Trzy dni pracy po 40. roku życia?

Zdaniem naukowców z Japonii, pracownicy, którzy mają więcej niż 40 lat powinni pracować tylko trzy dni w tygodniu – „Daily Telegraph”.

– W średnim i starszym wieku praca na część etatu może być bardziej efektywna i przynosi lepsze efekty – uważa prof. Colin McKenzie z Uniwersytetu Keio w Tokio. Badanie zostało przeprowadzone na 3 tys. mężczyzn i 3,5 tys. kobiet w Australii.

Wynika z nich, że zbyt intensywna praca osób w wieku od 40. roku życia do osiągnięcia wieku emerytalnego może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Jednocześnie również brak jakiejkolwiek pracy ma negatywny wpływ na człowieka. Idealnym wyjściem jest więc praca na pół etatu.

Badanie polegało na rozwiązywaniu serii testów, podczas których uczestnicy wykorzystywali swoje umiejętności poznawcze. Okazało się, że najgorzej poradziły sobie osoby, które pracują ponad 55 godzin w tygodniu a najlepsze efekty miały osoby spędzające w pracy tylko 25 godzin.

– Wiele krajów podnosi wiek emerytalny i opóźnia tym samym możliwość przejścia na emeryturę. To oznacza, że coraz więcej osób będzie pracować aż do późnych lat. Praca natomiast może być jak miecz obosieczny może działać zarówno stymulująco lub niszcząco – mówi McKenzie.

(ml) | Goniec.com

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!