» emka | Twój Sukces w UK

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii spada. Zmniejsza się również liczba kandydatów ubiegających się o wolne miejsce pracy. Mało tego! Wiele firm boryka się z brakami kadrowymi i nie może przez dłuższy czas znaleźć odpowiedniego kandydata.

____________________________________________________________________________________________

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych (Centre for Economics and Business Research – Cebr) na zlecenie portalu www.indeed.com wynika, że prawie połowa ogłaszanych w Wielkiej Brytanii ofert pracy jest aktualna po miesiącu od pierwszej publikacji, a ponad jedna czwarta (27 proc.) – nawet po trzech miesiącach.

Z wyliczeń wynika, że problemy z obsadzaniem wakatów to dodatkowy koszt dla całej brytyjskiej gospodarki. Miesięcznie jest to strata ponad 1,5 mld funtów, czyli 1,3 proc. brytyjskiego produktu krajowego brutto. Rocznie nieobsadzone stanowiska kosztują brytyjska ekonomię 18 mld funtów.

Największe zapotrzebowanie jest na pracowników w brażny budowlanej oraz na specjalistów – lekarzy, inżynierów, architektów, księgowych itp. To właśnie oni są najbardziej rozchwytywani na brytyjskim rynku pracy i mogą dosłownie przebierać w ofertach.

Powody do optymizmu mogą mieć jednak wszyscy poszukujący zatrudnienia, wyraźnie bowiem spadła średnia liczba osób ubiegających się o jedno miejsce pracy. W czwartym kwartale 2011 roku na jedną pozycję przypadało aż 5,6 kandydata, a w ostatnim czasie (trzeci kwartał 2014 r.) było to już o połowę mniej – tylko 2,8 chętnego.

emka | Twój Sukces w UK

Twoj Sukces_150

Sharing is caring!