Dramat! Polak płonął jak pochodnia

Trudno było pojąć rozmiar barbarzyństwa, jakiego dopuściła się dwójka Polaków. Tortury, okrutna zbrodnia, sadyści – gazety prześcigały się w zamieszczaniu bardziej sensacyjnych nagłówków. Gdy tylko londyńska policja ujawniła tożsamość zabójców i okazało się, że jeden z nich jest poszukiwanym w Polsce groźnym przestępcą, jak zwykle w takich okolicznościach, nad Tamizą wybuchła dyskusja na temat imigracji, kontroli nad nią i bezpieczeństwem wewnętrznym kraju. Oto szczegóły tej sprawy.

UBEZPIECZENIA W SZKOCJI
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

ODSZKODOWANIA

Jedyna firma na rynku szkockim (mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji) oferująca wizyty domowe jak również auta zastępcze do 24h po wypadku. Operujemy na całym terenie Szkocji, mamy indywidualny kontakt z każdym klientem, który otrzymuje szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące przebiegu całego procesu ubiegania się o rekompensatę. Jesteśmy firmą zobowiązaną do kontaktu z klientem 7dni w tygodniu.

Oferujemy kompleksowy zakres usług takich jak: darmowa fizjoterapia, darmowe auta zastępcze, darmowe holowanie, monitorowane komisje lekarskie, opieka nad klientem podczas całego procesu ubiegania się o rekompensatę.

Mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji (średnio o 40% wyższe odszkodowania w porównaniu do innych firm czy kancelarii), a także najbardziej atrakcyjną ofertę na rynku. Jesteśmy firmą własnościową obsługującą kilkuset klientów rocznie. Żaden z naszych klientów nigdy nie był niezadowolony.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie Szkocji!

ZOBACZ TAKŻE!

WYPADEK DROGOWY

Jeżeli brałeś udział w wypadku drogowym i na skutek tego Twój stan zdrowia się pogorszył to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Nie chodzi tutaj tylko o urazy typu złamana kończyna lub bardzo poważne obrażenia wewnętrzne. Żeby uzyskać odszkodowanie wystarczy odczuwać ból lub dyskomfort. Jeśli na skutek wypadku nie byłeś w stanie pracować, uległy zniszczeniu jakieś przedmioty lub poniosłeś inne straty jesteśmy w stanie odzyskać wszystko co do pensa. Jeżeli kolizja, w której brałeś udział zakończyła się szczęśliwie tylko uszkodzeniem samochodu nie jesteś skazany na swojego ubezpieczyciela i excess w wysokości kilkuset funtów. Jeśli zgłosisz się do naszej firmy naprawimy Twój samochód, a na czas naprawy otrzymasz samochód zastępczy. To wszystko bez czekania i angażowania Twojej firmy ubezpieczeniowej.

WYPADEK W PRACY

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku w pracy z powodu zaniedbań pracodawcy lub bezpośredniej winy jego lub współpracowników masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Należy pamiętać, że za zaniedbanie można uznać brak odzieży ochronnej, brak przeszkolenia pracownika lub źle czy też nie ergonomicznie przygotowane miejsce do pracy. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań aby praca, którą wykonuje dla niego pracownik mogła być wykonana w maksymalnie bezpiecznym środowisku i nie narażała pracownika na utratę zdrowia lub życia. Jeżeli na skutek wypadku nie jesteś w stanie pracować lub/oraz wymagasz opieki osób trzecich pracodawca powinien pokryć wszystkie koszty związane z Twoimi stratami oraz kosztami powrotu do zdrowia.

WYPADEK W MIEJSCU PUBLICZNYM

Właściciele sklepów, urzędy, zarządy dróg są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w miejscach publicznych, które pod nie podlegają. Niezależnie od tego czy kelner w restauracji oblał Cię wrzątkiem, skręciłeś kostkę w dziurze w chodniku czy przewróciłeś się na rozlanym oleju w sklepie pamiętaj o tym, że masz prawo do uzyskania odszkodowania. Warunkiem jednak jest to, że uszczerbek na zdrowiu nie został spowodowany nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności lub na skutek Twojej nieuwagi lub brawury.

ZATRUCIE NA WAKACJACH

Jeżeli organizator wczasów all inclusive nie zadbał o odpowiednią jakość jedzenia na skutek czego zatrułeś się, wymiotowałeś lub miałeś biegunkę masz prawo uzyskać odszkodowanie zdrowotne oraz zwrot kosztu wycieczki, wizyt lekarskich itp. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji pamiętaj aby poinformować o tym przedstawiciela biura podróży lub recepcję oraz sporządzić oficjalny raport. Jeżeli zauważysz zwierzęta lub ptaki w pobliżu jedzenia lub co gorsza owady na lub w jedzeniu zrób zdjęcia. Pomoże Ci to później w uzyskaniu ewentualnego odszkodowania.

NAPRAWY KREDYTOWE

Nasza firma, jako jedna z niewielu oferuje naszym klientom naprawy kredytowe. Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci mogą nie mieć czasu lub chęci czekać na dzień kiedy strona przeciwna wyśle pieniądze na naprawę samochodu. Żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na naprawiony samochód oferujemy naszym klientom naprawy kredytowe. Jak to działa?

1. Instruujemy inżyniera, który sporządza raport uszkodzeń oraz wycenę.
2. Po akceptacji raportu zabieramy samochód do naszego serwisu i zaopatrujemy klienta w samochód zastępczy.
3. Naprawiamy samochód.
4. Zawozimy klientowi naprawiony, wypolerowany i umyty samochód i odbieramy samochód zastępczy.

Tak, to takie proste!

NO WIN – NO FEE

No win – no fee to pewnego rodzaju gwarancja. Jeżeli prawnikowi nie uda się uzyskać odszkodowania dla klienta nie pobiera od niego żadnej opłaty za prowadzenie sprawy. W sytuacji kiedy sprawa zakończy się pomyślnie i klient otrzyma odszkodowanie prawnik pobiera prowizję w wysokości 25% odszkodowania zdrowotnego. (Należy jednak pamiętać, że prawnik ma prawo wystąpić do klienta o zwrot całości kosztów postępowania jeżeli klient kłamał w celu uzyskania korzyści majątkowej, wypadku nie było lub wypadek był ustawiony. W takiej sytuacji należy również spodziewać się, że strona przeciwna wystąpi o zwrot poniesionych kosztów oraz skieruje sprawę o wyłudzenie do sądu.

Uwaga! Działamy na terenie Anglii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
BENEFITY

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Podpalenie

Pożar wybuchł około dziewiątej wieczorem 22 lutego 2013 r. w jednym z garaży należących do kompleksu magazynów Dilloway Industrial Estate w Southall na zachodzie Londynu i szybko przedostał się na sąsiednie budynki. Po chwili zaczęły, jeden po drugim, wybuchać kanistry z paliwem oraz zbiorniki na gaz. Ponad 70 strażaków walczyło z pożarem przez niemal trzy godziny. W tym czasie trzeba było ewakuować mieszkańców sąsiednich budynków. Ulice dojazdowe zostały zamknięte, policja nie wpuszczała nikogo poza wozami straży pożarnej. Gdy w końcu udało się opanować sytuację, za strażakami do niemal doszczętnie spalonego budynku weszli detektywi. Chodziło o to, by jak najszybciej ustalić przyczynę pożaru. Wiele bowiem wskazywało na podpalenie. Podczas akcji strażacy znaleźli ciężko poparzonego człowieka.

Żył, gdy karetka zabierała go do szpitala, ale rokowania nie były pomyślne. Do szpitala trafił także drugi mężczyzna. Jego poparzenia nie były tak poważne. Twierdził, że należący do niego i do jego brata warsztat samochodowy został podpalony umyślnie. W szpitalu po kilkunastu godzinach na oddziale intensywnej terapii zmarł starszy z braci, Benedykt N. Jego śmierć we wszczętym poprzedniego dnia dochodzeniu zmieniała wiele. Teraz bowiem śledczy ścigali morderców.

Propozycja nie do odrzucenia

Bracia N. przyjechali do UK kilka lat wcześniej. Obaj z zawodu byli mechanikami samochodowymi, więc postanowili rozkręcić własny biznes w zachodnim Londynie. Wynajęli warsztat, kupili potrzebny sprzęt i od jakiegoś czasu świadczyli usługi naprawcze. Na początku 2013 r. Benedykt został ojcem. W biznesie sprawy także szły w dobrym kierunku. Wszystko się zmieniło, gdy pewnego dnia do ich warsztatu przyjechało dwóch mężczyzn. Jeden z nich, 37-letni Jakub O. prowadził niewielką firmę transportową. Chodziło głównie o dowożenie oraz odbieranie Polaków z lotnisk wokół Londynu. Kilka samochodów, którymi dysponował O., wymagały serwisowania i w ten sposób drogi mężczyzn się skrzyżowały. Z Jakubem O. do warsztatu przyjeżdżał 38-letni Mariusz F.

Obaj wpadli na pomysł, żeby garażować samochody na terenie warsztatu braci N. Od kilku miesięcy więc przekonywali ich, by odstąpili im część zajmowanej powierzchni. Benedykt i Przemysław stanowczo jednak im odmawiali, co wyraźnie irytowało obu mężczyzn.

W piętek 22 lutego O. i F. zajechali przed garaż przy Green Road zaopatrzeni w kilka butelek alkoholu, by ostatecznie przekonać braci.

Pochodnia

Dalszy przebieg wydarzeń tamtego wieczoru detektywi odtworzyli na podstawie zeznań Przemysława N. oraz nagrań z kamer CCTV. Według ich ustaleń przez pierwszą część wieczoru nic nie zapowiadało tragedii. Mężczyźni opróżnili cztery butelki wódki, ale Jakub O. i Mariusz F. nie zdołali przekonać braci do swojego pomysłu. To wtedy goście zrobili się agresywni. Najpierw zaatakowali młodszego z braci. Kopali go i bili po całym ciele. Przemysław zdołał im uciec i schować się pod jednym z samochodów, ale na krótko. Oprawcy szybko go znaleźli i przyciągnęli z powrotem, by był świadkiem tego, co za chwilę się stanie. Gdy Benedykt błagał ich, by nie zabijali jego brata, Mariusz F. podszedł do niego z odpalonym palnikiem i zaczął przypalać jego głowę oraz szyję. Następnie F. oblał obu braci benzyną, spojrzał na Przemka, warknął, że czeka go to samo, a potem podpalił zwijającego się z bólu Benedykta. 34-latek płonął jak pochodnia. W tym czasie napastnicy podłożyli ogień w warsztacie, wsiedli do samochodu i odjechali. Przemysław pośpieszył, by ratować brata, a potem pobiegł do pobliskiego kiosku, by zawiadomić policję.

Kartoteka

Jakub O. i Mariusz F. wpadli w ręce policji następnego dnia. Po kilkugodzinnym przesłuchaniu, w niedzielę 24 lutego, śledczy postawili im zarzuty morderstwa jednego z braci oraz próby morderstwa drugiego. Detektywi przyjrzeli się przeszłości obu mężczyzn. Szybko okazało się, że Mariusz F. to poszukiwany w Polsce gangster, któremu udało się prześliznąć do Wielkiej Brytanii w połowie 2012 roku. Choć na dobrą sprawę przedostanie się na Wyspy nie sprawiło przestępcy większego problemu, bo polska policja nie wystawiła za nim Europejskiego Nakazu Aresztowania, więc służby graniczne wpuszczając go do UK nie wiedziały, z kim mają do czynienia. Tymczasem kartoteka kryminalna F. to pokaźna lektura: działalność w strukturach przestępczości zorganizowanej, kradzieże i napaści z bronią, udziały w strzelaninach, nielegalne posiadanie broni i wymuszenia. F. przechwalał się nawet, że porywał ludzi, działając na zlecenie polskiej mafii. Gdy w 2012 zrobiło się gorąco, F. postanowił uciec z kraju. I choć polska policja wciąż się nim interesowała, to nigdy nie wydała za nim listu gończego. Drugi z oskarżonych, 36-letni Jakub O., do UK przyjechał w 2004 r., niedługo po otwarciu granic. W Polsce miał wyrok za napad na policjanta.

Śmiech skazanego

Ich proces ruszył przed Old Bailey w Londynie 19 sierpnia 2013 r. Prokurator przedstawił im szereg zarzutów i zażądał dożywocia. Mariusz F. zaprzeczył jednak twierdzeniom oskarżenia. Do końca utrzymywał, że pijany Benedykt N. przypadkowo sam się podpalił, a F. próbował go ratować. Nie zmieniło to jednak opinii ławy przysięgłych, która 4 września skazała obu mężczyzn na dożywocie. Dopiero po 30 latach za kratami Polacy będą mogli ubiegać się o przedterminowe zwolnienie. Najprędzej zatem wyjdą na wolność w 2033 roku. Wygląda jednak na to, że taki wymiar kary nie zrobił wrażenia na Mariuszu F., który śmiał się, gdy sędzia odczytywał sentencję wyroku.
Ponadto przy okazji tej sprawy o F. przypomniały sobie polskie organy ścigania. Chcą go sądzić za przestępstwa popełnione w kraju nad Wisłą. Będą musiały jednak zaczekać, aż F. odsiedzi swoją karę w UK.

Źródło | Paweł Chojnowski

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

POPULARNE TERAZ

/Autor

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!