Dziewięcioletnia Polka umieszczona w rodzinie zastępczej w Szkocji wróci do Polski

Dziewięcioletnia Polka umieszczona w rodzinie zastępczej w Szkocji wróci do Polski – poinformowało polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. W starania nad sprowadzeniem dziewczynki do kraju zaangażowane były resorty sprawiedliwości i spraw zagranicznych.

UBEZPIECZENIE DOCHODU

» Ubezpieczenia od utraty dochodu » Ubezpieczenia w razie chorób krytycznych » Polisy na życie.

Dowiedz się w jaki sposób otrzymywać nawet do 100% miesięcznego wynagrodzenia w momencie gdy nie jesteśmy zdolni do pracy przez Rok, 2 lata, 5 lat a nawet do 70 roku życia. Dowiedz się więcej…

Jak podało w komunikacie ministerstwo, w 2016 r. dziewięciolatka została wywieziona przez matkę do Szkocji. Kobieta jednak nie zapewniała dziewczynce opieki i we wrześniu 2017 r. dziecko umieszczono w rodzinie zastępczej. Jesienią ub.r. ojciec dziecka zwrócił się do resortu sprawiedliwości z prośbą o pomoc w sprowadzeniu dziewczynki do Polski.

„Wsparcie Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz dobra współpraca szkockich służb socjalnych przesądziły o tym, że na początku lipca do ojca wróci dziewięcioletnia Polka” – przekazał resort sprawiedliwości.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zwrócił uwagę, że po raz kolejny po interwencji resortu „udało się doprowadzić do tego, by polskie dziecko mogło wrócić do bliskich w kraju”. „Dzień Dziecka to dobry termin, by zapewnić wszystkich polskich rodziców, gdziekolwiek są na świecie, że w razie podobnych kłopotów mogą liczyć na nasze wsparcie” – zaznaczył Wójcik.

Resort wyjaśnił, że szkockie służby wymagały przedstawienia dokumentów potwierdzających, że ojciec dziewczynki nigdy nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej i przekazania wywiadu środowiskowego z polskiej szkoły, do której uczęszczała dziewięciolatka. Jej ojciec musiał też stawić się w Edynburgu na przesłuchaniu i postarać się o szkockiego prawnika.

W komunikacie wskazano, że dzięki kontaktom resortu sprawiedliwości ze służbami szkockimi udało się zapewnić ojcu profesjonalną pomoc. „Szkoccy prawnicy mocno zaangażowali się w sprawę dziewięcioletniej Polki. Było to szalenie istotne, bo szybki powrót dziewczynki do Polski utrudniało to, że matka, choć odebrano jej dziecko, złożyła do sądu wniosek o zakaz wyjazdu dziewczynki ze Szkocji” – przekazało ministerstwo.

Resort wskazał też, że dziewczynka zostanie przewieziona do Polski trzeciego lipca – zaraz po tym, gdy formalnie potwierdzona zostanie decyzja, że nie musi ona dłużej przebywać pod opieką rodziny zastępczej.

Źródło | PAP

SZUKASZ PRACY W SZKOCJI?
ZMIEŃ KIERUNEK – NA SIEBIE!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Sharing is caring!