Głodówką zwalczył wyniszczającą chorobę

Klasyczne leczenie nie dawało rezultatów, dlatego postanowiłem zastosować inne rozwiązanie. I choroba ustąpiła – mówi założyciel Grupy Poetyckiej Poezja Londyn, Adam Siemieńczyk, w rozmowie z Dariuszem Dzikowskim.

Cztery dni temu zakończyłeś głodówkę. Trwała 24 dni…

– I w końcu mogę normalnie zjeść. Przy czym muszę przyznać, że w jej trakcie nie miałem problemów, żeby przechodzić koło restauracji czy siedzieć w towarzystwie osób coś konsumujących. Natomiast, owszem, planowałem, że po zakończeniu terapii zasiądę przy porcji pyz i typowo polskim obiedzie – kotlecie z ziemniakami i smażoną marchewką.

Tak długa głodówka to duże wyzwanie.
– W moim przypadku nie tyle wyzwanie, co droga do wyzdrowienia. I efekty są widoczne – mam lepszą koncentrację, lepiej śpię, łatwiej komunikuję się z ludźmi, jestem bardziej stabilny emocjonalnie. Psychicznie jest naprawdę dobrze.

A fizycznie?
– Długi okres niejedzenia to wstrząs dla organizmu. Piłem tylko wodę, średnio pięć litrów dziennie i trochę kawy, dlatego fizycznie nie czułem się zbyt dobrze. Po dziesięciu dniach wejście po schodach sprawiało mi problem, a w 24. dniu zemdlałam i wtedy postanowiłem powiedzieć „stop”. Niemniej, jak wykazały badania lekarskie, wszystko jest w porządku, obecnie organizm powoli się regeneruje. Muszę tylko dbać o dobre odżywianie. Moja dieta oparta jest na warzywach, do tego dochodzą soki, gotowane białe mięso, kasza gryczana, fasola, groszek. Przed głodówką ważyłem 80 kg (przy wzroście 177 cm – przyp. DD), a obecnie o 12 kg mniej.

To dość niekonwencjonalny sposób leczenia się.
– Niemniej w moim przypadku, bo każdy organizm może na taką terapię reagować różnie, chyba jedyny skuteczny. Wcześniej próbowałem różnych rzeczy i nic nie przynosiło wymiernych efektów. A z chorobą zmagam się od 10 lat, wszystko zaczęło się kiedy mieszkałem w Paryżu.

W Paryżu?
– To był twórczy okres w moim życiu. Sporo malowałem, wystawiałem swoje prace w tamtejszych galeriach. Łącznie uczestniczyłem w 12 wystawach zbiorowych i jednej indywidualnej. Zawodowo i prywatnie żyłem bardzo intensywnie, regularnie bywałem w Warszawie i właśnie podczas jednej z takich wizyt, kiedy odprowadzałem kolegę na przystanek autobusowy, nagle poczułem przenikliwy ból w brzuchu – tak silny, że przez 20 minut siedziałem skulony nie mogąc się ruszyć. To był początek, od tamtej pory w większym bądź mniejszym stopniu dolegliwości się powtarzały. Po powrocie do Paryża było coraz gorzej. Miałem bóle, krwawienia, nudności, jednak badania lekarskie nic nie wykazywały. A ponieważ moja rodzina mieszkała w Londynie postanowiłem się przenieść do brytyjskiej stolicy. Tu próbowałem różnych rozwiązań – akupunktury, terapii wschodnich, porad znachorów. Owszem, trochę pomagało, ale po jakimś czasie znowu było źle.

W tym czasie założyłeś Poezję Londyn…
– …grupę promującą rodzimą kulturę i skupiającą polskich artystów zakotwiczonych na Wyspach Brytyjskich. Sztuka, głównie poezja oraz malarstwo, zawsze była mi bliska, stanowiła odskocznię i nadawała sens codziennej egzystencji. W Londynie organizowaliśmy spotkania w kameralnym gronie, ale też duże imprezy, na przykład Światowe Dni Poezji UNESCO. Udzielałem się w nich na ile mogłem, jednak z czasem ze względów zdrowotnych musiałem się z tego wycofać, rzutem na taśmę wydając jeszcze antologię poezji emigracyjnej „Piękni Ludzie”. Trzy lata temu wróciłem do Polski, żeby się leczyć.

W Anglii nie było takiej możliwości?
– Tutejsi lekarze nie potrafili określić co mi konkretnie dolega, tymczasem w szpitalu w Białymstoku zdiagnozowano chorobę Crohna. To rzadkie schorzenie, przejawiające się autoagresją organizmu, który niszczy sam siebie. Najczęściej atakowane są jelita, a z czasem choroba może przenosić się na stawy, wzrok i inne narządy.

Co jest jej przyczyną?
– Podłoże może być różne – psychiczne, genetyczne, wirusowe, żywieniowe. W leczeniu stosuje się bardzo silne leki – z jednej strony niby pomagają, jednak z drugiej wykańczają organizm. Kiedy zacząłem je zażywać czułem się fatalnie. Spuchłem, psychika zupełnie mi siadła. Całymi dniami miałem poczucie pustki – żadnych emocji, a jednocześnie silny ból, który uśmierzała morfina. Byłem dożywiany za pomocą kroplówki i wtedy zainteresowałem się terapią głodową.

Impuls?
– Raczej ciekawość. Dużo czytałem na ten temat – książki, blogi, relacje – pisane przez ludzi, którzy twierdzili, że w ten sposób zwalczyli różne choroby. Zresztą to nie nowość, takie metody stosowano już w starożytności, poddawali się im m.in. Arystoteles i Pitagoras. Obecnie na świecie funkcjonują kliniki, które leczą właśnie przez głodówkę, a jednym z popularyzatorów tej terapii jest rosyjski lekarz Giennadij Małachow.
Ja nie miałem nic do stracenia, dlatego postanowiłem spróbować. W ubiegłym roku przystąpiłem do głodówki, którą zacząłem w Londynie, a skończyłem w Polsce. Trwała 22 dni, w czasie których piłem tylko wodę. Pierwsze trzy doby były koszmarne, jedzenie śniło mi się po nocach, ale później poszło już z górki. Jednak, co najważniejsze, zaraz po zakończeniu terapii zrobiłem badania w szpitalu i lekarze orzekli, że choroba ustąpiła. Niemniej organizm był osłabiony, minęło kilka tygodni zanim doszedłem do pełnej formy. Wróciłem do Londynu, zająłem się pracą, a po ustabilizowaniu sytuacji zawodowej postanowiłem, że znowu muszę to zrobić.

Powtórzyć głodówkę?
– Przy przewlekłych chorobach to podstawa. Tym razem wytrzymałem o dwa dni dłużej.

Co dalej?
– Może za pół roku ponownie spróbuję. Czuję się dobrze i wierzę, że będzie jeszcze lepiej. Jednak mam świadomość, że nic, a szczególnie zdrowie, nie jest dane raz na zawsze…

Źródło | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

REKLAMA

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!