Coraz więcej zachorowań! Nowa fala grypy

» Przemysław Ozdowy | Źródło bild.de

Berlin – Grypa znowu atakuje. Zanotowano już ponad 18 000 przypadków grypy w tym sezonie. Tak duża liczba zachorowań ma bezpośredni wpływ na gospodarkę, ale również nadwyręża system opieki medycznej. Szpitale są przepełnione, a niektórzy pacjenci zmuszeni są do spania na korytarzach.

__________________________________________________________________________________________________________________________

Mimo, że sezon grypowy trwa już dość długo punkt kulminacyjny nie został jeszcze osiągnięty. W ciągu najbliższych trzech tygodni liczba przypadków będzie nadal wzrastać, donosi centrum badań nad chorobami Helmholtz w Braunschweig.

Szczególnie złe dane nadpływają z Bawarii. Od początku zarejestrowano już 5000 przypadków grypy co stanowi prawie siedem razy więcej zachorowań na grypę niż w zeszłym roku w tym samym czasie, donosi Państwowa Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności. Tylko w ubiegłym tygodniu zostało wykrytych w Bawarii 1833 choroby. Faktyczna liczba (niezgłoszone przypadki) może być znacznie wyższa.

Już teraz wiele szpitali osiągnęło granice pojemności. W Dolnej Saksonii umieszcza się chorych lub częściowo chorych na korytarzu, a pokoje są przepełnione. Szczególnie na obszarach miejskich takich jak Osnabrück, Oldenburg, w Brunszwiku i Hanowerze kliniki są pełne.

Oprócz pacjentów na zachorowanie narażony jest też personel szpitalny. Lekarze pierwszego kontaktu narzekają na zbyt wielu pacjentów z objawami grypy. Tylko w ubiegłym tygodniu o 1,5 mln osób z chorobami układu oddechowego lub obawami grypy skorzystało z porady lekarza.

Kryzys dotyka banki krwi w Niemczech. Konsekwencją szalejącej grypy jest brak dawców w niemieckich bankach krwi. Chorzy ludzie nie mogą oddawać krwi. Ale nawet jeśli czujesz się lepiej, należy odczekać minimum siedem dni po ustąpieniu przeziębiania. Aż 28 dni wynosi okres dla wszystkich tych, których choroba leczona była antybiotykami lub cierpiących z powodu gorączki i biegunki. Dlatego Niemiecki Czerwony Krzyż pilnie poszukuje dawców.

Obawy spowolnienia gospodarczego są w pełni uzasadnione. Na południu kraju, grypa szerzy się bardzo silnie. Tam też szczególnie wiele osób jest na zwolnieniu lekarskim. Stanowi to prawdziwy problem dla firm i przedsiębiorstw.

Więcej aktualnych informacji z Niemiec o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie – Polacy w Niemczech – Polen in Deutschland https://www.facebook.com/groups/331734167024480/.

Sharing is caring!