FUKP! Czy Wielka Brytania opuści Układ Słoneczny!?

46-letni artysta komediowy Al Murray, w wyimaginowanym wcieleniu właściciela pubu, ogłosił start w wyborach do parlamentu. Komik zamierza walczyć z Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) i jej lidera Nigela Farage’a najlepszą bronią jaką dysponuje czyli żartem i kpiną.

__________________________________________________________________________________________________________

Murray parodiuje w sposób naprawdę mistrzowski. Dla swojej jednoosobowej partii obrał nazwę Wolna Partia Zjednoczonego Królestwa (Free United Kingdom Party w skrócie FUKP). Oprócz tego logo jego partii jest łudząco podobne (jak to w tego typu sytuacjach) do antyimigracyjnej partii Nigela Farage’a, któremu także się nieźle dostało.

Murray zarejestrował się w ważnym okręgu Thanet South, w hrabstwie Kent, który w poprzednich wyborach z 2010 r. konserwatyści „odbili” laburzystom, a obecnie UKIP chciałby odebrać torysom. W wideoklipie opublikowanym w internecie przyznał, że nie wie, gdzie okręg jest położony, ale „Margaret Thatcher też nie wiedziała, gdzie są Falklandy, a mimo to je obroniła”.

Choć pozuje na anglofila, swoim szyderstwem doprowadza do absurdu ksenofobiczne i bezkrytyczne uznanie UKIP dla tego, co brytyjskie. Kpi z niechętnego nastawienia tej partii do imigrantów i Europy. Nie oszczędza też wielkich korporacji, szydząc z ich żargonu.

Na internetowych stronach przygotowanych z myślą o propagowaniu swej kandydatury, Murray umieścił wyborczy slogan „Inne partie proponują wyborcom księżyc na kiju. My jesteśmy lepsi: nasz księżyc jest brytyjski na brytyjskim kiju”.

Murray obiecuje wyborcom wyjście Wielkiej Brytanii z UE przed 2025 r., a „wyjście z Układu Słonecznego do 2050 r.” Rozwiązanie problemów Grecji widzi w przejęciu jej rządów przez uchodzące za najmniej kompetentne w kraju władze hrabstwa Kent. Proponuje powszechną służbę wojskową, ale „tylko dla tych, którzy jej nie chcą”.

Na wiadomość o kandydowaniu Al Murray’a rzecznik UKIP zareagował stoicko: „Nareszcie w okręgu wyborczym Thanet South wyłonił się poważny kontrkandydat”. Wybory powszechne w Wielkiej Brytanii mają się odbyć 7 maja.

Wystawianie kandydatur niepoważnych ma w Wielkiej Brytanii swoją tradycję. Długie lata startował w nich niejaki Rozwrzeszczany lord Sutch (Screaming Lord Such) z jednoosobowej Monstrualnie Oszalałej Partii Pomyleńców.

Oto przesłanie komika do wyborców:

Jednym z propagowanych przez niego pomysłów było wprowadzenie paszportów dla krów, co zrobiła Unia Europejska na fali zachorowań bydła na „chorobę wściekłych krów” (BSE) w latach 90.

Inny jego pomysł podłączenia uprawiających jogging do sieci w celu wytwarzania energii elektrycznej i tym samym zmniejszenia zależności gospodarki od paliw kopalnianych – wciąż czeka na realizację.

46-letni Al Murray to znany angielski komik i osobowość telewizyjna. Najbardziej znany jako Pub Landlord – w tę rolę wciela się już od 1994 roku. W 2003 roku Murray został uznany przez „The Observer” jako jeden z 50 najzabawniejszych brytyjskich komików.

Źródło | Informacje 24

info24_logo

Sharing is caring!