Gruby Nick – brutalny przypadek schizofrenii

Na nagraniu z policyjnej kamery widać jak szaleniec miota rzeczami, które stanęły mu na drodze i jednym kopnięciem wdziera się do domów w Edmonton w płn. Londynie. Wściekłego olbrzyma od bawiących się dzieci dzieli zaledwie drewniany płot, podobny do tego, który przed chwilą złamał, jak zapałkę. Oto historia człowieka, którego gazety nazwały Hulk.

Wtorkowe popołudnie, 23 czerwca 2015 roku. Przed sądem w Londynie trwa ostatnie posiedzenie w procesie Nicholasa S. z Enfield, który niespełna rok wcześniej w szaleńczym transie doprowadził do śmierci jednej osoby. Na sali są wszyscy: sędzia, ławnicy, prokurator, obrońca, a także rodzina ofiary. Jest też oskarżony, ale równie dobrze mogłoby go tu nie być. Spogląda na wszystko beznamiętnym wzrokiem, otumaniony przez leki psychotropowe. Zdaje się nie rozumieć co dzieje się wokół niego.

Za względu na stan psychiczny przebywa w szpitalu Broadmoor – jednym z trzech angielskich szpitali psychiatrycznych, dokąd trafiają chorzy psychicznie, którzy dopuścili się poważnych przestępstw, bądź, tak jak w przypadku Nicholasa, ci, którzy dopiero czekają na proces. Prokurator rezygnuje z mowy końcowej, bo jak twierdzi nie ma żadnej kwestii, w której nie zgadzałby się z obroną. Obrońca z kolei podkreśla jedynie fakt, że Nicholas nie jest dzisiaj tym samym człowiekiem, którego można było zobaczyć na nagraniu. Sędzia przed wypuszczeniem ławników na obrady zastrzega, że zaakceptuje tylko jednogłośny wyrok. Ławnicy wracają po nieco ponad 40-minutowej naradzie. Werdykt: niewinny z powodu niepoczytalności.

Gruby Nick? Zwykły chłopak

Nicholas miał wtedy 25 lat. Był postawnym mężczyzną z nadwagą o wzroście ponad 180 cm. Sylwetką przypominał raczej misia niż zabójcę. Na okrągłej twarzy ciężko było odnaleźć ślady obłędu. Zwykły chłopak. W okolicy wołali na niego „Gruby Nick”. Chciał walczyć w klatkach, ale kariera mu nie szła, więc dał sobie z tym spokój. Dostał pracę przy naklejaniu wielkoformatowych reklam, jednak problemy z piciem i narkotykami w końcu doprowadziły do tego, że ją stracił na trzy dni przed atakiem.

Nigdy wcześniej nie był agresywny, nie było z nim problemów, miał przyjaciół i wiódł w miarę normalne życie. Mieszkał w Enfield w północnej części Londynu, ale w tamtym czasie zatrzymał się w mieszkaniu znajomych w Edmonton, trzy kilometry dalej.

Trzeba go zdjąć

Kilka minut po trzynastej w czwartek, 4 września 2014 roku, policja otrzymała pierwsze zgłoszenie o mężczyźnie biegającym po okolicy z maczetą. Policyjny helikopter zawisł nad mieszkaniem przy Nightingale Road pięć minut później. Operator kamery szybko zlokalizował szaleńca z nagim torsem w jednym z ogrodów na tyłach domu. Nicholas niszczył wszystko, co znalazło się w jego zasięgu. Tymczasem przed domem gromadziły się kolejne radiowozy. W policyjnym radiu słychać głos oficera. – On jest zdenerwowany i bardzo niebezpieczny. Trzeba go zdjąć – słychać. Chwilę później olbrzym z maczetą przedarł się przez kolejny płot. Ludzie uciekali przed nim w popłochu.

Policjanci ewakuowali część mieszkańców. Sytuacja stała się dramatyczna, gdy giganta dzieliło zaledwie kilka metrów od bawiących się dzieci. Na ich szczęście szaleniec wszedł do sąsiedniego mieszkania. Jeden z policjantów w tym czasie wspiął się na dach i ostrzegł zajęte zabawą dzieci, które szybko ukryły się w domu. Policjanci osaczyli Nicholasa w pokoju sąsiedniego mieszkania. Wcześniej wyprowadzili z niego matkę i jej dwóch synów. Oficerowie sześć razy użyli wobec rozjuszonego Nicholasa paralizatora nim udało się go obezwładnić. Wciąż powtarzał te same zdania: „czerwony jest kolorem” oraz „jestem królem”. Mężczyzna trafił do szpitala, a policjanci dopiero wtedy odkryli rozmiary tragedii.

Gdzie są koty?

Na niecałą godzinę przed tymi wydarzeniami Nicholas pokłócił się ze znajomymi, u których mieszkał od kilku miesięcy. Oznajmił im, że zabił ich kota, bo ten próbował kontrolować jego umysł. Kłótnia była na tyle poważna, że dwójka przyjaciół uciekła z domu, a Nicholas gonił ich do samochodu, w którym wybił szybę, nim znajomi zdołali odjechać. Mężczyzna najprawdopodobniej już wtedy popadł w obłęd. Gdy wrócił do domu, złapał za maczetę i zaczął krzyczeć: „Gdzie są koty, one ukradły moją zapalniczkę”.

Następnie przedarł się do sąsiedniego ogrodu, w którym odciął głowę napotkanemu kotu. Potem wyszedł na ulicę i to samo zrobił z innym kotem, jaki wpadł w jego ręce. Przez otwarte drzwi wrócił do mieszkania, aby za chwilę znów pojawić się w ogrodzie. Z niego przedarł się do kolejnego, tratując drewniane ogrodzenie. Tam na swojej drodze spotkał 82-letnią Palmirę Silva. Emerytkę, która kilka lat wcześniej prowadziła w okolicy włoską restaurację. Kobieta była ubrana w kuchenny fartuch, ciemną spódnicę oraz białą bluzkę. Po krótkiej rozmowie Nicholas kilkukrotnie wbił ostrze maczety w ciało staruszki. Chwilę potem zabrał się do odrywania głowy od reszty ciała kobiety, a gdy skończył uniósł ją w górę, jakby chciał pokazać wszystkim dookoła czego właśnie dokonał. Przed domem już wtedy zaczęły zbierać się radiowozy.

W kręgu urojeń

Coś niedobrego z Nicholasem S. zaczęło dziać się kilka tygodni wcześniej. Znajomi, u których się zatrzymał twierdzą, że zachowywał się dziwacznie. Wspominał, że jacyś ludzie go obserwują, zaczął zadawać dziwne pytania oraz bełkotać i obserwować niebo, jakby odprawiał jakąś praktykę religijną. Przez cały czas czytał wiadomości o Iluminatach, zaczął obsesyjnie szukać ludzi, którzy kontrolują świat. Wkrótce w jego głowie pojawiły się demony i duchy, aż w końcu S. uwierzył, że to koty kontrolują jego umysł. Dwóch doświadczonych psychiatrów, którzy zajęli się mężczyzną po tragicznych wydarzeniach z września 2014 roku, bezsprzecznie zdiagnozowali schizofrenię paranoidalną. Specjaliści tłumaczyli irracjonalne działanie Nicholasa tym, że zabijając 82-letnią kobietę był przekonany, że zabija Adolfa Hitlera, który odrodził się w ciele staruszki albo też demona, którzy przybrał jej postać. A zatem starsza kobieta zginęła, ponieważ znalazła się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Po prostu stanęła na drodze bestii.

*********
Szpital Broadmoor na zachodnich obrzeżach Londynu. Kompleks budynków otoczony wysokim murem, do którego wjazd prowadzi przez bramę z dwiema niewysokimi wieżami z czerwonej cegły. W środku leczenie psychiatryczne odbywa około 200 mężczyzn. Wśród nich Nicholas S., który po procesie wrócił na leczenie. Zgodnie z wyrokiem sądu ma tu pozostać do czasu, aż jego zdrowie nie ulegnie znacznej poprawie. Co to oznacza? Średnio leczenie w tym ośrodku trwa sześć lat, choć są przypadki, gdy pacjenci spędzają za murami nawet trzydzieści. Część z nich nigdy nie kwalifikuje się do wyjścia na wolność.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

, , ,
Brytyjskie więzienia nie są w stanie powstrzymać rekordowej skali przemocy, samobójstw, samookaleczeń i przyjmowania narkotyków. We wszystkich tych przypadkach jest tam coraz gorzej – poinformował główny inspektor więziennictwa.

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

INFORMACJE I BIZNES

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

, , , , ,
Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

, , , , , , , ,
„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

STYL I KULTURA

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Jak zostać dawcą szpiku

, , , ,
Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

, , , , , ,
„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”