Dymisja Camerona. Theresa May nowym premierem Wielkiej Brytanii

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że w środę złoży dymisję. Wyraził też całkowite poparcie dla obecnej minister spraw wewnętrznych Theresy May, która ma być jego następczynią na stanowisku szefa rządu i lidera Partii Konserwatywnej.

David Cameron w krótkim oświadczeniu dla mediów podkreślił, że jest „zachwycony” wyborem następczyni. „Theresa May jest silnym politykiem, jest kompetentna i bardzo dobrze przygotowana, aby zapewnić przywództwo, którego potrzebuje nasz kraj” – powiedział premier, dodając, że jego następczyni cieszy się jego pełnym poparciem. Po krótkim oświadczeniu Cameron oddalił się nucąc pod nosem bliżej nieznaną melodię. Media spekulują, że melodia przypominała fragment Kubusua Puchatka. David Cameron zapowiedział swoje ustąpienie w wyniku czerwcowego referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za Brexit’em czyli wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej.

Theresa May zostanie oficjalnie zatwierdzona na stanowisku premiera dziś wieczorem. May, która w kampanii referendalnej opowiedziała się za dalszym członkostwem kraju w Unii Europejskiej, w poniedziałek rano zapowiedziała, że zamierza uszanować decyzję wyborców i „za jej rządów na stanowisku premiera Wielka Brytania wyjdzie ze Wspólnoty”. Szefowa MSW odmówiła też gwarantowania prawa pobytu obywatelom państw członkowskich UE, którzy obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Theresa May przemawiając kilkanaście minut po potwierdzeniu nominacji na lidera torysów, mówiła przed siedzibą brytyjskiego parlamentu o konieczności „silnego, sprawdzonego przywództwa politycznego”, które będzie potrzebne, aby „przeprowadzić nas przez niepewne czasy”. Przyszła premier podziękowała jednocześnie swojej rywalce w walce o stanowisko Andrei Leadsom, a także odchodzącemu szefowi rządu Davidowi Cameronowi, podkreślając rolę, jaką odegrał on we współczesnej historii Wielkiej Brytanii.

OM / Open Magazyn.pl
Źródło: na podstawie PAP

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!