Głodówką zwalczył wyniszczającą chorobę

Klasyczne leczenie nie dawało rezultatów, dlatego postanowiłem zastosować inne rozwiązanie. I choroba ustąpiła – mówi założyciel Grupy Poetyckiej Poezja Londyn, Adam Siemieńczyk, w rozmowie z Dariuszem Dzikowskim.

Cztery dni temu zakończyłeś głodówkę. Trwała 24 dni…

– I w końcu mogę normalnie zjeść. Przy czym muszę przyznać, że w jej trakcie nie miałem problemów, żeby przechodzić koło restauracji czy siedzieć w towarzystwie osób coś konsumujących. Natomiast, owszem, planowałem, że po zakończeniu terapii zasiądę przy porcji pyz i typowo polskim obiedzie – kotlecie z ziemniakami i smażoną marchewką.

Tak długa głodówka to duże wyzwanie.
– W moim przypadku nie tyle wyzwanie, co droga do wyzdrowienia. I efekty są widoczne – mam lepszą koncentrację, lepiej śpię, łatwiej komunikuję się z ludźmi, jestem bardziej stabilny emocjonalnie. Psychicznie jest naprawdę dobrze.

A fizycznie?
– Długi okres niejedzenia to wstrząs dla organizmu. Piłem tylko wodę, średnio pięć litrów dziennie i trochę kawy, dlatego fizycznie nie czułem się zbyt dobrze. Po dziesięciu dniach wejście po schodach sprawiało mi problem, a w 24. dniu zemdlałam i wtedy postanowiłem powiedzieć „stop”. Niemniej, jak wykazały badania lekarskie, wszystko jest w porządku, obecnie organizm powoli się regeneruje. Muszę tylko dbać o dobre odżywianie. Moja dieta oparta jest na warzywach, do tego dochodzą soki, gotowane białe mięso, kasza gryczana, fasola, groszek. Przed głodówką ważyłem 80 kg (przy wzroście 177 cm – przyp. DD), a obecnie o 12 kg mniej.

To dość niekonwencjonalny sposób leczenia się.
– Niemniej w moim przypadku, bo każdy organizm może na taką terapię reagować różnie, chyba jedyny skuteczny. Wcześniej próbowałem różnych rzeczy i nic nie przynosiło wymiernych efektów. A z chorobą zmagam się od 10 lat, wszystko zaczęło się kiedy mieszkałem w Paryżu.

W Paryżu?
– To był twórczy okres w moim życiu. Sporo malowałem, wystawiałem swoje prace w tamtejszych galeriach. Łącznie uczestniczyłem w 12 wystawach zbiorowych i jednej indywidualnej. Zawodowo i prywatnie żyłem bardzo intensywnie, regularnie bywałem w Warszawie i właśnie podczas jednej z takich wizyt, kiedy odprowadzałem kolegę na przystanek autobusowy, nagle poczułem przenikliwy ból w brzuchu – tak silny, że przez 20 minut siedziałem skulony nie mogąc się ruszyć. To był początek, od tamtej pory w większym bądź mniejszym stopniu dolegliwości się powtarzały. Po powrocie do Paryża było coraz gorzej. Miałem bóle, krwawienia, nudności, jednak badania lekarskie nic nie wykazywały. A ponieważ moja rodzina mieszkała w Londynie postanowiłem się przenieść do brytyjskiej stolicy. Tu próbowałem różnych rozwiązań – akupunktury, terapii wschodnich, porad znachorów. Owszem, trochę pomagało, ale po jakimś czasie znowu było źle.

W tym czasie założyłeś Poezję Londyn…
– …grupę promującą rodzimą kulturę i skupiającą polskich artystów zakotwiczonych na Wyspach Brytyjskich. Sztuka, głównie poezja oraz malarstwo, zawsze była mi bliska, stanowiła odskocznię i nadawała sens codziennej egzystencji. W Londynie organizowaliśmy spotkania w kameralnym gronie, ale też duże imprezy, na przykład Światowe Dni Poezji UNESCO. Udzielałem się w nich na ile mogłem, jednak z czasem ze względów zdrowotnych musiałem się z tego wycofać, rzutem na taśmę wydając jeszcze antologię poezji emigracyjnej „Piękni Ludzie”. Trzy lata temu wróciłem do Polski, żeby się leczyć.

W Anglii nie było takiej możliwości?
– Tutejsi lekarze nie potrafili określić co mi konkretnie dolega, tymczasem w szpitalu w Białymstoku zdiagnozowano chorobę Crohna. To rzadkie schorzenie, przejawiające się autoagresją organizmu, który niszczy sam siebie. Najczęściej atakowane są jelita, a z czasem choroba może przenosić się na stawy, wzrok i inne narządy.

Co jest jej przyczyną?
– Podłoże może być różne – psychiczne, genetyczne, wirusowe, żywieniowe. W leczeniu stosuje się bardzo silne leki – z jednej strony niby pomagają, jednak z drugiej wykańczają organizm. Kiedy zacząłem je zażywać czułem się fatalnie. Spuchłem, psychika zupełnie mi siadła. Całymi dniami miałem poczucie pustki – żadnych emocji, a jednocześnie silny ból, który uśmierzała morfina. Byłem dożywiany za pomocą kroplówki i wtedy zainteresowałem się terapią głodową.

Impuls?
– Raczej ciekawość. Dużo czytałem na ten temat – książki, blogi, relacje – pisane przez ludzi, którzy twierdzili, że w ten sposób zwalczyli różne choroby. Zresztą to nie nowość, takie metody stosowano już w starożytności, poddawali się im m.in. Arystoteles i Pitagoras. Obecnie na świecie funkcjonują kliniki, które leczą właśnie przez głodówkę, a jednym z popularyzatorów tej terapii jest rosyjski lekarz Giennadij Małachow.
Ja nie miałem nic do stracenia, dlatego postanowiłem spróbować. W ubiegłym roku przystąpiłem do głodówki, którą zacząłem w Londynie, a skończyłem w Polsce. Trwała 22 dni, w czasie których piłem tylko wodę. Pierwsze trzy doby były koszmarne, jedzenie śniło mi się po nocach, ale później poszło już z górki. Jednak, co najważniejsze, zaraz po zakończeniu terapii zrobiłem badania w szpitalu i lekarze orzekli, że choroba ustąpiła. Niemniej organizm był osłabiony, minęło kilka tygodni zanim doszedłem do pełnej formy. Wróciłem do Londynu, zająłem się pracą, a po ustabilizowaniu sytuacji zawodowej postanowiłem, że znowu muszę to zrobić.

Powtórzyć głodówkę?
– Przy przewlekłych chorobach to podstawa. Tym razem wytrzymałem o dwa dni dłużej.

Co dalej?
– Może za pół roku ponownie spróbuję. Czuję się dobrze i wierzę, że będzie jeszcze lepiej. Jednak mam świadomość, że nic, a szczególnie zdrowie, nie jest dane raz na zawsze…

Źródło | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

REKLAMA

KUP PUBLIKACJĘ

Kup publikację „Emigracja krok po kroku”

Emigracja krok po kroku
Opis

POPULARNE TERAZ

, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.
, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.
, , ,

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.
, , ,

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?
, , ,

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.