» Przemysław Ozdowy | Źródło: tt.com

Wiedeń – Z darmowych aparatów ortodontycznych, które będą dostępne od 1 lipca, jak się szacuje, tylko 30 procent dzieci i młodzieży do 18 roku życia, będzie mogło z nich skorzystać. Tak poinformowało w piątek na konferencji prasowej Austriackie Towarzystwo Ortodontyczne, a jedynym kryterium ich przydziału będzie ciężka nie-prostoliniowość zębowa lub szczękowa.

___________________________________________________________________________________________________________

Na darmowe aparaty ortodontyczne przeznaczone jest rocznie 80 milionów euro z budżetu Ministerstwa Zdrowia. W całej Austrii zostanie zakontraktowanych do tej usługi 180 gabinetów, a ponadto nadal będzie można wybrać usługodawcę na zasadzie Wahlarzt.

W całości darmowa będzie korekcja wad zębów i szczęki, które są objęte w dwóch najwyższych poziomach z pięciopoziomej skali IOTN. Szacuje się, że w Austrii tylko 30 procent potencjalnych pacjentów boryka się z takimi problemami.

Dla niewtajemniczonych, indeks IOTN pokazuje tylko potrzebę leczenia ortodontycznego, chociaż niekoniecznie możne to być zbieżne z wadami estetycznymi uzębienia. Indeks nie obejmuje również złożoność leczenia.

Padają też słowa krytyki pod adresem inicjatywy a mianowicie, że dostępność aparatów powinno być podyktowana według kryteriów socjalnych, a obniżenie kryterium medycznego do IOTN 3 pozwoliło by zwiększyć liczbę pacjentów objętych programem darmowego aparatu do 60 procent.

Więcej aktualnych informacji z Austrii o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie Polacy w Austrii – Polen in Österreich https://www.facebook.com/groups/543044279160183/.

 

Sharing is caring!