» Damian Biliński | Źródło TVN24 | Fot: za Daily Mail

Dżihadyści dokonali kolejnej barbarzyńskiej zbrodni. Tym razem ścieli 21 egipskich chrześcijan – koptów. Jeden z oprawców powiedział: „O bezpieczeństwie wy, krzyżowcy, możecie tylko pomarzyć”.

____________________________________________________________________________________________________________________

Barbarzyństwo terrorystów z IS przekroczyło kolejną granicę. Dosłownie. Na libijskiej plaży, w brutalny sposób pozbawili życia 21 egipskich koptów:

(Koptowie – ogólne określenie wiernych kościołów koptyjskich: ortodoksyjnego kościoła koptyjskiego i kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego. Obecnie grupa liczy około 11,2 mln wiernych kościoła ortodoksyjnego (głównie w Egipcie, duża część w diasporze w Europie Zachodniej i w Ameryce Północnej, niewielka liczba w pozostałych krajach Lewantu) i około 210 tys. wiernych kościoła koptyjsko-katolickiego (wyłącznie w Egipcie). – źródło za Wikipedia)

Na filmie i zdjęciach Egipcjanie ubrani są w pomarańczowe kombinezony i prowadzeni są przez terrorystów wzdłuż linii brzegowej morza. Następnie pojmanym kazano uklęknąć, a chwilę potem wszystkich ścięto. Napisy w filmie informują, że pojmani i straceni Egipcjanie to „Naród krzyża, wierni wrogiego Kościoła egipskiego”.

masakra chrześcijan_02

Skąd obecność terrorystów IS w Libii? Libia pogrążona jest w chaosie, który trwa, odkąd obalono i zabito dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 r. W Libii są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów – w Trypolisie – sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi, w Tobruku na wschodzie kraju, uznawany jest przez społeczność międzynarodową. I choć parlament w Tobruku potępił „akt terroryzmu”, wyrażając nadzieję, że nie wpłynie on na relacje z Kairem, to prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi oświadczył, że jego kraj „zastrzega sobie prawo do zareagowania w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie” na egzekucję swoich obywateli – co zresztą uczynił!

Kilkanaście godzin po opublikowaniu nagrania z egzekucją 21 egipskich koptów, lotnictwo Egiptu przeprowadziło naloty na dżihadystów w Libii. Ataki przeprowadzono dzisiaj o świcie, „Aby pomścić rozlew krwi” (…) „Niech wszyscy, daleko i blisko, wiedzą, że Egipcjanie mają tarczę, która ich chroni” – głosi oświadczenie z Kairu.

Sharing is caring!