Daniel Kawczynski, polski doradca premiera Camerona, krytyczny ws. kwot uchodźców

W poniedziałek 30 listopada Daniel Kawczyński, Poseł Izby Gmin i Członek Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Brytyjskiego, wysłał list do Martina Schulza, Prezydenta Parlamentu Europejskiego, krytykując niemieckie stanowisko ws. przymusowych kwot uchodźców.

Daniel Kawczyński w swoim liście odniósł się do nacisku wywieranego na kraje Europy Centralnej i Wschodniej. Poseł ostro skomentował zachowanie niemieckich mediów wobec Polski i nazwał ich język „zastraszającym”, a także „przeciwnym idei projektu europejskiego”. Kawczyński, który jest jedynym brytyjskim parlamentarzystą urodzonym w Polsce, powiedział, że należy uszanować suwerenne decyzje Węgier, Polski, Danii, Rumunii czy Czech. Jego zdaniem, „aby Europa była zjednoczona powinniśmy zaakceptować nasze zróżnicowane punkty widzenia”.

W swoim liście Poseł Kawczyński przypomina, że Polska wydała wizy w ostatnim roku prawie milionowi Ukraińców oraz posiada mniejszość muzułmańską od XV wieku. Poseł przytacza komentarz Selima Chazbijewicza, założyciela Związku Tatarów Muzułmańskich w Rzeczypospolitej Polsce, który wypowiadał się przeciwko narzucaniu Polsce przymusowych kwot przyjmowania imigrantów.

Poniżej treść listu.

Szanowny Panie Przewodniczący,

Piszę do Pana mając na uwadze kryzys związany z uchodźcami z Syrii i rozwiązaniem, jakie Europa musi odnaleźć.

Wydaje się, że z rozwiązaniem paneuropejskim zaproponowanym przez Niemcy, szczególnie z obowiązkowym systemem kwotowym, nie zgadzają się niektóre państwa członkowskie. Co więcej, wydaje się również, że na państwa te wywierany jest znaczny nacisk, aby zastosowały się do takiego rozwiązania, a język, w jakim przede wszystkim niemieckie media omawiają te negocjacje staje się coraz bardziej przypominający zastraszanie. Sądzę, że tego rodzaju polityka stanowi przeciwieństwo idei projektu europejskiego.

Oryginalny list w wersji polskiej. Do redakcji wpłynął również list w wersji angielskiej.

Oryginalny list w wersji polskiej. Do redakcji wpłynął również list w wersji angielskiej.

Mój pogląd jest taki, że poszczególne państwa narodowe powinny mieć możliwość sformułowania własnych odpowiedzi na ten kryzys, które będą bardziej pasowały do własnych zasobów tych państw i ich możliwości. Sądzę, że dla kryzysu o tak dużej skali bardzo ważne jest to, aby suwerenne narody mogły same podejmować takie decyzje. Dla przykładu, jestem szczególnie dumny z działań podjętych przez naszego Premiera Davida Camerona w celu przyjęcia uchodźców bezpośrednio z obozów na Bliskim Wschodzie i udzielenia pomocy w wysokości 1 miliarda funtów.

W tej chwili sytuacja przedstawia się tak, że takie jedno podejście w całej Unii Europejskiej jest kwestionowane i spotyka się z niezrozumieniem. Kraje takie, jak Czechy, Dania, Polska, Rumunia i Węgry należy szanować, jeżeli mają inny punkt widzenia i odmienne sposoby odpowiedzi na kryzys. Możemy się nie zgadzać z niektórymi rodzajami polityki prowadzonej przez nie, ale jeżeli chcemy, aby Europa była zjednoczona powinniśmy zaakceptować nasze zróżnicowane punkty widzenia.

Projekt europejski jest projektem pozytywnym. Jeżeli jeden kraj ma pozytywne rozwiązanie, powinno ono być zaproponowane i przedyskutowane. Jeżeli jest ono komukolwiek narzucane, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie ono przez niektórych odrzucone, a ci, którzy je odrzucą mogą potem stać się nawet jeszcze bardziej niechętni do zawarcia kompromisu. Niemcy, ze swoim hojnym systemem społecznym, ostatnio prowadziły politykę “bez ograniczenia”, jeżeli chodzi o liczbę uchodźców, jakim kraj przyzna azyl. Aczkolwiek jest to szlachetne, obawiam się, że ta polityka zachęci już zdesperowanych ludzi do ryzykowania swoim życiem, związanym z niebezpieczną podróżą do Europy. Potem zasugerowano, że Niemcy mogą zechcieć zamknąć strefę Schengen i nie przyjmować już więcej uchodźców. Jestem pewien, że Pan zrozumie, że postawiło to wiele krajów stanowiących granicę Unii Europejskiej w bardzo trudnej sytuacji.

Polska, jeden z krajów, który przeciwstawił się narzuconej przez UE kwocie, spotkała się za to z bardzo surową krytyką ze strony mediów niemieckich. Chciałbym podkreślić, że Polska wydała 800.000 wiz dla Ukraińców pochodzących z objętych konfliktem wschodnich części ich kraju w ubiegłym rok i posiada liczną mniejszość tatarską od XV wieku.

Oryginalny list w wersji polskiej. Do redakcji wpłynął również list w wersji angielskiej.

Oryginalny list w wersji polskiej. Do redakcji wpłynął również list w wersji angielskiej.

Byłem szczególnie zaniepokojony, kiedy zasugerowano, że jeżeli kraje Europy Wschodniej nie zaakceptują skwapliwie kwot uchodźców, mogą one być zmuszone do uczynienia tego. Selim Chazbijewicz, założyciel Związku Tatarów Muzułmańskich w Rzeczypospolitej Polskiej, stwierdził, że byłoby to całkowicie nie do przyjęcia i że region jest po prostu nieprzygotowany do przyjęcia dużej liczby uchodźców, szczególnie takiej liczby, o której państwa te nie zadecydują samodzielnie. Osiągnięcie PKB na poziomie krajów zachodnioeuropejskich zajmie krajom Europy Środkowo-Wschodniej wiele lat, tak samo jak możliwość przyjęcia i zasymilowania większej liczby uchodźców. Kraje te są bardzo wrażliwe na naciski ze strony silniejszych i obawiam się, że strach może doprowadzić do rozłamu i podziału w Unii.

Wielka Brytania szczyci się olbrzymią pomocą zagraniczną, dostarczaną tym, którzy są w potrzebie. 7 pensów z każdych 10 funtów wydawanych przez podatnika przeznacza się na międzynarodową pomoc humanitarną i rozwój, i wydaliśmy już prawie miliard funtów wyłącznie na wsparcie uchodźców z Syrii w Turcji, Libanie i Jordanii. Mam tylko nadzieję, że pozostałe kraje europejskie pójdą za tym przykładem. We współpracy z ruchami zrzeszającymi zwykłych ludzi powinniśmy znaleźć więcej sposobów na ustabilizowanie sytuacji w regionach objętych konfliktem i uratować tyle ludzkich żyć, ile jest możliwe, ale możemy to zrobić jedynie poprzez zaangażowanie się w dialog, pozytywną komunikację i rozwiązania kompromisowe.

Ważne jest, aby wszystkie narody w Unii Europejskiej współpracowały ze sobą jako Unia po to, aby odnaleźć sposób na działania zarówno na rzecz poszczególnych narodów, jak i uchodźców, którym musimy udzielić pomocy. Ten kryzys może spowodować rozpad Europy, a to chyba nie leży w niczyim interesie.

Byłbym wdzięczny za Pańskie uwagi i zrozumienie w tym względzie.

Z poważaniem,

Daniel Kawczynski
Member of Parliament for Shrewsbury and Atcham
Member of the Foreign Affairs Committee

Informacja prasowa
Chris Prusinski
British-Polish Advisory Group

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!