Fabryka zabroniła pracownikom mówić po polsku i słowacku. Ci się zbuntowali i postawili na swoim

Szefostwo Orchid Orthopedic Solutions w Sheffield na skutek skarg jednego z pracowników postanowiło wprowadzić nakaz mówienia w pracy po angielsku. To spotkało się z reakcją polskich i słowackich pracowników zakładu, którzy uznali, że nowe zasady są dyskryminujące.

Ich skarga przyniosła skutek i zakład wycofał się z wcześniejszej decyzji.

Firma, która zajmuje się produkcją sprzętu medycznego, oficjalnie wprowadziła politykę „english-only”, by zmniejszyć tarcia pomiędzy anglojęzycznymi pracownikami i ich kolegami z Europy Środkowo-Wschodniej. Bezpośrednim powodem była skarga jednego z Anglików poskarżył się, że czuje się wykluczony, kiedy koledzy w pracy rozmawiają między sobą we własnych językach. Podobne zdanie miała mieć spora część anglojęzycznej załogi Orchid Orthopedic Solutions, która – jak pisze „Daily Mail” – miała się czuć „izolowana oraz onieśmielona” tym, że inni mówią w swoich językach.

W związku z tym do regulaminu miejsca pracy wpisano zasadę „english-only”. Jednak, jak podkreśla sama firma, jej łamanie nie miało być traktowane jako przewinienie dyscyplinarne.

Mimo to pracujący w fabryce Polacy oraz Słowacy poczuli się dyskryminowani i podnieśli „bunt”. Czyli zamiast przyjąć sprawę potulnie, jak chciałoby szefostwo firmy, poskarżyli się na nową praktykę, zwracając uwagę, że jest niesprawiedliwa i zamiast zmniejszyć napięcia w zakładzie, to je zwiększa.

– Jeżeli dwóch polskich pracowników rozmawia po polsku to szybciej wykonają swoją pracę. Tutaj jest dużo Polaków i Słowaków. Moim zdaniem to niesprawiedliwe i dyskryminujące – miał mówić jeden z anonimowych pracowników, którego cytuje „Daily Mail”.

Firma już zapowiedziała, że poprawi regulamin tak, by „wszyscy czuli się w niej mile widziani”.

Źródło / Redakcja

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

STYL I KULTURA