Czemu podejmuję złe decyzje finansowe?

Przyszedł Nowy Rok, czy masz już swoje postanowienia noworoczne? Czy jest wśród nich poprawa swojej sytuacji finansowej? Ale… czy takiego punktu nie zapisywałeś sobie i rok temu? I jak udało się? Nie? W takim razie, zastanów się, czy któryś z poniższych punktów nie jest tego przyczyną. Oto lista 8 powodów złych decyzji finansowych.

1. Przeceniam szanse na zysk

Daniel Bernoulli w 1738 r stwierdził, że to, co spodziewamy się uzyskać (oczekiwana wartośc) zależy od dwóch rzeczy: prawdopodobieństwa, że nasze działanie pozwoli nam coś zyskać i wartości tego, co możemy uzyskać. Jak to przełożyc na język ludzki? Uważamy, że warto wydać na coś pieniądze, jeśli uznamy, że zakup nam się zwróci. Czyli poniesiony koszt będzie mniejszy niż potecjalny zysk. Nic odkrywczego. Haczyk tkwi w słowie „potencjalny”. Bo często nasze wybory opierają się na oszacowaniu ryzyka. Tego jak wielka będzie strata, a jak wielki będzie zysk. A to w realnym życiu wcale nie jest takie proste. Pierwszy błąd, jaki się popełnia to przecena prawdopodobieństwa sukcesu. Grasz w lotto, bo widzisz, że ileś tam osób wygrało. Kupujesz akcje konkretnej firmy na giełdzie, bo usłyszałeś jak dobrze pozwoliła zarobić. A jaka jest kondycja firmy teraz? A to ile osób przegrało w totka w stosunku do wygrywających? O tym jakoś nikt nie mówi. Mnie zdecydowanie przeszła ochota na kupno losów, gdy dowiedziałam się jakie są szanse na moją wygraną w porównaniu z szansami na przegraną. Co najmniej kilka milionów razy mniejsze. Podobno już szybciej piorun w człowieka trafi niż wytypuje on szóstkę pozwalająca na szybkie wzbogacenie się. :) Dlatego zanim podejmie się decyzje o zakupie – nie tylko losu – gdzie ryzyko straty istnieje, warto najpierw spokojnie swoje szanse uzyskania zysku określić.

2. Błędnie oceniam wartość

Drugim błędem jest błędnie oszacowana wartość, tego co chcemy uzyskać. Kluczowe tutaj jest to, na jakiej podstawie dokonujemy tej oceny. Bo jest ona zawsze dokonywana w jakimś kontekście. Bo pamiętamy, że jej wcześniejszą cenę (o, nie, nie kupię tych butów jeszcze w zeszłym tygodniu te butu kosztowały 10 funtów mniej – pomimo tego, że nadal sprzedawane są w promocyjnej cenie). Sklepy co rusz pokazują oferty, stosując odpowiedni kontekst, tak by przez moment produkt wydawał się wart kupienia. Byśmy właśnie dokonali wyboru na podstawie porównania do innego towaru (umiejętnie wyesksponowanego przez sprzedawcę), a nie rzeczywistej wartości tej rzeczy.

3. Ulegam wpływowi ważnej osoby

Autorytet ma duże znaczenie. Dzięki temu, że czyjeś zdanie jest dla nas ważne i mu ufamy, to zgadzamy się z tym co proponuje. Realizuję zalecenia lekarza, bo wiem, że on zna się na rzeczy. Ale czasami ulegamy samej magii autorytetu. Cenimy kogoś dlatego, bo jest dla nas kimś ważnym. I nie ma w tym nic złego, dopóki ta znacząca dla nas osoba jest ekspertem w tym, w czym doradza. A jeśli nie jest? Coż, wtedy trzeba podeść do jej opinii trochę bardziej ostrożnie. Bo ją nasz błąd nie będzie kosztować, a my zdecydowanie poniesiemy jego konsekwencje.

4. Nie uwzgledniam konsekwecji

Albo uwzgledniam je tylko częściowo. Widząc tylko te pozytywne. Lub tylko te krótkoterminowe. To szczególnie może mieć znaczenie przy kredytach, szczegónie długoterminowych. Gdy chętnie widzi się zyski, które są widoczne od razu – no bo jest kasa na dom, samochód itp. Ale nie myśli się o uwzględnieniu zabezpieczenia, gdyby w przyszłości sytuacja finansowa miała się zmienić, czyniąc tym samym kredyt trudnym do spłaty.

5. Robię to samo, co inni

Podejmowanie decyzji jest trudne. Często trzeba uwzględniać tyle czynników, że aż od samego ich wymienienia boli głowa :) A co dopiero odnaleźć się w tym gąszczu informacji? Dlatego pozwalamy iść sobie na łatwiznę. Jeśli tyle osób zachowuje się tak, właśnie to wybiera, to na pewno musi to być właściwe. I tak często bywa w przypadku decyzji związanych z inwestowaniem. Gracze na giełdzie podejmują decyzje o kupnie/sprzedaży akcji, bo inni właśnie tak robią. Co niestety nie zawsze musi być dobre w Twojej sytuacji.

6. Ulegam zachciankom

Nie mam nic przeciwko zachciankom. Sama nim ulegam :) Ale niech będą one w odpowiednim czasie i miejscu. Tak jak pisałam całkiem niedawno – jeśli zachcianki wymkną się spod kontroli, to może się okazać, że tracisz na nie nawet i £ 1000 rocznie.

7. Jestem w stresie

Stres ma to do siebie, że krótkotrwały może zdopingować do działania. Ale gdy się przeciąga, to jednak raczej utrudnia życie niż pomaga. W tym racjonalnie myśleć. A bez trzeźwego logicznego osądu ciężko podjąć wyważoną, dobrą decyzję

8. Jestem biedny

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Warwick i Princeton pokazują, że osoby osiągające niski dochód z radzą sobie znacznie gorzej, gdy mają podjąć decyzje finansowe. Idzie im to znacznie gorzej niż osobom „bogatym”. Badacze stwierdzili, że zdolności logicznego myślenia u osób słabo zarabiających sa osłabione. W istocie ich IQ spada o 13 punktów. Nic dziwnego, że przy takich osłabionych zdolnościach popełnia się błędy! Pokazuje to też potężny wpływ sutuacji na osobę. Bieda, a raczej fakt,że osoba nią dotknięta przejmuje się tym stanem, sprawia po prostu nie ma ona wystarczajacych sił, by myśleć już o czym innym. W tym – jak z tej biedy wyjść. I nie jest jest to wina osób z niskim dochodem. Bo jeśli trzeba pracować 16 godzin na dobę, aby związać koniec z końcem, to na pewno jest to wyczerpujące. A oprócz pracy są też inne obowiązki. Cała energia idzie w to, aby udało się przeżyć. Jeśli sytuacja wydaje się beznadziejna, jeśli przekona się samego siebie, że nie ma szans na jej poprawę, to wtedy kilka funtów wydane na kawę, papierosy, słodycze nie kojarzą się z marnowaniem pieniędzy. A raczej z zapewnieniem sobie choć chwilowej przyjemności. No bo to tylko już zostało. Bo na lepszy stan i tak nie można liczyć. Co wcale nie musi być prawdą.

No dobra, ale co to mi daje? Jak przełożyć te kilka punktów wiedzy na coś co się przyda w życiu? Po pierwsze, już coś wiesz. Wiedza daje podstawy do zmiany. Bo gdy uświadomisz sobie na czym polegają Twoje błędy, to już połowa sukcesu.

Patrząc ponownie na te punkty, wydaje mi się, że właściwie mogłabym je zawęzić do jednego. Rezygnacji. Rezygnacji, z rzetelnej, może nawet i dłuższej analizy logicznej. Rozważenia wszystkich za i przeciw. Zamiast tego wybierana jest szybka decyzja, w oparciu o nasze emocje i przyzwyczajenia, tak, by raczej decyzja nie wiązała się ze zbytnim ciężarem i wysiłkiem.

Wbrew temu co lubimy o sobie sądzić – czyli, że podejmujemy racjonalne,przemyślane decyzje – to raczej jesteśmy pod wielkim wpływem emocji, swoich doświadczeń i powstałych dzięki nim schematom. Cóż, taka nasza natura. Jeszcze silnie związana z czasami jaskiniowymi, gdzie konieczne było szybkie działanie. Nie zawsze precyzyjne i przemyślane. Bo nie było też takiej potrzeby. Aby uzwgledniać dalekoidące konsekwencje naszych zachowań. Sklepy,sprzedawcy, banki chcą nas trochę do tej dżungli i jaskiń sprowadzić. By zwabić nas na zakup. Ale pomimo to nadal człowiek jest istotą myślącą. Tyle, że myślenie wymaga zapewnienia sobie czasu i energii. Czy wiesz, że nie jesteś w stanie rozwiązać trudnego zadania matematycznego chodząc jednocześnie? W pewnym momencie staniesz, by skupić się maksymalnie. Dlatego nie daj sobie wmówić, że nie masz czasu. Że oferta zaraz się skończy. Bo pewnie za jakiś czas promocja będzie znowu. Ważniejsze jest, czy Tobie dany produkt jest potrzebny. Jaką ma wartość dla Ciebie i co dzięki niemu w przyszłości zyskasz. Albo stracisz. Im poważniejsza czeka Cię decyzja, tym więcej komfortu- czasowego i psychicznego -warto zapewnić sobie przy jej podejmowaniu. Rozważyć dokładnie wszystkie argumenty , dowody za i przeciw.

Podejmowanie dobrych decyzji finansowych szczególnie będzie istotne dla osób, które mają niski poziom dochodów. Bo dla nich każdy funt się liczy. A co – jak pokazują badania – one tych błędów popełniają więcej. Co wcale nie ułatwia im wyjścia z biedy. Ale mimo wszystko myślę, że pomimo trudnej sytuacji nie warto tracić nadziei. Zmiana na pewno nie będzie łatwa ani prosta. Ale i słonia można zjeść robiąc to po kawałku. Dlatego tak jak pisałam wcześniej – nie rezygnuj z rzetelnego osądu Twojej sytuacji. Daj sobie czas, by dobrze zastanowić się nad danym zakupem. Może nie każda decyzja w takim samym stopniu przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej, ale chyba warto postarać się o to, by tych dobrych postanowień było jednak coraz więcej. Bo w dłuższej perspektywie to z pewnością się opłaci.

Źródło | Anna Czereszewska

smart polak

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych oraz wszystkie inne sprawy jakie będą potrzebne w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Szukasz czegoś wyjątkowego? Kogoś, kto złapie dla Ciebie uciekającą chwilę? Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną i chciałabyś/chciałbyś, by ktoś ułożył z tego wydarzenia historię w zdjęciach?

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!