David Cameron: w Unii jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi

BEZPIECZEŃSTWO

„5-10 lat temu mówiłbym, że Europa nie ma wiele wspólnego z bezpieczeństwem, wtedy opierałbym nasze bezpieczeństwo na NATO i współpracy wywiadowczej” – powiedział David Cameron zaraz potem przyznając, że w dzisiejszych czasach wymiana danych, informacji o odciskach placów, kontrole graniczne, Europejski Nakaz Aresztowania i inne mechanizmy unijne to także ważne komponenty brytyjskiego bezpieczeństwa. Premier nie widzi jednak szansy na zmianę stanowiska np. w sprawie wspólnej europejskiej armii: – „Jesteśmy inni, wyjątkowi i niezależni w tych kwestiach”.

IMIGRACJA

Według premiera porozumienie z UE uruchamia mechanizmy, które pozwolą ograniczyć migracje z UE, na przykład jeśli po 6 miesiącach imigrant nie ma pracy, można go wydalić z kraju, zmniejszane są także zasiłki dla nowych przybyszy. Odnosząc się do wątpliwości, czy zapisy te na pewno zaczną obowiązywać, premier powiedział: – Dostałem gwarancję, że ten mechanizm zostanie wprowadzony od razu po wygranym referendum. Gwarantuje to aneks 6 oraz zapewnienia przewodniczącego PE i szefów frakcji. Dokument uznaje, że Wielka Brytania kwalifikuje się do zastosowania hamulca imigracji natychmiast i osiągnęliśmy maksymalny okres jego trwania, ponieważ obejmie nawet osoby, które przyjadą tutaj w 2024 roku.

Komentując ostatnie ruchy w UE w sprawie przyjęcia Turcji do wspólnoty Cameron powiedział: – „Jeśli ktoś chce oprzeć swoją decyzje w referendum o ewentualność przyjęcia Turcji do UE, to zapewniam, że takiego problemu nie ma. Nie uważam, żeby akcesja Turcja znajdowała się w zasięgu wzroku, ona nie nastąpi przez dekady”. Premier dodał, że takie działanie wymagałoby jednomyślności państw członkowskich, a już np. Francja zapowiedziała, że musiałby w tej sprawie przeprowadzić referendum.

DLACZEGO WARTO POZOSTAĆ W UE

Poproszony na koniec o krótkie podsumowanie dlaczego warto zostać w UE premier powiedział:

„Decyzja w referendum to wybór na lata. Potencjalnie na całe życie, nie tak jak w przypadku wyborów parlamentarnych. Unia nie jest perfekcyjna, potrzeba jej reform, Uważam, że część rzeczy już zmieniłem. I na ich podstawie oraz według kalkulacji co dla nas jest najlepsze – silniejsza gospodarka, załatwianie naszych spraw na świecie, bezpieczeństwo, walka z terroryzmem – nie waham się powiedzieć, że lepiej pozostać w UE. Jeśli zostaniemy to będziemy kontynuować reformy. Ale w tym referendum nie chodzi tylko o bilans gospodarczy i kwestie bezpieczeństwa. Chodzi też o to czym jest Wielka Brytania. Jeśli chcemy silnej i odważnej Wielkiej Brytanii, walczącej ze zmianami klimatu, ebolą, przeciwstawiającej się Rosji, pilnującej, żeby Iran nie wyprodukował broni jądrowej, wspólnie z sojusznikami walczącej z terroryzmem, to UE nie ogranicza naszych możliwości, a wręcz je zwiększa. Dlatego lepiej zostać, choć Unia nie jest perfekcyjna. Lepiej ją zmieniać od wewnątrz i wspólnie z nią zmierzyć się z tymi wyzwaniami.

O tym co jeszcze powiedział David Cameron czytaj więcej tutaj!

Tekst | Kasia Sobiepanek
Źródło | UKpolitics po polsku

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!