Drugie życie budki telefonicznej

– Widziałam u kolegi – projektanta w ogrodzie taką budkę przerobioną na altankę. Wygląda to niesamowicie – podkreśla Asia Waberska z Erith. Niektóre z nich wykorzystano jako rekwizyty filmowe czy sprzedano za granicę jako osobliwości. BT otrzymało też kilkaset próśb o przekazanie budek, aby je zaadaptować na kioski. Jednak dużą część z nich spotkał gorszy los – zostały zezłomowane. W dobie telefonów komórkowych mało kto skorzysta dziś z automatu telefonicznego. A jednak stylowe budki telefoniczne są jednym z symboli Wielkiej Brytanii. Co z nimi zrobić, żeby ich nie wyrzucać? Anglicy już mają swoje sposoby…

W dobie telefonów komórkowych mało kto skorzysta dziś z automatu telefonicznego. A jednak stylowe budki telefoniczne są jednym z symboli Wielkiej Brytanii. Co z nimi zrobić, żeby ich nie wyrzucać? Anglicy już mają swoje sposoby…

– Gdy jadę do Polski, rodzinie i przyjaciołom zwykle kupuję puszki z herbatą w kształcie czerwonej budki telefonicznej – tłumaczy Kasia z Avon – Uważam je za najbardziej trafny symbol Anglii. Rzeczywiście, obok Big Bena, London Eye czy czerwonego double deckera charakterystyczne budki telefoniczne nieodłącznie kojarzą się w Wielką Brytanią.

Najpopularniejszy ich model, tzw. K6 został zaprojektowany przez architekta sir Gilesa Gilberta Scotta (1880-1960; projektanta m.in. katedry w Liverpoolu. Mostu Waterloo oraz Battersea Power Station) z okazji srebrnego jubileuszu króla Jerzego V. Ich konstrukcja natychmiast weszła do kanonu wzornictwa i w Wielkiej Brytanii postawiono ich prawie 70 tys. Teraz jednak nie są już potrzebne.

– Widziałam u kolegi – projektanta w ogrodzie taką budkę przerobioną na altankę. Wygląda to niesamowicie – podkreśla Asia Waberska z Erith. Niektóre z nich wykorzystano jako rekwizyty filmowe czy sprzedano za granicę jako osobliwości. BT otrzymało też kilkaset próśb o przekazanie budek, aby je zaadaptować na kioski. Jednak dużą część z nich spotkał gorszy los – zostały zezłomowane.

Biblioteka

Kiedy bibliobus czyli objazdowa bibliotek przestała odwiedzać Westbury-sub-Mendip, mieszkańcy tej liczącej 800 mieszkańców wsi bardzo się zmartwili. Ale gdy okazało się, że mogą również stracić swoją ulubioną czerwoną budkę telefoniczną, to był prawdziwy cios. Na szczęście wpadli na pomysł, jak połączyć obie rzeczy. Przeznaczyli budkę na stworzenie, jak utrzymują, najmniejszej biblioteki na świecie. Czytelnicy przynoszą książki i zostawiają je na drewnianych czerwonych półkach. Jest też sekcja dziecięca – w koszu na podłodze leżą opowieści o Horrid Henrym czy śwince Pepie. Biblioteka zawiera ok. 150 książek i płyt DVD. – Biblioteka cieszy się ogromną popularnością – twierdzi w wywiadzie dla Guardiana Bob Dolby, który zajmuje się jej utrzymaniem i sprzątaniem. -Książki rotują bardzo szybko. Ludzie czekają na hity i bestsellery. – Super, że można wypożyczyć książki na miejscu – cieszy się Anita, mieszkanka Westbury – Inaczej musiałabym jeździć do Wells, które jest o 4 mile stąd. A dzięki pomysłowości i hojności mieszkańców mamy bibliotekę otwartą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Galeria

Zwiedzając North Yorkshire, warto zajrzeć do Settle, aby obejrzeć najmniejszą na świecie galerię sztuki. Jak łatwo się domyśleć, została ona urządzona w budce telefonicznej. Czerwona budka ponad 50 lat stała na miejskim rynku a teraz przeniesiono ją w bardziej idylliczną scenerię. Jest otwarta cały czas. Niestety, nie da się w niej urządzić wernisażu, bo jednocześnie mogą w niej przebywać najwyżej 2 osoby. – Wykupiliśmy te budkę od rady gminy za symbolicznego funta, odmalowaliśmy ją i zaczęliśmy od wystawy pocztówek, ale galeria rozrosła się w coś bardziej skomplikowanego – tłumaczy Roger Tylor, 72-letni kurator wystawy. Dość powiedzieć, że swoje „stereografie” wystawiał w niej nawet gitarzysta zespołu Queen, Brian May. – Galeria jest na tyle dziwaczna, że przyciąga gości z całego świata: odwiedzili ją już Japończycy, Amerykanie i Australijczycy – podkreśla Tylor. – Wystawiamy w niej oprócz pocztówek i zdjęć także obrazy i poezję. Ma to znaczący wpływ na lokalną ekonomię, ponieważ zwiększyła się liczba turystów odwiedzających Settle.
Warto też podkreślić ekologiczny aspekt takiego przedsięwzięcia. – Po kilku podróżach do Indii uznałam, że Hindusi są mistrzami recyklingu: rzeczy dostają tam zwykle drugie, trzecie a czasem i czwarte życie – tłumaczy Marlena Wiatr z Ealingu – Jednak widzę że i Anglicy poszli po rozum do głowy.
Dodatkowo 2 miesiące temu pojawił się pomysł, by przekształcić budki telefoniczne w stacje ładujące. W pierwszej kolejności zamieniono sześć obiektów w Londynie. Budki mają na dachach panele słoneczne i każdy zainteresowany może z nich doładować telefon czy tablet zupełnie bezpłatnie. Wewnątrz budek znajdują się zaś ekrany, na których wyświetlane są reklamy. Dzięki temu zarabia się pieniądze a dzięki nim można sfinansować obsługę, która co wieczór zamyka budki i je sprząta. Każda stacja może zasilić około 100 telefonów, a podładowanie urządzenia do 20% zajmie ok. 10 minut.

Krótka historia budki telefonicznej

Pierwszą budkę zaprojektowano w 1921 r. a 2 lata później – kolejną. W 1927 r. wybrano projekt Gilesa Gilberta Scotta. Jednak budki te były za duże i zbyt drogie w produkcji. Dlatego modyfikowano je, zmniejszając i instalując w nich dodatkowo automat do sprzedaży znaczków pocztowych oraz skrzynkę pocztową. Niestety, projekt K5 wykonano ze sklejki i budki te były bardzo nietrwałe. Wyprodukowano ich zaledwie 50. Dopiero projekt K6 wykonany z żeliwa spełnił wszystkie oczekiwania: był trwały, niewielki i elegancki. Warto wiedzieć, że w latach 60. zastanawiano się nad budką K7 – wersją aluminiową, jednak pomysł ten się nie przyjął.

Chcesz kupić red phone box? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak nabyć brytyjską budkę telefoniczną, odwiedźhttp://www.payphones.bt.com.

» Anna Dobiecka
Fot | za Wikipedia

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.
, , ,

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.
, , ,

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?
, , ,

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , ,

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.