Człowiek karmiący łabędzie

Marcin Ryczek jako jedyny Polak znalazł się wśród laureatów prestiżowego konkursu fotograficznego Lensculture Exposure Awards 2014. Jego zdjęcie „Człowiek karmiący łabędzie” zostało pokazane w Somerset House w Londynie podczas Photo London. Rozmawia: Marta Łaczkowska.

człowiek karmiacy łabedzie

Ma pan na swoim koncie wiele nagród, ta zdobyta w konkursie Lensculture Exposure Awards 2014 za fotografię „Człowiek karmiący łabędzie” choć prestiżowa, to jednak nie pana pierwsza. Jak zaczęła się przygoda z fotografią i konkursami?
– Fotografia i grafika od zawsze były moją wielką pasją, jednak przez długi czas starałem się odkryć swoją własną technikę fotografii, chciałem dowiedzieć się, w którą stronę podążę. Pierwszym moim zdjęciem, które dało początek temu, czym zajmuję się dzisiaj, była fotografia w kolorze „The United States of India”. To symbolicznie zdjęcie zestawia ze sobą dwa cywilizacyjnie i kulturowo odległe od siebie światy, skłaniając do refleksji nad różnicami między nimi.   Sprawiło ono, że zacząłem patrzeć na swoje fotografie i wynikający z nich przekaz troszkę inaczej. Zrozumiałem wtedy, że fotografie mogą przy pomocy prostej symboliki i metafory poruszać niezwykle ważne kwestie.

Marcin Ryczek

Marcin Ryczek

Tak narodził się pana obecny minimalistyczny styl fotografii?
– Główną ideą, która przyświeca mi w mojej pracy jest zasada „minimum formy – maksimum treści”. Przez to zdjęcia są bardzo proste, graficzne, nawiązujące do geometrii, przez każdego inaczej interpretowane. To bardzo dla mnie ważne, by każdy odbierał moje fotografie na swój własny, indywidualny sposób.

Dlatego zdjęcia trafiają najpierw do internetu? Czyżby po to, by szerokie grono odbiorców mogło się z nimi zapoznać i zinterpretować?
– Fotografia „The United States od India” spotkała się w sieci z bardzo pozytywnym odbiorem, choć dopiero zdjęcie „Człowiek karmiący łabędzie” zdobyło w internecie wielką popularność, która była dla mnie dużym zaskoczeniem. Nie często w świecie fotografii zdarza się bowiem, że zdjęcie, dodatkowo w tak niskiej rozdzielczości w jakiej je wgrałem, spotkało się z takim odzewem. Tym bardziej, że codziennie w internecie jesteśmy zalewani setkami różnych zdjęć, z których rzadko jakieś zapada w pamięć. To było niewiarygodne, jak w jednej chwili zaczęli do mnie pisać i dzwonić ludzie z całego świata, z prasy. Przekonałem się, że jeśli fotografia ma tak uniwersalny charakter jak ta, jej przekaz może trafić do wyobraźni i emocji ludzi z różnych miejsc świata, niezależnie od kultury w jakiej żyją, wyznania i statusu społecznego.

Wtedy przyszedł czas na konkursy i wystawy?
– Właśnie od tego momentu zacząłem zgłaszać swoje fotografie do międzynarodowych konkursów fotograficznych. Zacząłem także otrzymywać zaproszenia na festiwale fotograficzne, podczas których mogłem zaprezentować całą serię swoich symboliczno-minimalistycznych fotografii. Moje nagrodzone w konkursach prace, a także inne, zaproszone do pokazania podczas międzynarodowych festiwali,  miałem możliwość zaprezentować na indywidualnych i zbiorowych wystawach w takich krajach jak Japonia, Chiny, Indie, Niemcy, Francja, Austria, Rumunia, Dania, Holandia czy Stany Zjednoczone. Choć najpopularniejszym moim zdjęciem jest „Człowiek karmiący łabędzie”, bardzo często zdarza się, że w bezpośredniej rozmowie z ludźmi podczas wystaw dowiaduję się, że inne fotografie z tej serii bardziej poruszają ich wyobraźnię. Te zwrotne informacje są dla mnie bardzo cenne i pouczające. Szczególną satysfakcję sprawia mi opinia fachowców i zwykłych ludzi, że cała seria tych symbolicznych fotografii jest spójna, że „jest łatwo rozpoznać patrząc na dane zdjęcie, kto jest jego autorem”.

Mówił pan, że wszystko zaczęło się od kolorowego zdjęcia, jednak większość pana fotografii jest zachowana w czarno-białych barwach. To część minimalistycznego stylu?
– Kolor czarny i biały, stosowane kontrasty – podkreślają jeszcze bardziej minimalistyczny charakter fotografii. To również ukłon w stronę fotografii tradycyjnej, której jestem wielkim miłośnikiem. Nie jest też jednak tak, że zamykam się tylko w klimacie czarno-białych fotografii. Następny cykl zdjęć, które planuję opublikować będzie zawierać też kolorowe zdjęcia, jednak utrzymane również w minimalistyczno-symbolicznej formie.

Skąd się biorą inspiracje i pomysły na fotografie? Tak jak w przypadku chociażby zdjęcia „Człowiek karmiący łabędzie” nie wiedział pan wcześniej, że właśnie wtedy ktoś znajdzie się akurat w tym miejscu.
– Moje zdjęcia nie są w żaden sposób aranżowane, a osoby na zdjęciach nie są moimi znajomymi. Proces powstawania zdjęć wymaga sporej ilości czasu, a sytuacje przedstawione na fotografiach są wyczekane. Zazwyczaj to jest tak, że z początku znajduję miejsce i pomysł na zdjęcie. W przypadku fotografii „Człowiek karmiący łabędzie” widziałem z początku symbole yin-yang, biel i czerń, wiedziałem jednak, że brakuje czegoś, co uzupełni ten kadr. Wtedy muszę czekać, aż zdarzy się „to”, co pasuje do mojej koncepcji. Zazwyczaj trwa to dość długo, zanim taki moment nastąpi i pozwoli mi zrobić interesujące ujęcie.

Dużo pan podróżuje więc kiedy znajduje się czas na to wyczekiwanie, obserwowanie, a następnie robienie fotografii?
– Fotografia wymaga właśnie czasu, spokoju, takiego całkowitego oczyszczenia umysłu i w pełni skupienia się na pracy. Wychodzę z aparatem i skupiam się na otaczającej mnie przestrzeni, rzeczywistości – wtedy jest szansa, że  zrobię interesujące zdjęcie. Żadna fotografia nie zdarzyła mi się przez przypadek. Kiedy jadę na wystawę do jakiegoś miasta mam oczywiście mniej czasu na fotografowanie, na robienie dobrych zdjęć. Dlatego często staram się zostać kilka dni dłużej w danym miejscu i wtedy poświęcam się fotografowaniu. Czasem zdarza się, że podczas tych wyjazdów uda mi się zrobić naprawdę dobre zdjęcia. Tak było w Hiroszimie, po wernisażu dwa tygodnie poświęciłem na podróżowanie. To wtedy powstało zdjęcie z żurawiem pod tytułem „Hiroshima – Feniks odradzający się z popiołów”. To właśnie jedno z tych zdjęć, które wymagało całkowitego wyciszenia, czystości umysłu, wtopienia się w ten krajobraz, tak niezwykle historycznie doświadczony.

W Anglii pokaże pan swoją pracę po raz pierwszy.
– W Anglii moja fotografia będzie pokazana po raz pierwszy, ale mam nadzieję, nie ostatni. Cieszę się, że moje zdjęcie debiutuje tutaj w tak miłych okolicznościach i w tak prestiżowym miejscu. Chciałbym zorganizować w Wielkiej Brytanii swoją wystawę, przyjechać z całą serią moich minimalistycznych prac. Ona w pełni pokazuje cały obraz tego co robię, jaki mam pomysł na swoją twórczość.

Uważa pan, że większe zainteresowanie jest wystawami za granicą czy w Polsce? Widzi Pan różnicę?
– Jeśli chodzi o moje zdjęcia, to wszędzie widzę podobne zainteresowanie, większość przychodzi i mówi „o! znam to zdjęcie”. Tak było między innymi w Nowym Jorku w Agora Gallery, gdzie często słyszałem to zdanie, ale z dopowiedzią „ale bardziej podoba mi się fotografia „Liberation”, która zyskała także największe uznanie u organizatorów  konkursu, którzy zaprosili mnie do udziału w wystawie.  Dlatego preferuję indywidualne wystawy, gdzie mogę zaprezentować całą serię swoich fotografii .   Wystawy w realu a nie online dają też możliwość bezpośredniego kontaktu z odbiorcami, co daje szczególną satysfakcję autorowi, gdyż w bezpośredniej rozmowie z otrzymanego przekazu  „odkrywa” na nowo swoje zdjęcia.  Wracając do pani pytania, jeśli chodzi o moje fotografie, to tak się składa, że zdecydowanie więcej mam zaproszeń na wystawy i festiwale zagraniczne. Ale w Polsce odbiór moich prac jest również bardzo pozytywny. Między innymi fotografia prezentowana obecnie w Londynie, w ostatnim roku „odwiedziła”  wiele miast w Polsce w ramach wystawy „10-lecia Grand Press Photo” podczas której zaprezentowane zostały wybrane, nagrodzone i wyróżnione w konkursie, zdjęcia z wszystkich 10 lat jego istnienia. Zainteresowanie wszędzie jest bardzo duże.   Mam nadzieję, że podobnie bardzo ciepło będzie odebrana cała moja seria „Symbole“, którą chciałbym szerzej zaprezentować w najbliższym czasie również w Polsce.

Marta Łaczkowska | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!