Gwałt po europejsku

O gwałcie mówi się wtedy, gdy dojdzie do precedensu nagłośnionego przez media. W ostatnich miesiącach nagłówki krzyczą o przestępstwach popełnionych przez uchodźców. I każdy współczuje, padają potępiające komentarze, którym towarzyszy zażenowanie i strach. Niestety, rozmowa na temat gwałtu, który jest zjawiskiem powszechnym we wszystkich krajach (nie tylko) Europy budzi skrępowanie. Co więcej, małżeńska sypialnia to miejsce, które w temacie zupełnie się pomija.

Sytuacja w Europie robi się coraz bardziej napięta. Prasa prześciga się w sensacyjnych doniesieniach, ludzie czytają, Parlament Europejski dyskutuje, uchodźcy gwałcą. I tak w koło Macieju nic się nie zmienia. Rzeczywistość weryfikowana przez ostatnie wydarzenia zmusza nas po raz kolejny do podjęcia tematu o tyle bulwersującego, że choćbyśmy zlikwidowali problem uchodźców niewiele się zmieni, ponieważ Europejczycy też gwałcą. I to na masową skalę.

Na pewno nie jesteś taki sam?

Stare arabskie przysłowie mówi: „Honor mężczyzny znajduje się między nogami jego kobiety”. Europejczycy podnoszą larum, że w bliskowschodniej tradycji szacunek do kobiety jest zjawiskiem marginalnym. Z perspektywy białego, wykształconego mężczyzny, który zna kilka pojęć w tym: gwałt, napaść seksualna i konsekwencje prawne oczywistym jest, że przedmiotowe traktowanie kobiety jest czymś absolutnie złym. Teoretycznie.

muzułmanie

Nie można zaprzeczyć, że muzułmanie podchodzą wręcz obsesyjnie do czystości kobiety. My, Europejczycy mający wiedzę, często wybiórczą, na temat przekonań Islamu posiłkujemy się w ocenach stwierdzeniem, że przyjezdni gwałcą w imię religii. Idąc tym tokiem myślenia, jest duże prawdopodobieństwo, że ja – biała kobieta zostanę zgwałcona w szczytnym celu nawrócenia mnie na właściwą drogę. Proste. Ale możemy podejść do tematu po ludzku i powiedzieć sobie wprost, że uchodźcy gwałcą z takiego samego powodu, co mężczyźni w innych miejscach na świecie: bo nieokiełznany, zwierzęcy popęd seksualny i potrzeba sprawowania kontroli nie pozwala im na normalne funkcjonowanie. Krzyczymy o prawach ciemiężonych na Bliskim Wschodzie kobiet, wysyłamy misje humanitarne i organizujemy edukacje seksualną dla muzułmańskiego ciemnogrodu, która już nic nie zmieni, ponieważ kulturowe postrzeganie mężczyzny i kobiety jest zakorzenione zbyt głęboko. Nikt nie zaprzeczy, że to inicjatywy godne pochwały. Ale teraz odpowiedzmy sobie na jedno zasadnicze pytanie: jak traktujemy kobiety, które doznały krzywdy gwałtu w Europie? Nasze znajome, sąsiadki, córki? Żyjemy na kontynencie dumnym z tradycji, chrześcijańskich korzeni, jednocześnie uważamy się za cywilizowanych liberałów, dla których seks już dawno przestał być tematem tabu.

Ze statystyk wynika, że na polskie komisariaty w 2015 roku zostało zgłoszonych zaledwie ok 2 tysięcy gwałtów. Dla porównania w Szwecji co roku zgłaszanych jest ok 6 tys. przypadków wymuszeń kontaktu seksualnego, a to dopiero początek góry lodowej. Bardziej zatrważające jest, ilu przypadków seksualnej napaści z różnych względów nie zarejestrowano.

Moja wina, moja bardzo wielka…czy aby na pewno?

Gwałt jest z pewnością jednym z najbardziej traumatyzujących przeżyć, jakich kobieta(mężczyźni również padają ofiarami przemocy seksualnej, jednak takie przypadki rejestrujemy o wiele rzadziej)może doświadczyć. Atak na fizyczność, to jedno. Drugim jest tabu, które zamiatamy pod dywan: minuta po, dzień, tydzień, miesiąc, rok, 10 lat. Naruszenie intymnej sfery, której nie można równać z niczym innym jest zbrodnią pokutującą w ofierze do końca życia.

Nierzadko pokrzywdzone postanawiają cierpieć w milczeniu. Wiele z nich, choć wie, gdzie zasięgnąć pomocy (pogotowie, policja, ośrodek pomocy kryzysowej) świadomie z niej rezygnuje: z obawy przed sprawcą, obawą przed upokorzeniem, napiętnowaniem społecznym oraz, o czym nie należy zapomnieć, ofiara często traktowana jest podejrzliwie przez wymiar sprawiedliwości a zeznania traktowane są z przymrużeniem oka. No i wstyd, który jest destrukcyjny dla psychiki i drastycznie obniża samoocenę, co skutkuje zaburzonym obrazem samego siebie i trudnościami w późniejszych relacjach, nie tylko damsko – męskich. Stres pourazowy przybiera różne formy, jednak możemy wyróżnić pewne zależności, które obserwujemy u każdej ofiary: stany lękowe i depresyjne, zamknięcie w sobie,permanentny strach, złość, zaburzenia snu i odżywiania – wiedziałeś?

Nierzadko zdarza się, że skutkiem napaści seksualnej jest albo wirus HIV, albo ciąża. Osoby zarażone wirusem bardzo często nie są informowane przez lekarza prowadzącego o tym, że przysługuje im profilaktyka, która rozpoczęta odpowiednio wcześnie może zapobiec uaktywnieniu się wirusa, a co najważniejsze, jest refundowana. W efekcie tego, nieświadoma ofiara przestępstwa albo rozpoczyna wątpliwą przygodę z wirusem, albo wykłada z kieszeni, jak kawa na ławę, 6 tysięcy złotych. W Polsce od wielu lat toczy się zacięta batalia pomiędzy środowiskiem feministycznym, które domaga się zmiany prawa aborcyjnego na podobne do obowiązującego w Wielkiej Brytanii, a obrońcami życia, którzy obecne prawo do usunięcia ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego chcą zlikwidować z zapisu konstytucyjnego.

Hilary Beaumont, dziennikarka poruszając ten trudny temat zauważyła, że społeczny przekaz brzmi ‘nie daj się zgwałcić’ zamiast ‘nie gwałć’.

przemoc domowa w szkocji

My, jako społeczeństwo musimy stanąć po jednej stronie barykady i mówić głośno, że ofiara zawsze będzie ofiarą, niezależnie od tego, czy feralnego dnia założyła spodnie, czy spódnicę. „Biegała po nocy, to ma”,”Piła, pewnie prowokowała pod dyskoteką” – ostracyzm społeczny w najgorszym wydaniu. Alkohol pełni podobną rolę w obwinianiu ofiary i usprawiedliwieniu sprawcy, co kusy przyodziewek. Kilka lat temu w ankiecie przeprowadzonej przez brytyjską organizację Campaign to End Rape (Kampania Na Rzecz Eliminacji Gwałtów) jedna czwarta kobiet zeznała, że nie zgłosiłoby napaści na policję, gdyby wcześniej wypiły alkohol, a aż 40% biorących udział w ankiecie, że doznały gwałtu ze strony mężczyzn, których znały. Co przerażające, spory odsetek kobiet, które mogą być potencjalnymi ofiarami obwinia…ofiarę. I dlatego zadaję sobie pytanie: kobiety, gdzie jesteście? Oczywiście należy wziąć pod uwagę sytuacje wzmożonego ryzyka, natomiast ocena społeczna wyrządza krzywdę równie wielką, co gwałciciel. Reakcje środowiska, w którym żyjemy są o tyle brutale, że oficjalnie nikt nic nie wie, ale wszyscy gadają. A jakże, prawda? Szepczą, patrzą, oceniają. A szepty są najgorsze, napiętnowanie prowadzące do cichego wykluczenia ofiary, która obwiniając siebie powolutku wycofuje się z życia. Seksuolodzy są zgodni: łatwiej obwiniać siebie, niż sprawcę, który jest nieznany. Pojawiają się irracjonalne myśli i snucie domysłów o wyborze złej drogi, a przecież 80% gwałtów ma miejsce w…małżeńskiej sypialni.

Dzieci i żony głosu nie mają

W przekonaniu wielu ludzi gwałt w małżeństwie nie istnieje. Od lat pokutuje w nas przekonanie, że zgwałcić może tylko zwyrodnialec pod dyskoteką i w ciemnym osiedlowym zaułku, a seks to obowiązek każdej żony. Nieszczególnie pamiętamy o tym, że obowiązek obowiązkiem, ale musi istnieć obopólna zgoda małżonków na współżycie, w innym wypadku, choć to bez wątpienia prawda trudna do przyjęcia, mamy do czynienia z gwałtem za który grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Nie jest powiedziane, że brutalne i prymitywne akty seksualnej przemocy domowej mają miejsce wyłącznie w miasteczkach o niskim bezrobociu, gdzie dominuje problem alkoholowy, ponieważ gwałcone są zarówno kobiety z tytułem, jak sprzątaczki i bezrobotne. Osoby dobrze sytuowane milczą w obawie przed utratą dobrego wizerunku: mamy przecież dom, kredyt, dzieci, osiągnęliśmy pewien status, więc nie warto bruździć sobie w życiu. W rodzinach gorzej sytuowanych o problemie zaczyna się mówić, kiedy opieka społeczna zauważa problem, a na świat przychodzi piąte dziecko poczęte na skutek gwałtu. Jednak decyzja, która z pozoru wydaje się dobrowolna często podszyta jest strachem przed oprawcą, ponieważ gwałty małżeńskie często idą w parze z przemocą ekonomiczną.

przemoc w rodzinie agresja

Należy pamiętać, że seks jest wyrazem największej bliskości i ciężko jest sobie wyobrazić, co czuje kobieta przebywająca z oprawcą w jednym domu. Dobry ojciec i syn, wzorowy pracownik i gwałciciel po godzinach. Kobieta doświadczająca przemocy seksualnej w domu nie idzie na komisariat z tego samego powodu, co dziewczyny z dyskoteki, które wypiły za dużo – policja im zwyczajnie nie wierzy. Sprawy zarówno gwałtów małżeńskich, czy takich, które dokonały się w innej relacji partnerskiej są traktowanie po macoszemu, a ofiary posądzane o konfabulację. Kiedy dochodzi do wymuszonego kontaktu, niepoprzedzonego aktem przemocy, który zostawił trwały ślad ofiary są odsyłane z kwitkiem. Równie ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mężowie gwałcą swoje żony, ale z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że chodzi o pokazanie władzy oraz utrzymanie kontroli nad partnerką. Wiele z kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć o swoim cierpieniu przyznawały, że prowadziły z mężem aktywne życie seksualne, co potwierdza, że przyczyną nie musi być brak regularnego współżycia. Mężczyzna dopuszczający się aktu przemocy często źle interpretuje utarte frazesy, że „kobieta lubi na ostro” i „temperamentny kochanek, który przyciśnie ją do łóżka, kneblując usta jest w cenie”. I tutaj pojawia się kolejny problem, ponieważ kobiety często nie potrafią stwierdzić, czy granica między przyjemnością i oddaniem, a przemocą już została przekroczona.

Seksuolodzy i osoby pracujące z ofiarami przemocy domowej przyznają , że chociaż problem ten istnieje w setkach tysięcy przypadków, to coraz więcej kobiet przełamuje strach i zgłasza się po pomoc. Niestety, podjęcie tej decyzji często okupione jest załamaniem, depresją i niejedną próbą samobójczą.

Facet w spódnicy

- Jeżeli kobieta wkładając spódnicę, zaprasza do gwałtu, to ja też zapraszam - tak mężczyźni w spódnicach podpisują swoje zdjęcia. (Fot: za se.pl)

– Jeżeli kobieta wkładając spódnicę, zaprasza do gwałtu, to ja też zapraszam – tak mężczyźni w spódnicach podpisują swoje zdjęcia. (Fot: za se.pl)

Cieszy mnie fakt, że wiedza na temat kultury gwałtu w Europie dociera nie tylko do kobiet, ale również do mężczyzn, którzy mają żony i córki. W zeszłym roku została nagłośniona międzynarodowa akcja „Razem przeciwko kulturze gwałtu” zorganizowana w Polsce przez Mateusza Kijowskiego, który jako pierwszy zamieścił na portalu społecznościowym zdjęcie w spódnicy i podpisem: „Jeżeli kobieta zakładając spódnicę zaprasza do gwałtu, to ja też zapraszam”. Szczęśliwie, akcja odbiła się szerokim echem w polskich mediach. I kiedy wróciłam do tego tematu kilku dni temu, zaczęłam się zastanawiać : może właśnie teraz jest najlepszy czas, aby tę akcję powtórzyć?

OM | Marta Koszentka

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!