Fabryka zabroniła pracownikom mówić po polsku i słowacku. Ci się zbuntowali i postawili na swoim

Szefostwo Orchid Orthopedic Solutions w Sheffield na skutek skarg jednego z pracowników postanowiło wprowadzić nakaz mówienia w pracy po angielsku. To spotkało się z reakcją polskich i słowackich pracowników zakładu, którzy uznali, że nowe zasady są dyskryminujące.

Ich skarga przyniosła skutek i zakład wycofał się z wcześniejszej decyzji.

Firma, która zajmuje się produkcją sprzętu medycznego, oficjalnie wprowadziła politykę „english-only”, by zmniejszyć tarcia pomiędzy anglojęzycznymi pracownikami i ich kolegami z Europy Środkowo-Wschodniej. Bezpośrednim powodem była skarga jednego z Anglików poskarżył się, że czuje się wykluczony, kiedy koledzy w pracy rozmawiają między sobą we własnych językach. Podobne zdanie miała mieć spora część anglojęzycznej załogi Orchid Orthopedic Solutions, która – jak pisze „Daily Mail” – miała się czuć „izolowana oraz onieśmielona” tym, że inni mówią w swoich językach.

W związku z tym do regulaminu miejsca pracy wpisano zasadę „english-only”. Jednak, jak podkreśla sama firma, jej łamanie nie miało być traktowane jako przewinienie dyscyplinarne.

Mimo to pracujący w fabryce Polacy oraz Słowacy poczuli się dyskryminowani i podnieśli „bunt”. Czyli zamiast przyjąć sprawę potulnie, jak chciałoby szefostwo firmy, poskarżyli się na nową praktykę, zwracając uwagę, że jest niesprawiedliwa i zamiast zmniejszyć napięcia w zakładzie, to je zwiększa.

– Jeżeli dwóch polskich pracowników rozmawia po polsku to szybciej wykonają swoją pracę. Tutaj jest dużo Polaków i Słowaków. Moim zdaniem to niesprawiedliwe i dyskryminujące – miał mówić jeden z anonimowych pracowników, którego cytuje „Daily Mail”.

Firma już zapowiedziała, że poprawi regulamin tak, by „wszyscy czuli się w niej mile widziani”.

Źródło / Redakcja

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!