I was, I will

W piątek 2 września 2016, o godz. 18:00 w Galerii Arts Centre & Theatre w Aberdeen, Wielka Brytania odbędzie się otwarcie wystawy trzech polskich malarek; Marty Chojnackiej, Katarzyny Rymarz i D.O.M. Dominiki Żurawskiej zatytułowanej „I was, I will”. Patronat nad wystawa objął Konsulat Generalny Rzeczpospolitej w Edynburgu, Polish Association Aberdeen.

Artystki pochodzenia polskiego mieszkające w różnych krajach Europy (Hiszpania, Polska, Wielka Brytania) zaprezentują prace malarskie w technice olejnej. Wspólnym tematem są portrety, to one stanowią główny temat i są przewodnią myślą wystawy.

Każda z artystek ma za sobą liczne sukcesy, są laureatkami konkursów malarskich i rysunkowych, współpracują z galeriami promującymi  ich twórczość, ich prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Europie i na świecie. Mają doświadczenie w tworzeniu grup artystycznych, m.in. stworzonej w Wielkiej Brytanii, Londyn w 2005-2007 r. grupy interdyscyplinarnej Kalamarsada (wystawy zbiorowe w Londynie i w Polsce).

Wystawa_ikona_02

Aktualnie każda tworzy indywidualne projekty, realizują się twórczo i z powodzeniem wystawiają swoje prace w Europie.

O wystawie „I was, I will” napisał tekst Profesor Jarosław Sankowski.

Wystawa twórczości, zwłaszcza jeśli chodzi o malarstwo jest próbą nawiązania kontaktu z otoczeniem poprzez obraz, czasem słowo, spojrzenie, coś jeszcze. Malarstwo jest tu szczerą i bezpośrednią formą kontaktu, formą rozmowy, w tym przypadku popartą talentem odwagą i chęcią a może potrzebą a obraz malowany farbą – ręcznie jest jedną z najpiękniejszych form kontaktu, gdyż oferuje ulotność chwili odbioru i trwałość w postaci przedmiotu sztuki.

Wystawa_ikona_01Trzy artystki: Katarzyna Rymarz, Marta Chojnacka i Dominika Żurawska, postanowiły spotkać się w Galerii Sztuki w Wielkiej Brytanii przy swoich najnowszych obrazach. Znają się od dawna, jeszcze z Polski, ze studiów i spotkań towarzyskich, obecnie mieszkają w trzech krajach; Kasia w Polsce, Marta w Hiszpanii, Dominika w Wielkiej Brytanii. Dzieli je znaczna odległość, jednak dla sztuki, zwłaszcza dzisiaj nie stanowi to przeszkody, tym bardziej że pewne wartości związane z codziennymi czynnościami codziennymi marzeniami są uniwersalne. O czym są te obrazy ? Pisząc o trzech indywidualnościach, które za podstawę uczyniły sobie twarz człowieka a właściwie maskę, bo nie są to wizerunki studyjne, można ulec wrażeniu że są to odmiany tego samego marzenia o innym życiu. Zwłaszcza portrety Katarzyny i Dominiki wydobyte z gęstwiny twarzy zaludniających skwery i reklamy współczesnych miast, zatrzymane w swoich indywidualnych zapatrzeniach wydają się być tyleż komentarzem szerszych zjawisk w sztukach wizualnych, co osobistą próbą uchwycenia aury, pewnej intensywnej obecności. Wpatrywanie się w twarz, portret, lub w lustro, jest rodzajem uzależnienia w którym następuje jakby przenikanie osobowości a niemal obsesyjne powracanie do schematu oczu i ust, wyraża dążność do niemal fizycznego kontaktu z wizerunkiem lub idiomem wrażenia, które materializuje się w prostych gestach malarza. Być może podobne intencje zawiera twórczość Marty, jednak odróżnia je większy kontakt z rzeczywistością, tą codzienną, gdzie majestat postaci zamieniony jest w chwilowy związek dwojga, lub podpatrzony w codzienności powtarzający gest bohaterów ludzkich historii. Prosto i niefrasobliwie, czasem po dziewczęcemu, kokieteryjnie malowane twarze, buźki, oblicza, miny, zwłaszcza u Katarzyny i Marty nie są wyrazem naiwnej maniery, lecz świadomym wyborem poszukiwania prawdy w świecie masek i kolorowych obrazków, które na chwilę chociaż zatrzymają zmęczonego rutyną codzienności kogoś. Pozwalają się zapomnieć lub pozostają w pamięci oka i serca.

Wystawa Malarstwa
„I was, I will”
Artyści:
Marta Chojnacka, Katarzyna Rymarz

D.O.M. Dominika Żurawska
2.09.2016 – 30.09.2016
Otwarcie wystawy 2 września 2016, godz. 18.00
Wstęp wolny

 

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

„Chcemy, żeby Polacy zostali”

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

STYL I KULTURA