GRANICA

Autorem magazynu jest Damian Biliński

Nursing Home – „Zaczynamy życie bezrozumnie w pieluchach i takoż je kończymy”

W nursing home świat kręci się wokół jedzenia, pojenia, mycia, kupki, kolki i zatwardzenia, rozwolnienia i biegunki, wokół sprawdzania poziomu moczu w woreczkach u cewnikowanych pacjentów, wokół pilnowania pacjentów ze stomą, podawania leków na czas i zmieniania pampersów. Prawie dokładnie, jak w żłobku. Tylko dzieci ważą więcej i nie są już dziećmi.
14 grudnia 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Zagrożenia wynikające z użytkowania nowoczesnej technologii

Najnowocześniejszą technologią i nośnikiem informacji nie jest żaden komputer, tablet czy smartfon, ani też media społecznościowe. Dzisiaj najnowocześniejszym nośnikiem informacji jest współczesny człowiek – ten dobry i zły również.
28 lipca 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Brytyjczycy chcą, aby imigranci władali angielskim, choć sami za cholerę inaczej nie potrafią

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, powinno przyświecać wam Brytyjczykom od dziecka jaśniej niż korona Brytyjskiej Królowej. Takie podejście przyniesie wam więcej pożytku w kolejnych dziesięcioleciach niż utrzymywanie (sic!) „hordy” inteligentnych i zaradnych imigrantów.
5 maja 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Nic nie trwa wiecznie

Z Martą Mari, scenarzystką, reżyserką i założycielką grupy teatralnej w Edynburgu, na temat zmiany, przemijania, nadziei i teatru, rozmawia Damian Biliński.
27 kwietnia 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Polskie diabły w szkockim parlamencie

Z Patrycją Zając, nauczycielką, kompozytorką i scenarzystką, założycielką grupy teatralnej „Lustro SCENY” w Edynburgu, rozmawia Damian Biliński.
10 kwietnia 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Osobista „Wielkanoc”

Jakiś tam czas temu pisałem o nocy, a w zasadzie o tym, jak można w sposób radosny noc zagospodarować. I choć niektóre noce mogą być nudne, wyświechtane, częstokroć rutynowe, ta o której chcę napisać jest wyjątkowa, innymi słowy o Wielkiej Nocy słów kilka.
26 marca 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Mistrz szyderstwa!? „W Wielkiej Brytanii pracują tylko frajerzy”

„Jesteś zmęczony pracowaniem przez czterdzieści lub więcej godzin tygodniowo, tylko po to, by wyżywić swoją rodzinę? Chcesz mieć wszystko za darmo?” - Jeśli tak, przyjedź do Wielkiej Brytanii!
5 lutego 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Rewolucja kulturowa w Europie!?

skoro Europa przyjmuje tysiące uchodźców, zarówno tych którzy uciekają przed wojną jak i tych zwykłych "uchodźców ekonomicznych" i ma zamiar przyjąć tychże uchodźców jeszcze więcej i osadzać w obozach, karmić, poić i finansować pobyt w tychże obozach, to pytam jaką korzyść z tego Europa odniesie? Czy z faktu przebywania uchodźców w obozach, ekonomiści i politycy widzą jakąkolwiek finansową korzyść? A może ci uchodźcy powinni pójść do pracy?
8 października 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Polished hate

Brawo dla tej pani! Też bym tak zrobił; nie ma litości powinna nożem; szkoda że nie miała pistoletu; Ten klient co ucieka z dzieckiem powinien dostać kopa i to w jaja, świnia wykorzystuje dziecko, żeby coś ugrać te brudasy tak robią; bardzo dobrze, karygodne to jest to co piszesz pedale .. Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie, mogli nie przyjeżdżać do Węgier!! Huj w dupę brudasom czy to duży czy mały wypierdalać do siebie.
10 września 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Czy były arcybiskup Józef Wesołowski poszedł do nieba?

W piątek nad ranem, zmarł Józef Wesołowski były arcybiskup i nuncjusz na Dominikanie. Jednak, czy Józef Wesołowski zmarł w sposób naturalny, czy popełnił samobójstwo, czy został w tajemniczy sposób wysłany do pana Boga, okaże się po sekcji zwłok, ogłosił Watykan. Oskarżanemu groziło do 9 lat więzienia. Dlaczego?
29 sierpnia 2015/Autor OPEN MAGAZYN

„Pracownik czyli nikt”

Kim jest pracownik: John: 45-letni mężczyzna, z silnym akcentem z okolic Glasgow. Suchotnik, uzależniony od paczki papierosów dziennie. Wykształcenie: podstawowe. Operator wózka widłowego oraz kilku innych mniejszych pojazdów służących do przewożenia towaru. Kontrakt: umowa stała. Liczba godzin w pracy 39. Stawka 8,70 funtów za godzinę.
22 lipca 2015/Autor OPEN MAGAZYN

„Super niania”

Chcesz zostać opiekunką dzieci? Przygotuj się na procedury! Bo jeżeli się pracuje, a pracuje się po 12 godzin dziennie, to niektóre sprawy człowiek odsuwa na później, a później na kolejny dzień. I w ten sposób wszystko leży (śmiech). A tak na marginesie, a propos procedur, to śmiałam się, bo musiałam zrobić procedurę zmiany pieluszki, a to nie wszystkie dziwne procedury, które trzeba przejść!
18 lipca 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Taxi – „coś być musi do cholery za zakrętem!”

Najgorzej jeździ się w weekendy; przemoc, narkotyki, alkohol, brak pieniędzy, a nawet seks oferty. Niektórzy młodzi Brytyjczycy pod tym względem są okropni, a Brytyjki jeszcze gorsze. Jednak żeby nie było jednostronnie to warto wspomnieć, że Polacy wcale nie są lepsi.
14 lipca 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Polacy na emigracji potrzebują psychoterapeuty

Problemy w pracy przekładają się na problemy w domu. Ale tych problemów jest znacznie więcej. – Wiele osób przeżywa duży lęk związany z pierwszym spotkaniem. Na początku często pacjenci tłumaczą, że nie wiedzą od czego zacząć, przepraszają za płacz i zdenerwowanie. Wstydzą się, że nie potrafili sami sobie pomóc.
11 lipca 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Prostytucja na emigracji

Konkurencja jest bardzo duża. Jeśli działasz na własną rękę musisz liczyć się z konsekwencjami, że ktoś zapuka do drzwi i Cię pobije, okradnie lub zmusi do współpracy. Tutaj liczy się cwaniactwo i siła. Klienci są różni.
8 lipca 2015/Autor OPEN MAGAZYN

MARZYCIELKA PRAKTYCZNA JESTEM. FOTOGRAFIA ARTYSTYCZNA

O fotografii i grafice artystycznej z Dorotą Puszkiewicz-Nowicką, która horrorów ani szkockich duchów się nie boi, ani wietrznych i deszczowych plenerów, a jak trzeba to studio ze wszystkimi lampami postawi – w domu.
4 października 2014/Autor OPEN MAGAZYN

KATARZYNA, EROTYK I KOLOROWE BAJKI DLA NAJMŁODSZYCH DZIECI

Kiedyś napisałam erotyk, zapisałam go w programie, ale nie zamknęłam; odeszłam dosłownie na chwilę od komputera i mój młodszy syn Radek, przeczytał”. – rozmowa z Katarzyną Campbell, autorką wierszy dla najmłodszych.
28 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

MARIHUANA LEKIEM NA CAŁE ZŁO. LOLEK. MOJA ULUBIONA BAJKA

Przegrywa nie tylko Radek, który przez marihuanę stracił mnóstwo pieniędzy, zdrowie, a wcześniej dziewczynę. Niektórzy stracili żony, rodziny, ale przede wszystkim sens życia, tzn., przewartościowali życie na "Lolka".
23 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

MOJA PRACA TO FILOZOFIA, PSYCHOLOGIA I PASJA

Mały i dość ciasny sklep spożywczy z polskimi produktami. Na końcu sklepu wąskie i dość klaustrofobiczne wejście po schodach na pierwsze piętro. Im bardziej zbliżałem się do celu, tym muzyka grała głośniej.
23 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

HOUSE OF HERETICS. POZYTYWNY BZIK – JOANNA CHOMICZ PROJECT

Archeolog, fotograf, kompozytor. Gra na pianinie, maluje obrazy, pisze opowiadania, uwielbia piec chleb i słodką szarlotkę. Kocha zwierzęta i naturę; fotografuje patyki i śmiecie, projektuje odzież i filmowe kostiumy.
22 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

TO NIE FIZYKA KWANTOWA A KRYZYS! O KONDYCJI POLONIJNYCH MEDIÓW, CZĘŚĆ II

Z Radosławem Zapałowskim, publicystą i felietonistą, który publikuje w NIE, Coolturze, Przeglądzie, PiZGU, Emigrancie i na portalach internetowych o kondycji polonijnych mediów rozmawia Damian Biliński | część II
21 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

TO NIE FIZYKA KWANTOWA A KRYZYS! O KONDYCJI POLONIJNYCH MEDIÓW

Artykuły pisane są w koszmarny sposób, ale również ich wartość merytoryczna i intelektualna jest zatrważająco niska. Dodatkowo polskie media w UK przejmują za to najgorsze wzorce „portalozy” i tabloidów...
20 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

BLISKO JESZCZE BLIŻEJ. TOMASZ ŚWIEŚCIAK FOTOGRAFIA ULICZNA

Z reguły wyczuwam, że miejsce w którym przebywam ma potencjał, że za chwile coś się wydarzy, że brakuje tylko jednego elementu aby nacisnąć spust migawki, wtedy po prostu czekam, rozglądam się, poszukuję.
18 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

SKUTKI NIEPOŻĄDANE: POEZJA, PROZA, FOTOGRAFIA I REŻYSERIA

Paulina Krzyżaniak, poetka i prozaiczka młodego pokolenia, fotografka i reżyserka filmów krótkometrażowych. Mieszka i studiuje w Glasgow. Fascynuje się pop kulturą i mediami. Uwielbia koty i sztuczną biżuterię.
13 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

NIE SZUKAM CZŁOWIEKA, ALE PRÓBUJĘ GO ZROZUMIEĆ. REPORTER Z DUNDEE

Wolę jednak taką pozorną otwartość na ulicy, niż szczerą nienawiść, którą obserwowałem na początku lat 2000 w Polsce. Uważam, że tu, szczególnie na szkockiej wsi, na której mieszkałem przez siedem lat, nie jest źle.
11 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

FREDERICK HERBERT ROSSAKOVSKY-LLOYD, PROWOKATOR NIOSĄCY SŁOWA

Całym światem rządzi prawo przyczyny i skutku. Mam zwyczajny życiorys. Gdybym był kolarzem, ścigałbym się pewnie wszędzie tam, gdzie się da, zbierałbym medale i nauczałbym pozostałych jak skutecznie pedałować.
11 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

HALLO PIZZA! NAJLEPIEJ SMACZNIE, SZYBKO, TANIO, I BEZPIECZNIE

Popołudniu czy wieczorem? Nieważne. Istotne, żeby było smacznie, tanio i szybko. Nad czym zastanawiają się pracownicy dostarczający pizzę? Podpowiem: Czy po realizacji zamówienia wrócą do domu cali i zdrowi?
10 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

KURZA TWARZ CZYLI O KURACH I JAJKACH W RZECZY SAMEJ

Kurza twarz. Reflektory podświetliły promieniem światła zamknięty rząd baraków znajdujących się za wysokim, drucianym, kolczastym ogrodzeniem. Strażnik i jego psy przeszli tuż obok drżących o swoje życie więźniów.
10 września 2014/Autor OPEN MAGAZYN

GOOD MORNING – AFTER PILL

No i stało się to, czego w Polsce należy oczekiwać za jakieś powiedzmy 100 lat, choć katolików w Polsce, tak jak w Stanach Zjednoczonych, nie brakuje. Jak podały media, m.in. brytyjskie BBC „Administracja prezydenta Barack'a Obamy zapowiedziała, że dostosuje się do wyroku sądu i nie będzie dalej blokować dostępności pigułki antykoncepcyjnej “dzień po” bez recepty dla wszystkich kobiet i dziewcząt, bez ograniczeń wiekowych”.
19 czerwca 2013/Autor OPEN MAGAZYN

KOSZYK PEŁEN KOLORÓW

Gdy w wyobrażeniu mojego świata cofam czas, obrazy zmieniają barwę, nasycenie, światło. Jasne błękity przechodzą w mocniejsze odcienie: Fiolet, szafir i turkus skaczą w słodką pomarańcz, krwistą czerwień, purpurę, kwaśną cytrynę. Im głębsze wyobrażenie koloru, tym bardziej oczywista wyłania się biel lub czerń. Lubisz truskawki?
18 czerwca 2013/Autor OPEN MAGAZYN