Ile można zaoszczędzić na zmianie sklepu?

Zakupy spożywcze to jedna z największych kategorii wydatków w naszych kosztach życia. i choć nie jednostkowo nie zawsze są drogie produkty, to często bardzo łatwo na nich przepłacić. Dlaczego? Bo często przywiązujemy się tylko do jednego sklepu, z wygody robiąc w nich zakupy. A w naturę ludzką włączone jest przywiązywanie się. I nieco działanie z automatu. I dobrze. Działania automatyczne, bez ciągłego zastanawiania się pozwalają zaoszczędzić energię. Tyle, że nasze przyzwyczajenia i nawyki bardzo sprawnie wykorzystują sklepy. Wyciągając z naszych portfeli, tyle ile się da.

To chyba nie będzie wielka nowość, że trzymanie się jednego sklepu może oznaczać większe wydatki. Z drugiej strony bieganie po sklepach po to, aby porównywać oferty i zaoszczędzić parę groszy, tzn pensów, może oznaczać, że stracimy więcej czasu albo pieniędzy na dojazd do sklepu oddalonego od naszego domu. Jak ocenić czy gra jest warta świeczki?
Na początek ustalmy fakty. Czy zmiana sklepu robi naprawdę wielką różnicę w wydatkach?

Ile mogę zaoszczędzić na zmianie sklepu?

Z pomocą niech przyjdzie artykuł. Z badań Money Advise Service wynika, że statystycznie w Wielkiej Brytanii rodzina wydaje prawie £ 150 na jedzenie tygodniowo. Ale może zaoszczędzić prawie ok £ 56, jeśli tylko zrobi to w kilku sklepach. Nie w jednym. Jak dokonano tego porównania? Do jednego koszyka włożono produkty premium, najdroższe, a do drugiego ten sam rodzaj produktu, tyle z z najtańszą możliwą ceną. I obliczono różnicę. Która prawdę mówiąc nieco mnie powaliła. Bo to oznacza, że można zaoszczędzić aż 30 % . Jak dla mnie, to dużo. Jeśli, co tydzień nasze wydatki spożywcze spadłby o £ 50, to już po miesiącu mamy w portfelu dodatkowe £ 200, które możemy przeznaczyć na fundusz awaryjny, poduszkę bezpieczeństwa lub odkładać na ciekawy wyjazd wakacyjny.
No dobra, pięknie. Brzmi to bardzo ciekawie. Ale widzę tu po pierwsze parę zastrzeżeń.

Co z jakością?

Nie zawsze da się dwa produkty porównać dokładnie. Najtańszy ser z Tesco może być innym serem niż ser z Aldiego, to samo może tyczyć się jabłek. Inna odmiana to inna cena. Ale i inny smak, a może nawet gorsza jakość. Są też oczywiście sytuacje, że dokładnie ten sam towar, kosztuje kilkanaście procent więcej w jednym sklepie niż w drugim. Ale jeśli mówimy o świeżych produktach, to jednak różnica w cenie może skutkować różnicą w jakości.

Co z kosztem dojazdu?

Często jest po prostu najszybciej zrobić zakupy w sklepie obok. Nawet, jeśli oznacza to przepłacanie za produkty. Bo tak naprawdę, nie zawsze wszystkie produkty są tańsze tylko w jednym sklepie. Jedziesz po tańszy płyn do prania, a przy okazji kupujesz kilka innych rzeczy, które w innym miejscu znajdziesz w mniejszej cenie. Gdybyś miał robić takie wycieczki od sklepu do sklepu, może okazać się, że więcej wydasz na dojazd niż zaoszczędzisz na zakupach.
Jak pisałam w artykule poświęconemu Iluzorycznemu Oszczędzaniu przejechanie dodatkowej mili może kosztować £ 11 w skali miesiąca (lub więcej, jeśli jeździsz na dieslu).
Czy to oznacza, że jesteśmy skazani tylko na opcję strata czasu vs strata pieniędzy vs gorsza jakość?
Może wystarczy po prostu zmienić sposób i parę nawyków, jakie wykształciły się w ciągu naszych zakupów.

 1. Kupowanie z użyciem porównywarek
  W sprawach zakupów spożywczych niestety udało mi się znaleźć tylko jedną taką stronę internetową. mySupermarket. Uczciwie mówię, nie robiłam przy jej użyciu zakupów. To, co zauważyłam jednak na stronie, według mnie może pozwolić jednak na zorientowanie się w cenach bez konieczności wychodzenia z domu i straty czasu. Wystarczy tylko wpisać nazwę poszukiwanego produktu, by przekonać się, ile ten towar kosztuje w różnych sklepach.
 2. Zakupy przez internet
  Także przy użyciu powyższej przeglądarki. Upewnij się tylko, że koszt dostarczenia zakupów jest akceptowalny przez Ciebie.
 3. Zakupy porównawcze
  Zrób zakupy w jednym tygodniu w danym sklepie, w następnym pojedź do innego. Zachowaj rachunki i porównaj. Wtedy możesz ustalić, czy odpowiada Ci jakość i cena. Koszty jakie wiążą się z tym sposobem, potraktuj jako koszt nauki i inwestycję w przyszłe oszczędności
 4. Planowanie
  Jeśli wiesz, gdzie co kosztuje, jakie produkty odpowiadają ci w Tesco, a jakie w Lidlu, Aldi, itd wystarczy odpowiednia strategia. Zaplanuj zakupy na cały tydzień z góry, zaplanuj, którego dnia zrobisz zakupy w jakim sklepie, tak, by maksymalnie wykorzystać czas za jak najmniejsze pieniądze. Możesz równie dobrze kupować większe ilości, aby nie wybierać się tak często do marketu. To rozwiązanie warto jednak stosować do produktów z dłuższą datą przydatności do spożycia. Możesz także umawiać się ze znajomymi na wspólne kupowanie.
 5. Nie uleganie trickom marketingowym
  Sklep proponuje Ci kartę lojalnościową i oferuje zbieranie punktów, by później dostać coś taniej? To jest właśnie klasyczny sposób na przywiązanie klienta. Sugerując Ci, że choć wydasz u nich więcej, to jednak Ci się to zwróci. Zastanów się czy naprawdę? Ile musisz wydać,aby dostać za darmo to co Ci proponuje sklep. Bardzo możliwe, że więcej zyskasz nie zbierając na siłę punktów.

Czy zakupy i przywiązywanie się do jednego sklepu mogą sprawiać, że przepłacasz za towary? Pewnie tak. Ale
przede wszystkim Ty jesteś Panem swoich pieniędzy. I to Ty decydujesz. Ale podejmij tę dezyzję w zgodzie z własnymi wartościami i przekonaniami. Wolisz wydać więcej na organiczne mięso, bo chcesz lepszego zdrowszego jedzenia? To jest jak najbardziej w porządku. Albo dojazd do tańszego, ale bardziej oddalonego sklepu, jest dla Ciebie bardziej kłopotliwy. Bo nie masz samochodu i zrobienie większych zakupów to dodatkowy problem z transportem. Bo przede wszystkim liczą się Twoje priorytety. I wybór tego, na czym Ci bardziej zależy. Bo może okazać się, że płacąc więcej w pobliskim sklepie wcale nie zależy Ci na pieniadzach. Tylko na wygodzie. I czasie.

A jak to jest u Was? Jakie macie sposoby na oszczędności w sklepie?

Źródło | Anna Czereszewska

smart polak

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

/Autor

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

„Chcemy, żeby Polacy zostali”

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

STYL I KULTURA