z notą 3 lub gorszą dla porównania w Badenii i Wirtembergii 16 procent, a w Turyngii tylko 9 procent .

Więcej aktualnych informacji z Niemiec o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie – Polacy w Niemczech – Polen in Deutschland https://www.facebook.com/groups/331734167024480/.

 

Sharing is caring!