Grupa Brytyjskich bandytów niemal doprowadziła Polaka do śmierci!

To miał być zwyczajny, udany sobotni wieczór w angielskim mieście Cheltenham w hrabstwie Gloucestershire, spędzony w gronie znajomych na wspólnej zabawie. Najpierw kameralnie w domu, potem w dyskotece „na mieście”. Nikt z grupy Polaków, którzy jeszcze przed kilkunastoma minutami bawili się na parapetówce nie podejrzewał, że koniec wieczoru będzie tak tragiczny w skutkach.

brutalny napad na polaka

„Mężczyzna w poważnej kondycji w szpitalu po pobiciu w Cheltenham”, „Piątka wypuszczona za kaucją po aresztowaniu za usiłowanie zabójstwa na Tewkesbury Road” – brzmią nagłówki w brytyjskich mediach – „Glousestershire Echo” i BBC News. Oba dotyczą pobicia 27-letniego Polaka przez grupę Anglików. W żadnym artykule nie padają jednak informacje, że ofiarą był nasz rodak, a napaść była na tle rasowym.

Łukasz, który przyjaźni się z pobitym przypuszcza, że gdyby sytuacja była odwrotna, wszystkie brytyjskie media rozpisywałyby się, że to Polacy napadli na Anglików. – Polityczna poprawność nie pozwoli miejscowym mediom choćby wspomnieć, że atakowali Brytyjczycy wykrzykujący wszystkim nam znane „you fuc… polish bastards”, a ofiarą był bezbronny i spokojny Polak – tłumaczy.

27-letni rodak został tak dotkliwie pobity, że przez długi czas był w śpiączce, więc policja nie mogła go przesłuchać. Bezpośrednim świadkiem napadu był jego przyjaciel, jednak z uwagi na strach przed ewentualną zemstą, nie chce ujawniać swoich danych.

Pechowa Tewkesbury Road

– W sobotę urządziliśmy u siebie parapetówkę, na którą każdy zaprosił swoich znajomych, ode mnie przyszedł Wiesiek. Łącznie było kilkanaście osób. Około północy zdecydowaliśmy się wyjść na miasto. Z racji tego, że szliśmy dość dużą grupą, po drodze podzieliliśmy się na mniejsze ekipy. Ja i Wiesiek szliśmy w ostatniej grupie na samym końcu – mówi, chcący zachować anonimowość, świadek pobicia Polaka.

To właśnie rozdzielenie się na Tewkesbury Road było chyba największym błędem Polaków tego wieczoru. Lokalni chuligani nie znali bowiem słowa „honor” i atakowali nie zważając na to, że mają przewagę liczebną, że mogą kogoś zabić. To nie była równa walka, więc nie mogło się to skończyć dobrze.

– Przeszliśmy chyba z pół kilometra, kiedy Wiesiek przystanął, żeby zawiązać buty. W tym momencie zauważyłem z przodu jakieś zamieszanie. Przypatrując się dokładniej zobaczyłem w tłumie dwóch naszych chłopaków otoczonych przez pięciu młodych Anglików. Nie zastanawiając się wtedy ani minuty, podbiegłem do nich – mówi dalej.

Pięciu na trzech

To był początek kłopotów tego wieczoru. Rodacy nie spodziewali się jeszcze, że trafili na grupę młodych chuliganów z kryminalną przeszłością, którym zależy na tym, by komuś zrobić krzywdę.
Przewaga miejscowych nad Polakami zmniejszyła się, co nie spodobało się agresorom uzbrojonym w kamienie i grube kije, wykrzykującym obraźliwe hasła. Kilkakrotnie odbiegali, by znowu wrócić. Prawdopodobnie nieświadomie, ale udało im się uśpić czujność Polaków, by zaatakować po raz kolejny tym razem idącego z tyłu 27-latka, który już z zawiązanymi butami chciał dołączyć do kolegów. To mu się nie udało, bo około 40 minut po północy został zatrzymany przez trzech Anglików.

– Dzieliło nas może 40 metrów. Przestraszyłem się, że go zaatakują, więc ruszyłem w ich stronę. W pewnym momencie doszło między nimi do wymiany zdań, a kolega przybrał pozycję obronną przygotowując się na walkę. Jeden z Anglików uderzył Wieśka pięścią w twarz w rezultacie czego ten upadł na ziemię, w tym momencie zaatakował drugi z grupy. Podbiegł i kopnął go z całej siły w twarz – opowiada Polak.

Wykonanie wyroku

Rodacy mieli nadzieję, że to wystarczy chuliganom i ci odpuszczą, zanim stanie się komukolwiek większa krzywda. Nic bardziej mylnego. Do akcji włączył się wtedy trzeci, ostatni z mieszkańców Cheltenham, stojący za bezbronnym Polakiem. Zgodnie z relacją świadka, Anglik trzymając w ręce coś na kształt kija bejsbolowego, uśmiechając się i patrząc w oczy koledze, zadał decydujący cios w głowę i plecy Wieśka. Mężczyzna padł na ziemię nieprzytomny. Wyglądało to jak wykonanie wyroku. Nie pomogły prośby i przekonywania, że skrzywdzi Polaka, kiedy go uderzy. – Zobaczyłem, że Wiesiek ma całą twarz we krwi. Przenieśliśmy go na pobocze i udzieliliśmy pierwszej pomocy – mówi.

Na miejsce przyjechała policja i karetka, pobitego Polaka zabrano do Gloucestershire Royal Hospital. Stan rodaka był jednak na tyle poważny, że przetransportowano go do Bristolu. Mężczyzna przez długi okres czasu był utrzymywany przez lekarzy w śpiączce farmakologicznej z uwagi na ciężki stan zdrowia. Po prawie dwóch tygodniach od napadu, 27-latek mógł opuścić szpital. Policja, choć początkowo wydawało się, że złapała Anglików, którzy napadli na Polaków, nie zatrzymała wszystkich przestępców. Na okazaniu na komisariacie (w tydzień po zdarzeniu), kolega pobitego nie rozpoznał żadnego ze sprawców.

» Marta Łaczkowska | goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.
, , ,

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.
, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!