Góra, której nie widać

Kocham góry i możliwe, że właśnie dlatego do rozpoczęcia dyskusji na zupełnie inny temat wybrałam góralski dowcip.

giewont

Grupa ceprów spragniona legendarnego Giewontu dorywa bacę i prosi:

– Baco, pokażcie nam Giewont.
– No, dlocego ni, panocku. Pokażem. Widzita te góre?
– No, no, widzimy.
– To nie je Giewont. A widzita tamtą?
– No, no, widzimy, widzimy.
– To tys nie je Giewont. A widzita tamtą?
– Nie, nie widzimy. – odpowiada rozczarowany ceper.
– To je Giewont.

No i właśnie to jest clou moich rozważań. Giewontu w Tatrach trudno nie dostrzec, bo od wieków wiadomo, gdzie stoi, ale jak się go będzie chciało zobaczyć z doliny Chochołowskiej może być problem. A ceper to jest takie coś, co przyjeżdża w góry w sandałkach i letniej koszulce i lezie na Rysy, a potem się dziwi, że tam jest dużo kamieni i zimno. Ewentualnie za gorąco – kwestia pory roku i godziny na zegarku.

Tam jest nie tylko dużo kamieni, po których trudno chodzić w sandałkach, ale są również przepaści, do których można zlecieć na mordę i jedyna droga prowadzi tylko do Pana Boga i już w innym życiu, bo w ziemskim się nie da. Zlatywanie z wysokości kilkuset metrów na podłoże skalne ma dla człowieka skutek śmiertelny.

Te góry jakieś takie niedobre są, nieprzyjazne dla idiotów, nie mają autostrad i ciepłych hoteli, wytworzyły płaszczyzny pionowe, po których w sandałkach ani dudu i jeszcze na dodatek przerwy w tych płaszczyznach i żadnych uchwytów, poręczy, schodów i wind nie ma.

Moja irytacja jest zrozumiała, a analogię współczesnego świata do ceprów w górach zaraz wytłumaczę.

Wytworzyliśmy społeczeństwo, jak już mówiłam, wyższej cywilizacji. Nad czym ona jest wyższa? Prześmiewców chwilowo proszę, żeby się wyłączyli, bo pytania na temat wyższego wykształcenia też już słyszałam. Nasza wyższość mianowicie polega na naszej wiedzy, na sile umysłu i duszy, na tym, jak sobie radzimy z problemami kwadratury koła.

Nie jest łatwo dostać w spadku po przodkach bajzel, który trzeba ogarnąć, tylu ludzi załadowanych na jedną Ziemię, tylu ludzi z tak różną świadomością i mentalnością… Można, oczywiście, wszystko zwalić na Adama i Ewę, zasłonić się Szatanem i grzechem pierworodnym, ale słoń ma to do siebie, że można nim zasłonić fortepian, fortepianu natomiast nie można zafortepianić. Prędzej, czy później ideał sięga bruku. A, to już Norwid. Przyznaję, że zrozumienie jego wierszy wymaga więcej, niż szkoły podstawowej.
Należę do bardzo wierzących ludzi, wierzę w Boga, ale korzystam z furtki, którą mi otworzył. Dał mi własną wolę i umysł, którego nauczyłam się używać.

Może wyciągnęłam złą lekcję z Jego nauki. To już Bóg mnie osądzi, ale póki co nie mam ochoty patrzeć na skutki naszych błędów. Ten baranek razem ze lwem na jednej łące, na której paść się będą wspólnie na zielonej trawce, to może jednak trochę później.

Teraz widzę, jak bardzo jesteśmy nieprzygotowani do wojny. Ta wyższa cywilizacja całkowicie ukierunkowała się na bezbronność, bezsilność, na słabość. Widzę ile pokoleń zostało zmarnowanych bezstresowym wychowaniem.

Pięknie sobie zafundowaliśmy Giewont, którego nie widać zza tamtej góry.

Nie dostrzegamy problemów, bo przecież II wojna światowa już przeminęła, trzeciej nie będzie, polityka nas nie obchodzi, ważniejszy jest większy telewizor i lepszy samochód, jeżeli coś stanie się mojemu dziecku pozwę szkołę, opiekuna, szpital, albo cokolwiek. Mojemu dziecku nie może się nic stać, nie pozwolę na żadne szkoły przetrwania i na żadne przeciążające umysł nauki w szkole.

Wiele matek się ze mną nie zgodzi, bo przecież jestem okrutna, ale ja mam jeden argument w ręce.

Kiedy II wojna światowa zapukała do wrót mojej rodziny prababcia usiadła i zaczęła płakać. Mężczyzni poszli na wojnę, wielu nie wróciło. Prababcia była wychowana na damę, nikt jej nie nauczył, jak walczyć, przeciwnie nauczono ją, że kobieta powinna być tylko kobietą. Za męża miała carskiego oficera i przemyślenia mojego pradziadka też niewiele jej powiedziały, nie nauczono jej myśleć i rozmawiać z mężczyzną, którego poślubiła. Nie miała dostępu do książek, z biblioteki w jej domu korzystali mężczyźni. Nauczono ją troszczyć się o dom i produkować przepiękne koronki. Do dziś mam dwie serwety, które przypominają brabanckie koronki.

Prababcia urodziła się w 1888 roku. Jej córka i syn z konieczności, a może i pod wpływem ojca poszli na wojnę inaczej, niż żołnierze. Wstąpili do partyzantki.
Mój pradziadek, zmarł tuż po wojnie. Trochę za bardzo gestapo wniknęło w jego organizm.

Dziwne są losy ludzi, człowieczy los, to nie bajka, ani sen, to tylko rzeczywistość i choć możemy się nad nim zastanawiać i dywagować, to jedno jest dla mnie pewne.
Nie tabula rasa. Nie wszystko da się w nas wszczepić i zaprogramować. Tworzą nas geny i mózg. To ogromna siła i do dziś zastanawiam się dlaczego carski oficer został szewcem. Mój pradziadek właśnie tak zrobił.

Może przestanę się w końcu kiedyś dziwić. Mąż mojej przyjaciółki, jedno z lepszych dziennikarskich piór, jakie w swoim życiu widziałam zajął się ogrodnictwem, poklepał mnie po ramieniu i powiedział:

– Pisz, Aśko, pisz, ja wolę hodować róże.

Co, do cholery jest w tych różach?! Najpierw Mały Książę, potem mój Wuj, kapitan kawalerii i partyzant, mój chrzestny Ojciec we Francji, o mało przez róże i przez żółwia nie trzeba było przestawić domu… Co w nich jest? Ucieczka…?

Choć kocham róże jeszcze nie jestem na tym etapie.

Pod własnym dachem mam wyznawcę Chrystusa. Nie weźmie broni do ręki, nie pójdzie na wojnę, nie zabije drugiego człowieka. Jego jedyną siłą jest Biblia, ale tam nie napisali, jak zahamować krwotok tętniczy, opatrzyć otwarte złamanie kości, poradzić sobie z ratowaniem życia, kiedy temperatura spada poniżej 40 stopni Celsjusza, a krew mordowanych przelewa się przez ręce. Po czym mianowicie rozpoznajemy, że temperatura spadła poniżej sorok gadusow? A po tym, że trzeba się szybko spieszyć, bo szmata założona jako tamponada zamarza nam w rękach. W gułagu odpowiedź więźniów jest inna. 41 stopni jest wtedy, kiedy facetowi mocz zamarza i po odejściu tworzy fikuśny filarek.

Mnie to bardzo mało śmieszy, Sołżenicyna przerobiłam już dawno, ale ja mam 50 lat ziemskich i co najmniej 5000 lat przemyśleń ludzkich.

Duuużo czytałam i przysłuchiwałam się ludzkiej historii. Mam w ręku dobre narzędzia. Znam wiele języków i potrafię się podłączyć do sieci. Biblioteki, które kiedyś wymagały podróży, żeby do nich dotrzeć mam w zasięgu ręki. Uczę się szybko, bo taka już moja natura i, mało tego, uczę się na zapas. Banki danych tworzą w moim mózgu broń. Inną, niż szybkostrzelny karabin, inną, niż moja ukochana beretka, ale równie skuteczną.

Dzieciak, którego teraz muszę pielęgnować, o przepraszam, nie muszę, chcę, razem ze swoim tabloidem i smartphonem zniknie, zanim ja powiem uciekaj! Jest absolutnie nieprzystosowany do życia w ekstremalnych warunkach. Dla niego ekstremalne wydaje się nawet to, że nie mam samochodu i nie mogę go podwieźć na lotnisko.

No, cóż, człowiek własne wybory kształtuje sam. Prowadzić samochód potrafię, ale mam zbyt mało cierpliwości, żeby opanować sztukę składania go w kopertę i chowania do torebki, a jeszcze bardziej wkurza mnie fakt, że silniki najbardziej przeze mnie ukochanych modeli zatruwają środowisko. Poczekam na elektryczne samochody, a w międzyczasie przesiądę się na konia. To jest to, do czego przywykłam od dziecka. Nie przeraża mnie fakt, że jazda konna jest strasznie niebezpieczna. Śmieję się z tego. Żaden koń mi jeszcze krzywdy nie zrobił. I nie zrobi.

Ludzie, którzy podejmują się tak trudnych wyzwań muszą się liczyć i z tym, że kiedyś braknie mu towarzyszy broni i pozostanie sam, a wokół niego rozkwitnie pajdokracja.
Grzeczni, mili i bezradni, wychowani w kulcie życia, czym jesteśmy, jeśli trzeba wezwać pogotowie ratunkowe? Potrafimy sami sobie udzielić pierwszej pomocy? Niewielu to potrafi. Oglądacie nas w telewizji na pięknych filmach i cieszycie się tym, że istniejemy.

Zgódźcie się w końcu na to, że po to, żebyście mogli kupować swoje piękne samochody i telewizory musi zaistnieć ktoś, kto was obroni. My się nie klonujemy z nieziemskiej energii. Jesteśmy takimi samymi ludźmi, jak wy. Umieramy, cierpimy, starzejemy się i jesteśmy bardzo podatni na strzały.

Wkrótce niewielu nas pozostanie. A potem nie będzie już gdzie napisać zażalenia. Zaniedbaliśmy problem uczenia języka rosyjskiego i dialektów arabskich, zatem jedyne zażalenie trzeba będzie skierować do Pana Boga.

» Joanna Goldberg
Fot: „Giewont a4” autorstwa Opioła Jerzy – Praca własna. Licencja CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Giewont_a4.jpg#/media/File:Giewont_a4.jpg

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.
, , ,

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.
, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!