Euro poPiS

Próba obalenia Donalda Tuska w Unii skończyła się dyplomatyczną kompromitacją polskiego rządu i obnażyła bezradność, infantylność oraz brak kompetencji w polityce międzynarodowej PiS. Konsekwencje mogą być poważne.

Wojna polsko-polska, czy też ściślej antagonizm między Jarosławem Kaczyńskim, a Donaldem Tuskiem, który napędza polską politykę od dekady, weszła na nowy, międzynarodowy poziom. To nie jest nic strasznego ani niespotykanego. W Strasburgu zdarzają się zażarte spory między partiami pochodzącymi z tego samego kraju. Francuska prawica atakuje francuskie centrum. Niemieccy Zieloni wytaczają retoryczne działa przeciw niemieckim chadekom. To jest normalny etap budowania europejskiej tożsamości. Poprzez debatę, polityczną walkę i dyferencje. Również wewnątrz krajów członkowskich. Z tą różnicą, że zazwyczaj są to ideowe spory, a nie jak w polskim przypadku – niezrozumiała dla szerszego grona – kłótnia w rodzinie, której podłoże ma wyraz ambicjonalny i osobisty. Dlatego też dyplomatyczna ofensywa polskiego rządu, który próbował uniemożliwić ponowny wybór Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej, spotkała się z niedowierzaniem, konsternacją i niezrozumieniem europejskich partnerów.

Polityczni komentatorzy, od Hiszpanii po Niemcy, nie mogli zrozumieć o co w całym polskim uporze wokół Tuska chodzi. Jarosław Kaczyński wciągnął całą Europę do swojej obsesyjnej polityki uprawianej na użytek wewnętrzny. Polityki irracjonalnej, przeciwskutecznej, często szkodliwej, a przede wszystkim infantylnej. Co zazwyczaj nie jest aż tak wyraźnie widoczne w kraju, ale na arenie międzynarodowej znacząco się odznacza. Jak strój sportowy, który na blokowisku nie budzi zdziwienia, ale na salonach gryzie w oczy.

Unia nie ukrywając zażenowania, zmuszona została do wzięcia udziału w tej niepoważnej, podwórkowej grze. Wszyscy w Brukseli, łącznie z premierem Węgier, w teorii sojusznikiem polskiego rządu Victorem Orbanem, robili, co tylko było można, żeby uniknąć upokarzającej dla Polski sytuacji, w której tylko jeden kraj będzie przeciwko nominacji Donalda Tuska na drugą kadencję: jego własny. Nie udało się, bo PiS wytoczył potężne działa i znacznie przeszarżował. Zamiast jak zazwyczaj w dyplomacji ucierać ciche kompromisy, mozolnie budować sojusze, nieoficjalnymi kanałami szukać wsparcia, a w wypadku niepowodzenia po cichu się wycofać zachowując twarz i fason, postawił na to, co przynosi mu sukces w kraju: wrzask, emocje, żenujące oskarżenia, bezzasadne zarzuty, teorie spiskowe.

Europa chyba po raz pierwszy miała okazję zobaczyć w całej okazałości polską kulturę polityczną w jej najgorszym wydaniu. Gorzej, że w sumie z błahej sprawy, która miała być jedynie formalnością – druga kadencja Tuska ani przez chwilę nie była zagrożona – mogą wyniknąć poważne konsekwencje. Polska jako kraj niepoważny, zachowujący się irracjonalnie i infantylnie będzie w Unii izolowany oraz ignorowany. A w czasach, kiedy Bruksela coraz poważniej zastanawia się nad swoją przyszłością, szuka nowej dynamiki po Brexicie, zaś scenariusz Unii dwóch prędkości staje się coraz bardziej realny, to dla Polski katastrofa.

Prezydent ciepłej wody

Zamieszanie, które w Europie wywołał PiS pokazało to, co wszyscy w kraju wiedzą: Jarosław Kaczyński nie rozumie polityki na szczeblu międzynarodowym, a PiS nie ma kadr ani kompetencji, żeby braki prezesa w tym zakresie jakoś zamortyzować. Próba zablokowania wyboru Donalda Tuska z góry skazana była na niepowodzenie. Po pierwsze dlatego, że europejscy socjaliści, którym jakaś funkcja, po objęciu funkcji szefa Parlamentu Europejskiego przez włoskiego chadeka Tajaniego, który zastąpił socjaldemokratę Schultza, należała się z parytetu politycznego, wynikającego z umowy koalicyjnej europejskich socjalistów z europejskimi chadekami, wolą Komisję Europejską – gdzie ma się faktyczną, a nie symboliczną władzę. A po drugie Tusk w roli „prezydenta” Unii, po kiepskim początku, po prostu się sprawdza.

Jeśli kilka lat temu powszechna była opinia, że Unia potrzebuje w pierwszej połowie XXI w. jakiegoś odpowiednika narracji, jaką w połowie XX w. stworzył Robert Schuman i która wystarczała do końca poprzedniego stulecia, ale się dziś wyczerpała, co najlepiej przedstawiłby jakiś charyzmatyczny lider, to dziś przeważa narracja, że Europa potrzebuje spokoju. Oddechu. Otoczona lodowatym morzem populizmu, który przyprawia o ciarki na plecach i wzbudza politycznie drżenie chce ciepłej wody w kranie. A Tusk, podobnie jak jego poprzednik na tym stanowisku – Herman van Rompuy – to zapewnia. Obaj zdefiniowali się jako politycy konsensusu. Tusk jak van Rompuy także łagodzi ostre stanowiska różnych członków UE, działa „polityką salonową” w celu zbliżenia antagonistów, stosuje soft power i zakulisowe rozmowy na wyższym i niższym szczeblu. Jest dyplomatą, a nie wizjonerem.

Nicolas Sarkozy – były premier Francji kilka lat temu apelował, że „Europa powinna szukać i wynaleźć swego George’a Washingtona”, będącego dziś symbolem scalenia „Unii Amerykańskiej”, której stany początkowo wcale nie paliły się do federacji. Wówczas nie było woli politycznej ani odpowiednich kandydatów. Dziś Unia ma za dużo na głowie (Brexit, uchodźcy, prawicowa kontrrewolucja), żeby szukać kogoś, kto mógłby owinąć projekt europejski w zgrabne słówka, hasła oraz marzenia i sprzedać ją Europejczykom.

Postawienie na charyzmatycznego lidera np. Janisa Warufakisa – byłego ministra finansów Grecji i najciekawszego chyba dziś europejskiego polityka młodego pokolenia wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Unia woli ewolucję od rewolucji, a dziś najważniejsze dla Brukseli jest utrzymanie jedności i powstrzymanie procesu dezintegracji. Tusk, który jeszcze w Polsce unikał zarówno nadmiernego przyspieszania, jak też hamowania zmian i skutecznie pełnił rolę gwaranta społecznego spokoju, ma odpowiednie cechy technokraty, żeby łagodzić europejskie turbulencje. Do tego jeszcze w ostatnich dwóch latach nabrał politycznej ogłady i pewności siebie. Na europejskich salonach czuje się swobodnie. Elastyczność, pragmatyzm, negocjacyjne talenty wywindowały go w światowej polityce. Po pierwszym oszołomieniu Donald Tusk „wyszedł z cienia” i stał się ważnym europejskim politykiem, cenionym za dyplomatyczną sprawność oraz zaangażowanie w unijne kryzysy i problemy. Dlatego jego pozycja ani przez chwilę nie była zagrożona. Tym bardziej dziwi brak logiki, pragmatyzmu i „realpolitik” polskiej dyplomacji, która zdecydowała się na potyczkę z Unią z góry skazaną na klęskę.

Polska na peryferiach

Najbardziej niepokojący jest fakt, że rząd Beaty Szydło zupełnie porzucił racjonalną, europejską politykę, a Polska wyszła na kraj małostkowy, pełen obsesji i wewnętrznych urazów. Niezrozumiałe w swojej zaciętości zachowanie rządu w sprawie Tuska jest najlepszą reklamą dla idei integracji Unii w ścisłym gronie chętnych, bez sprawiającego problemy polskiego balastu. Perspektywa Europy dwóch prędkości, w której Polska pozostanie na głębokich peryferiach, znacznie się przybliżyła. Robi się groźnie również z polonijnej perspektywy. Bo o ile z Londynu można na antydemokratyczne popisy PiSu w kraju patrzeć z rozbawieniem, bez obawy o konsekwencje, o tyle antyunijna retoryka, teraz potrzebna PiS na krajowym podwórku do amortyzacji brukselskiej klęski, może przenieść się na poziom rządowy i przesunąć gabinet Szydło na skrajne, eurowrogie pozycje. Czego konsekwencją może być „wygaszanie” Polski w Europie i drastyczny antyeuropejski zwrot. A w pobrexitowej Wielkiej Brytanii, w której status obywateli krajów Unii jest niepewny, lepiej dla nas, żeby głos Brukseli była jasny, stanowczy i solidarny. Nie wspominając o losie rodaków w kraju, jeśli spełniłyby się czarne scenariusze – Polska na europejskich peryferiach, a być może w ogóle poza Unią. Paradoksalnie cała nadzieja w znienawidzonym przez polską prawicę Tusku, który jako przewodniczący Rady Europejskiej, wyraźnie wspierany przez Europę Środkową i kraje bałtyckie, daje szansę na to, że drzwi do odnowionej Unii Europejskiej zostaną pozostaną w przyszłości dla nas uchylone.

Autor | Radosław Zapałowski

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

UBEZPIECZENIA W SZKOCJI
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

DOBRE BIURO

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
PRACA DLA CIEBIE

Grupa “Profit Tree”, najczęściej wybierany broker finansowy wśród Polaków w Wielkiej Brytanii ogłasza rekrutację.

– konsultant/sprzedawca
– doradca finansowy i kredytów hipotecznych
(na terenie: cała Szkocja a także Londyn, Birmingham, Luton, Chetham, Southampton, Hull, Blackburn oraz okolice wspomnianych miast)

Wymagania:

» Niekaralność
» Uczciwe podejście do klienta i biznesu
» Język angielski nie jest konieczny ze względu na to, że większość naszych klientów jest z Polski lecz będzie dodatkowym atutem wysoki poziom motywacji do pracy oraz samodyscypliny komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Mile widziane doświadczenie w sprzedaży ubezpieczeń, inwestycji, itp.

Oferujemy:

» Profesjonalny rozwój poprzez bezpłatny program szkoleń. » Indywidualna ścieżka kariery. » Elastyczne godziny pracy. » Nielimitowane zarobki, których wysokość uzależniona jest od stopnia zaangażowania.

» Chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery i spróbować czegoś nowego?
» Chcesz się rozwijać, ale nikt wcześniej nie dawał Ci szansy?
» Masz dużo motywacji, aby zmienić coś w swoim życiu?
» To ogłoszenie jest właśnie dla Ciebie!

Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV lub kontakt telefoniczny:

Damian Bilinski
tel. 0737 6113 696
email: damian.bilinski@profittree.co.uk

profittree-finance_logo

Profit Tree Ltd
GLASGOW 33 Dalmarnock Rd
G40 4AA Profit Tree Biuro 104

Profit Tree Finance Limited – Company No. 0739547 Address: 26 Kilburn Place, Providence House, London, NW6 4QD, United Kingdom
Authorized and regulated by Financial Services Authority registration No. 553266
Registered under the Data Protection Act 1998 registration No. Z2824382
Tel. 0207 1833 604
office@profittreefinance.co.uk
www.ProfitTreeFinance.co.uk

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

STYL I KULTURA