Dlaczego Polki wybierają obcokrajowców?

Ilu znacie Polaków, którzy za partnerkę wybrali sobie kobietę z innego kraju? I analogicznie, o ilu przypadkach Polek, które związały się np. z Brytyjczykami słyszeliście? Jest różnica? Jest. I to ogromna. Polscy mężczyźni w Wielkiej Brytanii w 95 proc. przypadków wiążą się ze swymi rodaczkami. Dla odmiany, aż jedna czwarta dzieci tutejszych Polek ma ojca, który nie pochodzi z kraju nad Wisłą.

polki wybierają obcokrajowców

Skąd bierze się ta nieproporcjonalność? Ilu fachowców, tyle punktów widzenia. Prof. Bogusław Pawłowski, kierownik Katedry Biologii Człowieka na Uniwersytecie Wrocławskim uznał niegdyś, że rozwiązanie leży w ewolucji, stwierdzając: „Kobieta, podobnie jak szympansica, jest egzogamiczna: oznacza to, że to ona opuszcza rodzinę czy grupę, aby iść do mężczyzny. Ma to odzwierciedlenie nawet w języku: kobieta przecież ‚wychodzi’ za mąż, a mężczyzna ‚bierze’ żonę.”

Nieco inne spojrzenie na sprawę mają psychologowie. I to właśnie z reprezentantką tychże, Sylwią Kiro Żabińską-­MacIntyre z edynburskiego Centrum Rozwoju Terapii i Wsparcia Feniks, postanowiłem porozmawiać.

Krzysztof Mielnik-­Kośmiderski: Jeśli faktem jest, że 1/4 potomstwa Polek w UK ma ojców innych narodowości, to dysproporcja w liczbie związków musi być jeszcze większa. Trafiłem niegdyś na statystykę wskazującą, że – jeśli mówimy o nas, Polakach – niemal 9 na 10 przypadków związania się z obcokrajowcem dotyczy kobiet. Skąd aż taka różnica?

Sylwia Kiro Żabińska-MacIntyre: Choć ciężko byłoby mi przytoczyć dokładne statystyki, rzeczywiście różnica jest duża. A skąd się to bierze? Chyba warto zacząć od tego, czego dzieci od najmłodszych lat uczone są przez rodziców czy inne bliskie im osoby, a potem przejść do doświadczeń szkolnych i tego, na rozwój jakich cech i umiejętności kładzie się nacisk.

Język, komunikacja, bycie w relacji – bo na nich trzeba by było skupić się na wstępie, traktowane są jako domena bardziej kobieca, niż męska. Nacisk, jaki kładzie się na naukę przedmiotów humanistycznych, jest większy w przypadku dziewczynek niż chłopców. Dlatego więcej ich wybiera potem filologie i kierunki dotyczące komunikacji. Chłopaków znacznie częściej zachęca się do wyboru studiów technicznych lub informatycznych.

Jeśli więc chodzi o ćwiczenie umiejętności językowo-komunikacyjnych, to chłopców niestety często się w tym obszarze zaniedbuje. Uważa się, że nie to będzie im potrzebne – i w ten sposób w późniejszym życiu stawia się ich w trudniejszej sytuacji.

To, co wymieniasz składa się na stronę werbalną…

Tak. Drugą rzeczą jest z kolei kwestia komunikacji niewerbalnej. Czyli tego, że wiele dziewcząt ładnie się uśmiechnie, przeczesze włosy, przygryzie wargę, czy zrobi jedną z tysiąca tych małych rzeczy, z powodu których męskie głowy się za nimi obrócą. Ale za takie zachowania też są one chwalone od dzieciństwa.

Widzimy więc, że do lepiej wyćwiczonych umiejętności społecznych i znajomości języka obcego, dochodzi jeszcze jedno, nie mniej ważne narzędzie.

Odnoszę wrażenie, że mężczyzna ma znacznie mniejsze pole manewru.

Te związki, z którymi się spotykam – gdzie mężczyzna jest z Polski, a kobieta nie, są z reguły układami, w których partner jest dobrze wykształcony, zna język, potrafi odnaleźć się w tutejszym otoczeniu sam. I właśnie te dwa ostatnie czynniki wydają się mieć największe znaczenie.

Duża część naszych mężczyzn trzyma się w polskim środowisku, czując się w nim znacznie pewniej. Łatwiej jest zapoznać się z innymi Polakami, wiedząc co jest w danej grupie przyjęte; spędzać czas w sposób odpowiadający naszym oczekiwaniom, wychodzić na mecze, na piwo, na koncerty. Tylko w jaki sposób poznawać wtedy miejscowe dziewczyny?

Z kolei gdy Polki przyjeżdżają do nowego kraju, znacznie częściej nawiązują znajomości z ludźmi niezależnie od ich nacji. Znacznie szybciej odnajdują się też w nowym środowisku. A gdy uśmiechają się do nich i faceci z Polski i miejscowi – no, widzisz sam, mają w czym wybierać.

Co jeszcze sprawia, że ta statystyczna dysproporcja jest tak ogromna?

Odwróćmy na chwilę role i zastanówmy się razem. Twoja żona jest Polką. To dlatego, że „tak wyszło”, czy tak to sobie zaplanowałeś?

Dość sporo podróżując, obracałem się w towarzystwie osób z różnych krajów. Oczywiście skłamałbym twierdząc, że to nie cechy fizyczne dziewczyn były tym pierwszym czynnikiem, który kazał mi zwrócić na nie uwagę. Kiedy jednak rozglądałem się za potencjalną żoną, obok wyglądu miało dla mnie duże znaczenie, by partnerka miała podobne do mojego podłoże kulturowe, czy doświadczenia z dzieciństwa. Żeby można było wspólnie powspominać programy telewizyjne, kreskówki, książki, czy nawet wspólnie ponarzekać czasem na rzeczywistość. Krótko mówiąc: mieć taki wspólny front.

A dlaczego Ci na tym zależało?

To Ty jesteś psychologiem (śmiech)

Tak, jestem psychologiem (śmiech), dlatego zaproponuję, żebyś zadał sobie pytanie: „Dlaczego to było dla mnie ważne?” Zadam to pytanie inaczej, bo już masz żonę. Co ci to daje, że jest Polką?

Na pewno poczucie większej jedności. Pewną gwarancję faktycznego porozumienia między nami – nie tylko w sferze uczuciowej, ale również mentalnej, czy kulturowej. Podłoże. Myślę, że nasze małżeństwo w mniejszym stopniu narażone jest na niezrozumienie intencji, czy natury działań tej drugiej osoby.

I co to może dawać w związku?

Pełniejszą komunikację? Większy poziom bliskości? Rozumiemy nawzajem swoje zachowania, potrzeby… przynajmniej na tyle, na ile jesteśmy w stanie rozpoznać to w niełatwej przecież relacji mężczyzna – kobieta.

Super. To jak już mamy to podłoże, zapytam Cię jeszcze, jak myślisz, że czułbyś się będąc w związku z kobietą z innego kraju?

Chyba trochę gorzej (śmiech)

Dlaczego?

Może ze względu na obawę przed konfliktami wynikającymi właśnie z tych odmiennych doświadczeń, czy obyczajowości? Pewnych rzeczy przecież nie da się przełożyć na inny język. Moja rodzina byłaby dla niej egzotyką, a mój kraj stanowił ciekawostkę geograficzną.

I wiesz, ja mam wrażenie, że to, o czym mówisz, ma miejsce bardzo często. Myślę, że bardzo wielu mężczyznom może zależeć na tym, by mieć wspólną płaszczyznę porozumienia z partnerką, żeby nie było tych potencjalnych niebezpieczeństw, nieporozumień itd. Jeśli chodzi o kobiety, są one często bardziej otwarte na eksperymentowanie w tym obszarze.

Można to też ująć w ten sposób, że panowie lubią wiedzieć, na czym stoją. Że przynajmniej w domu „będą mieli spokój”. Nie będą musieli się obawiać, że wydarzy się coś nieprzewidzianego.

Wiemy więc już, że pod tym względem zachowujemy się bardziej zachowawczo, niż kobiety. Skąd się bierze ta różnica w podejściu?

Każdy przypadek jest indywidualny, ale jeżeli już mamy mówić o ogólnych zależnościach, może wynikać to częściowo również z tego, że dziewczyny działają bardziej emocjonalnie. Jak serce zabije mocniej, to mniej rozważają takie kwestie, jak kto, dlaczego i co będzie potem? Szczególnie na początku znajomości.

Jeśli, dajmy na to, jest to jakiś elegancki, opalony Włoch, czy – przenosząc na tutejsze warunki – mężny, przechadzający się w kilcie Szkot, lub ktokolwiek, kto w jakiś sposób je ujmie, to wierz mi, że na początku nie będzie dla nich takie ważne to, czy oglądali te same filmy… My, kobiety, po prostu patrzymy trochę inaczej. Naszymi działaniami kierują inne czynniki.

Z tego co mówisz można by wywnioskować, że w przypadku kobiet wszystko sprowadza się do emocji.

Jeśli człowiek się zakocha, to podchodzi do tego w sposób intuicyjny. I to dotyczy wszystkich, bo przecież mężczyźni nie są bynajmniej pozbawieni emocji. Ale faktycznie zdarza się, że często patrzymy na inne rzeczy, albo na te same, ale w różny sposób. Ludzie są, jacy są. Trzeba to przyjąć.

Jeden z moich przyjaciół wyjaśnił mi kiedyś, dlaczego woli nie eksperymentować. Chodziło o taką banalną sprawę, jak zamawianie różnych rzeczy w restauracjach. Jeżeli już wie, że coś mu smakowało, to wraca do tej samej knajpki i zamawia jedną lub dwie znane mu potrawy, bo wie, że zawsze będzie to coś, co mu sprawi przyjemność.

A ja często zamawiam różne rzeczy. Czasami prowadzi to do odkrycia czegoś fascynującego, a czasami ląduje mi na talerzu taka podeszwa, że za żadne skarby nie jestem jej w stanie ruszyć. To nie jest więc kwestia różnicowania: to jest dobre, a tamto jest złe. On bierze to, co w jego ocenie jest dobre ze względu na smak, a ja z kolei biorę to, co odpowiada mi ze względu na upodobanie do eksperymentowania.

To troszkę przypomina to, co się wydarza w relacjach. I tak warto byłoby chyba na to patrzeć.

Karnacji nie zmienimy, przystojniejsi nie będziemy. Na co poleciłabyś zwrócić uwagę polskim facetom, aby w oczach naszych pań jawili się jako partie atrakcyjniejsze, niż jest to obecnie?

Pytasz znowu o „nasze panie” (śmiech), a ja uważam, że polscy panowie też są w stanie wchodzić w związki z kobietami różnych nacji. Polacy mają wiele wspaniałych cech. Potrafią być w rzadko spotykany sposób lojalni, szarmanccy, spontaniczni i kreatywni. Często nie poddają się w obliczu przeciwności i jeśli tego naprawdę chcą, sprawiają, że kobieta czuje się szczególna.

Cofając się do przeszłości – wielu polskich żołnierzy zostało po wojnie w Szkocji, założyło tu rodziny i jest do dziś bardzo mile i z uznaniem wspominanych. I jestem w pełni przekonana, że nasi mężczyźni nadal posiadają tego wyróżniającego nas „polskiego ducha”. Kwestia w tym, żeby wierzyć, że jest się równie dobrym jak inni, stopniowo poszerzać sobie krąg znajomych, eksponować mocne cechy, ale i nie zaniedbywać pracy nad tymi, które jeszcze przydałoby się ulepszyć. Bo, jak w większości przypadków, to praktyka czyni mistrza.

Sylwia Kiro Żabińska-MacIntyre jest magistrem psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Problemy adaptacyjne i różnice międzykulturowe stanowią jeden z głównych obszarów jej zainteresowań. W Centrum Rozwoju,Terapii i Wsparcia Feniksprowadzi m.in. sesje terapeutyczne dla klientów indywidualnych i par.

» Rozmawiał Krzysztof Mielnik-Kośmiderski | Emito.net

emito_net_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!