» Marcin Kuna

Nieznajomość języka często wydaje się dla wielu z nas barierą nie do pokonania. Dla jednych nauka jest zbyt trudna, inni z kolei zwyczajnie nie mają na nią czasu. Nie mniej jednak, wielu Polaków wciąż decyduje się na wyjazd za granicę. Celem emigracji, często okazuje się Wielka Brytania. Tutaj każdy Polak prędzej czy później uznaje, że znajomość języka nie jest mu niezbędna by funkcjonować na „dobrym poziomie”. Polacy, jak i imigranci z innych krajów Europy Wschodniej, doskonale zaadaptowali się w tutejszych warunkach z pomocą przyzwyczajeń i tradycji wyniesionych ze swoich rodzimych zakątków świata. Jak jednak odbija się na Polakach brak umiejętności porozumienia się w języku angielskim, który jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie?

____________________________________________________________________________________________________

Umiejętność rozumienia języka angielskiego na poziomie komunikatywnym, jest obecnie wymagana w prywatnych biurach pracy, agencjach zatrudnienia i państwowych placówkach pośrednictwa pracy. By świadomie podpisać umowę o pracę/zlecenie, Polak musi porozumieć się w języku angielskim.

Agencje pracy często organizują szkolenia dla pracowników fizycznych mających podjąć pracę w sortowniach przesyłek bądź w magazynie, przy rozładunku naczep. Często Polacy, podobnie jak wielu innych obcokrajowców, pomimo obecności na takowym szkoleniu, nie są w stanie zdać testu sprawdzającego zrozumienie przekazanej wiedzy zaraz po nim. Przyczyną jest naturalnie brak znajomości języka.

Podobne sytuacje często występują przy próbie założenia konta w banku czy choćby wynajęcia mieszkania. W świetle tych faktów, wyjazd do innego kraju z zamiarem zarobku i w dalszej perspektywie osiedlenia się, jest wręcz niemożliwy bez podstawowej znajomości języka. Powagę sytuacji potęguje ton obecnej polityki Zjednoczonego Królestwa wobec imigracji.
Przed przyjazdem do któregokolwiek z krajów Europy w celach zarobkowych, warto jest poznać choćby podstawy języka. W Wielkiej Brytanii, Polacy mają coraz więcej możliwości nauki, a także poprawy swoich umiejętności językowych. Swoją ofertę promują szkoły językowe, doradztwa lingwistyczne i inne polskie instytucje, chętne do pomocy i oferujące naukę języka zaczynając nawet od absolutnych podstaw.

Samozaparcie i ambicja w nauce języka może zaowocować, nie tylko poprawą swojego poziomu życia za granicą, ale przede wszystkim satysfakcją z własnych osiągnięć, która jest trwalsza niż pieniądze wypracowane przy kolejnych nadgodzinach.

Umiejętne władanie choćby podstawowym słownictwem, pozwala na bardziej efektywną komunikacje, a także na zajmowanie wyższych – lepiej płatnych stanowisk pracowniczych. Naturalnie przekłada się to na wysokość zarobków, a przez to też na poziom życia danej osoby. Inwestujmy w siebie, ponieważ to nie ilość godzin naszej pracy, ale nasze poświęcenie, samozaparcie i determinacja przekładają się na nasz sukces, niezależnie od tego co on dla nas oznacza.

Sharing is caring!